Jak se vyrovnat s odchodem blízkého z vašeho života
Stejně jako zrození, tak i jeho konec jsou přirozenou součástí lidského žití. A přijdou chvíle, kdy se i vy budete muset potýkat se smrtí někoho z vašich nejbližších. V takových chvílích oceníte každou radu a každou ruku, která vás provede tímto těžkým obdobím a usnadní veškeré vyřizování a papírování.
Jak si poradit s praktickými záležitostmi
Jakmile dostanete první zprávu o úmrtí, bude třeba vyřešit několik praktických záležitostí. Kdo z rodiny zajistí pohřeb? Jak bude pohřeb vypadat? Na kdy jej naplánovat? Bude po něm hostina? Nebo se jen rozloučíte v úzkém kruhu rodinném? Tyto a další otázky bude třeba zodpovědět co nejdříve. Největším pomocníkem je v tuto chvíli kvalitní a zodpovědný pohřební ústav, který vám vysvětlí celý proces a pokusí se vám ho maximálně ulehčit. Jeho výběr proto rozhodně nepodceňujte. Kromě zařízení pohřbu bude třeba zajít na několik úřadů, kde odevzdáte doklady zesnulého a vyřídíte případné příspěvky (pohřebné, vdovský/vdovecký nebo sirotčí důchod atd.).
Rozlučte se se zesnulým
Organizace pohřbu podle představ zesnulého i jeho rodiny často zaměstná pozůstalé natolik, že nemají čas na velké rozjímání, smutnění nebo vzpomínání. Zkuste si ale ještě před pohřbem najít chvíli sami pro sebe a zamyslete se, jak se chcete vy sami s pozůstalým rozloučit. Možná pro vás pohřeb bude dostatečným rozloučením, možná přijdete na to, že byste chtěli zesnulého ještě vidět o samotě. I taková návštěva je možná, stačí se domluvit s pohřební službou, která má povinnost umožnit vám před pohřbem nerušeně pobýt u zesnulého.
Vzpomínejte
Jakmile proběhne pohřeb a vše bude vyřízeno, možná se pro vás zastaví čas. Přijde chvíle, kdy už budou všechny praktické náležitosti vyřízeny a vy zůstanete jen se svými vzpomínkami. I v takovou chvíli se zkuste zaměstnat. Můžete se zaměřit na zvelebování hrobu, na který můžete vysázet čerstvé kytky nebo jej vyzdobit sezónními dekoracemi. Můžete se probírat starými fotkami a třeba v nich po dlouhé době udělat pořádek. Můžete zesnulému napsat dopis, kde mu sdělíte vše, co jste za svého života nestihli. Především se ale nestyďte za své pocity a dejte si čas na to, abyste si se smutkem poradili.
Někteří lidé by rádi cítili přítomnost zesnulého každý den a hledají způsoby, jak jeho památku zvěčnit v nějakém předmětu. Pokud i vás tato myšlenka zaujala, můžete se podívat na možnost zatavit nebo uložit popel zesnulého do nějakého šperku nebo památečního skla.
Požádejte o pomoc
Kdykoli během tohoto procesu se nebojte říct si o pomoc. Nikdo nezvládne vyřešit všechny problémy světa a ani vy na to nemusíte být sami. Při organizaci pohřbu zapřáhněte příbuzné, rozdělte úkoly a delegujte zodpovědnost. Stejně tak se nebojte hledat pomoc i po pohřbu. Pokud se vás stesk drží dlouho a intenzivně, můžete zkusit mluvit s jinými příbuznými nebo s přáteli, případně se obrátit na odborníky. Vězte, že emoce jsou přirozené a každý někdy potřebuje pomocnou ruku, aby se těžkým obdobím prokousal.
Diskuse k článku