Neřešte zažívací potíže pouze léky. Dostaňte trávení pod kontrolu zdravě a účinně

Neřešte zažívací potíže pouze léky. Dostaňte trávení pod kontrolu zdravě a účinně

Zažívací potíže jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů. Zatímco někoho špatné trávení trápí jen občas, jiný se s ním potýká pravidelně. Existuje totiž celá řada příčin, proč nás problémy se zažíváním a trávením sužují. Abychom dostali trávení opět do pořádku, musíme mu pomoci. Poradíme, jak se v zažívacích obtížích vyznat a jak poruchy trávení a zažívání úspěšně vyřešit.

Zažívací potíže může způsobit nezdravý životní styl

Zažívací systém je důležitý nejenom kvůli příjmu potravy. Je nezbytný pro správné vstřebávání vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Úzce souvisí s naší imunitou a energií. Zdravé zažívání je zkrátka základem našeho celkového zdraví. Špatné trávení mohou zapříčinit jiné zdravotní problémy. Proto bychom se měli snažit dostat zažívací potíže co nejdříve pod kontrolu. Jaké mají příčiny poruchy trávení a zažívání?

  • Nezdravá a nevyvážená strava, která dráždí jak žaludek, tak střeva. Zažívací potíže způsobují například jídla z fastfoodů nebo silně kořeněné pokrmy.
  • Trávicímu traktu škodí časté pití perlivých, sladkých a nezdravých nápojů na úkor vody.
  • Nedostatek pohybu a časté sezení jak v práci, tak doma, můžou zapříčinit špatné trávení.
  • Silný stres, úzkosti a nervozita také škodí. Zejména, pokud trvají dlouhodobě.
  • Požívání alkoholu a kouření cigaret. Oboje může způsobit zažívací potíže.
  • Držení drsných a pro tělo nezdravých diet. Omezování příjmu potravy nám zadělává na budoucí problémy se zažíváním a trávením.

Kdy špatné trávení potřebuje odbornou péči?

Ačkoli jsou zažívací obtíže často způsobené životním stylem a špatnými stravovacími návyky, někdy je důvodem onemocnění. Poruchy zažívání a trávení dokáže zapříčinit celá řada chorob. Některé nemoci samy neodezní a bez odborné pomoci se neobejdeme. Zejména, pokud opakovaně zvracíme, máme nechuť k většině jídel a stále hubneme. Co může způsobovat poruchy trávení a zažívání?

  • Napadení bakteriemi a viry: Může jich být celá řada. Některé nemoci, jako je například střevní chřipka, většinou odezní samy. Ale choroby jako je salmonela, se nás mohou držet velmi dlouho. Lékař musí špatné trávení vyšetřit a nasadit potřebné léky.
  • Zánět střev: Stojí za nimi nezdravý životní styl, stres, oslabení organismu a genetika. Je zapotřebí upravit jídelníček, dostat se do klidu a nasadit potřebné léky, které záněty sníží.
  • Alergie: Nenechme se zmást. Ačkoli jsme žádnou alergií nikdy nemuseli trpět, alergie se mohou objevit kdykoli. Pokud nás po snědení určitých pokrmů opakovaně postihují zažívací potíže, potravinu vysaďme a navštivme lékaře.
  • Celiakie: Nesnášenlivost lepku se projevuje jak pocitem těžkosti v žaludku, tak zvracením či průjmem. Naše tělo nedokáže lepek zpracovat a stává se pro něj opravdovým jedem. Podobně jako alergie se může projevit během života.
  • Špatná střevní flóra: Za zdravým zažívání stojí prospěšné bakterie, které máme ve střevech. Pokud jich máme nedostatek, hrozí špatné trávení. Podpoříme je užíváním probiotik.
  • Žlučníkové kameny: Vznikají stravou bohatou na cholesterol. Na vině jsou i ženské hormony. Musíme se začít stravovat zdravě a lehce. V horších případech se musí kameny vyoperovat.
  • Nechutenství: Může za nimi stát stres i přísné diety. Zkusme jíst snadno stravitelná jídla v malých porcích vícekrát za den. Pokud se nám jedení nedaří, zažívací problémy nepodceňujme a vyhledejme odborníka.
  • Zácpa: Způsobuje ji nižší konzumace vlákniny, nedostatečný pitný režim či stres. Kromě vyššího příjmu vlákniny a hydratace nám udělá dobře také pohyb.

Tipy, jak vyřešit problémy se zažíváním a trávením

Špatné zažívání souvisí buďto s onemocněním trávicí soustavy anebo s naším špatným životním stylem. Pro zdravé trávení můžeme opravdu hodně udělat sami. Stačí pozměnit stravovací návyky, začít se více hýbat, podpořit zažívání vhodnými výrobky a snižovat stres. Uvidíme, že se výsledky brzo dostaví.

  • Pokud nás trápí problémy se zažíváním a trávením, nesmíme náš trávicí trakt příliš zatěžovat. Zkusme volit jednodušší a lehčí jídla. Tělo je bude snadněji trávit a nám se uleví.
  • Pohybem nejenom nastartujeme organismus, ale podpoříme pohyb potravy střevy. Budeme snadněji a zdravěji trávit a hlavně dostaneme zažívací problémy pod kontrolu.
  • Jezme pravidelně v menších porcích. Největší chybou je jíst pouze jednou či dvakrát denně ve velkých porcích. Nejezme ve spěchu a dostatečně potravu rožvýkejme.
  • Vláknina je nezbytnou složkou pro správné trávení, usnadní průchod potravy střevy i vyprazdňování. Každodenní příjem zeleniny či ovoce nám vlákninu dodá.
  • Používejme přípravky z kvalitní aloe vera. Tato rostlina má na zažívání doslova zázračné účinky a dokáže účinně pomoci s celou řadou zažívacích obtíží.
  • Zažívání potřebuje tekutiny. Nejlépe pijme čistou vodu, pokud nám nechutná, můžeme si ji ochutit ovocem nebo kvalitním přírodním sirupem.
  • Zkusme snížit užívání alkoholu a cigaret. Alkohol tělo dehydratuje a zbavuje ho důležitých živin, proto po konzumaci alkoholových nápojů dostatečně pijme.

Aloe vera působí na poruchy trávení a zažívání blahodárně

Aloe vera je skvělým pomocníkem pro zdravý trávicí trakt. Při nechutenství povzbuzuje chuť k jídlu, bojuje proti zánětům tlustého střeva, odstraňuje pocity těžkosti a posiluje žaludek a upravuje činnost střev. Aloe vera špatné trávení celkově zlepšuje. Obsahuje totiž trávicí enzymy a antioxidanty, navíc má protizánětlivé a zklidňující účinky.

Aloe vera působí nejen jako regenerátor buněk, stimuluje také imunitní systém, podporuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu a reguluje gastrointestinální trakt.  Pomáhá očistit naše tělo a nastoluje rovnováhu při trávení.

Bohužel, většina přípravků z aloe vera na trhu není účinná. Nejčastěji se na produkty používá prášek z aloe, který ale při své přípravě přišel o většinu svých prospěšných látek. Neméně důležitý je i původ rostliny a stáří, ve kterém byla zpracovaná.

Aby nám produkty z aloe opravdu pomohly, musíme je pečlivě vybírat. Ideální je BIO původ z Kanárských ostrovů, vysoký podíl aloe koncentrátu lisovaného za studena a neprůhledný obal. Na českém trhu najdeme pouze jednoho exkluzivního dodavatele, který splňuje všechna kritéria pro vynikající účinky produktů z aloe vera.

aloe vera šťáva zažívání

Džus z aloe vera jako užitečný pomocník při poruchách zažívání a trávení

Džus z aloe vera je bohatý na vitamíny, minerály a polysacharidy. Pro zachování blahodárných účinků, které působí na náš organismus a trávení, užívejte šťávu z tříletých a starších listů aloe vera, které jsou lisované za studena. Levnější alternativní šťávy a koncentráty často mají výrazně nižší účinnost a nedostavuje se tak žádoucí úleva od zažívacích problémů. Šťáva z aloe vera by měla být čistě přírodní – ničím neředěná, uměle nezahušťována a nepřislazená. Zkuste dvě polévkové lžíce ráno na lačno a dvě večer před spaním.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...