Důvěra ve vztahu je důležitá. Jak ji efektivně vybudovat?
Důvěra ve vztahu je jakýmsi základním pilířem. Bez ní není možné, aby partnerství správně fungovalo. Zjednodušeně řečeno, jedná se o loajalitu vašeho protějšku vůči vám a naopak. Důvěra znamená zachování osobní svobody, avšak za jistých pravidel.
Pokud stále netušíte, v čem tkví důvěra ve vztahu, zde je malá nápověda: stojí na tom, že se na druhého můžete spolehnout. Stojí na vzájemné úctě a lásce. A neobejde se ani bez pocitu bezpečí. Důvěřovat znamená, absolutně se odevzdat druhému. Dáváte tak všanc své srdce.
Proč je důvěra ve vztahu tak podstatná?
Důvěra ve vztahu je základ, na kterém lze stavět jiné životní hodnoty v partnerství. Díky ní můžete přečkat se svým protějškem i ty nejtěžší časy. Ve skutečnosti vztah nelze udržet, pakliže v druhého nemáte víru. To snadno způsobí, že se rozejdete. Zde je tedy ve zkratce několik podstatných důvodů, proč je potřeba důvěřovat:
-
Nemůžete někoho milovat, aniž byste mu důvěřovali.
-
Důvěra ve vztahu je stavebním kamenem vzájemné lásky.
-
Důvěřovat znamená mít oporu v druhém i v těch nesložitějších obdobích života.
-
Důvěra ve vztahu je podstatná i pro rozvoj obou partnerů. Stagnace v soužití není dobrá. Je potřeba se někam vzájemně posouvat.
Zkrátka a dobře, důvěra ve vztahu vám dodá na vědomí, že vás ten druhý skutečně miluje, navdory hádkám a nedorozuměním. Je to pomyslný klíč k dlouhodobému soužití.
Důvěra ve vztahu není samozřejmost. Jak poznat, že druhému můžete věřit?
Při první schůzce s líbivým protějškem vás dozajista nenapadne, zda je skutečně důvěryhodný. Zajímají vás jiné věci. Ovšem s postupem času a po rozvinutí vážné známosti byste měli pochopit, že důvěra ve vztahu je podstatná, v budoucnu se bez ní neobejdete. Víte, jak poznat, že můžete protějšku věřit? Zde je pár indicií:
-
Otevřená komunikace: to znamená, že protějšek s vámi hovoří neformálně a bez okolků. Sdílí s vámi i ty nejtajnější myšlenky a sny. Je zkrátka a dobře svůj a nic nepředstírá. To znamená, že vám věří. Opětujte jeho pocity a důvěra ve vztahu se posílí.
-
Přiznání chyb: nikdo není dokonalý, to už jistě s dospělým věkem víte. Pokud váš partner/partnerka přiznává své nedokonalosti a chyby bez zábran, jedná se o důvěryhodnou osobu. Nesnaží se své nesprávné chování omlouvat. Právě naopak, má snahu jej odčinit a tak řekne pravdu. Lži ve vztahu mohou býti zabijákem.
-
Společné finance jsou transparentní: to znamená, že víte, jaké jsou peněžní toky u vašeho partnera. Důvěra ve vztahu je i o tom, říkat druhému vše, co se týká financí. Zatajení půjčky či jiné záležitosti podobného druhu, k důvěře moc nepřidá. Obzvlášť to může být problematické v manželství a dlouhodobém soužití.
-
Vaše láska je na prvním místě: samo sebou má každý své vlastní povinnosti i zájmy, ovšem důvěra ve vztahu se pozná také v tom smyslu, že pro protějšek budete přes to všechno „number one“. Tedy stanete se jeho prioritou. Nezanevře na vás při většině společenských setkání a bude chtít být na nich s vámi.
-
Aktivní naslouchání i udržování očního kontaktu: důvěra ve vztahu se pozná i tak, že druhý vám aktivně naslouchá a sleduje vás, tj. nepřerušuje váš hovor. Nechává zkrátka prostor pro vyjádření, ať už se jedná o cokoliv.
-
Fyzické projevy lásky: do toho není zahrnutý jen sex, ale také polibky, pohlazení, objímání, držení za ruku a podobně. Tak vám dává protějšek najevo, že vám věří.
-
Opravdový zájem o vaši osobu: jestliže se vás partner ptá po příchodu z práce, jak jste se měli a co jste dělali, je vše v pořádku. Důvěra ve vztahu se pěstuje mimo jiné tak, že chcete o své lásce vědět co nejvíce.
Důvěra ve vztahu se musí systematicky budovat. Jak na to?
Jestli si myslíte, že důvěra ve vztahu je něčím přirozeným, co se jen tak vyskytne, mýlíte se. Musí se na ní totiž systematicky pracovat. A není to jen jednosměrný proces. Zapojit se musí skutečně oba dva. Základem je to, že přiznáte své chyby a v případě, že je přizná i vás protějšek, odpustíte mu (záleží však také na tom, o co se jedná, samozřejmě). Dalším důležitým bodem je naprostá odevzdanost tomu, co váš partner říká. Během jeho hovoru mu neskákejte do řeči a nesuďte jej. Podstatné je taktéž to, abyste se vcítili do jeho emocí. Neméně důležité je i dodržování slibů, tudíž, co slíbíte, splňte. Tak se vaše vzájemná důvěra nebývale posílí a druhý bude vědět, že se na vás může spolehnout. A na závěr se chovejte ke své životní lásce s úctou a pokorou. Važte si sebe navzájem a projevujte si náklonnost, jak jen to jde. Ne nadarmo se říká, že co vydáte, to se vám také vrátí...
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku