Neřešte zažívací potíže pouze léky. Dostaňte trávení pod kontrolu zdravě a účinně

Neřešte zažívací potíže pouze léky. Dostaňte trávení pod kontrolu zdravě a účinně

Zažívací potíže jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů. Zatímco někoho špatné trávení trápí jen občas, jiný se s ním potýká pravidelně. Existuje totiž celá řada příčin, proč nás problémy se zažíváním a trávením sužují. Abychom dostali trávení opět do pořádku, musíme mu pomoci. Poradíme, jak se v zažívacích obtížích vyznat a jak poruchy trávení a zažívání úspěšně vyřešit.

Zažívací potíže může způsobit nezdravý životní styl

Zažívací systém je důležitý nejenom kvůli příjmu potravy. Je nezbytný pro správné vstřebávání vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Úzce souvisí s naší imunitou a energií. Zdravé zažívání je zkrátka základem našeho celkového zdraví. Špatné trávení mohou zapříčinit jiné zdravotní problémy. Proto bychom se měli snažit dostat zažívací potíže co nejdříve pod kontrolu. Jaké mají příčiny poruchy trávení a zažívání?

  • Nezdravá a nevyvážená strava, která dráždí jak žaludek, tak střeva. Zažívací potíže způsobují například jídla z fastfoodů nebo silně kořeněné pokrmy.
  • Trávicímu traktu škodí časté pití perlivých, sladkých a nezdravých nápojů na úkor vody.
  • Nedostatek pohybu a časté sezení jak v práci, tak doma, můžou zapříčinit špatné trávení.
  • Silný stres, úzkosti a nervozita také škodí. Zejména, pokud trvají dlouhodobě.
  • Požívání alkoholu a kouření cigaret. Oboje může způsobit zažívací potíže.
  • Držení drsných a pro tělo nezdravých diet. Omezování příjmu potravy nám zadělává na budoucí problémy se zažíváním a trávením.

Kdy špatné trávení potřebuje odbornou péči?

Ačkoli jsou zažívací obtíže často způsobené životním stylem a špatnými stravovacími návyky, někdy je důvodem onemocnění. Poruchy zažívání a trávení dokáže zapříčinit celá řada chorob. Některé nemoci samy neodezní a bez odborné pomoci se neobejdeme. Zejména, pokud opakovaně zvracíme, máme nechuť k většině jídel a stále hubneme. Co může způsobovat poruchy trávení a zažívání?

  • Napadení bakteriemi a viry: Může jich být celá řada. Některé nemoci, jako je například střevní chřipka, většinou odezní samy. Ale choroby jako je salmonela, se nás mohou držet velmi dlouho. Lékař musí špatné trávení vyšetřit a nasadit potřebné léky.
  • Zánět střev: Stojí za nimi nezdravý životní styl, stres, oslabení organismu a genetika. Je zapotřebí upravit jídelníček, dostat se do klidu a nasadit potřebné léky, které záněty sníží.
  • Alergie: Nenechme se zmást. Ačkoli jsme žádnou alergií nikdy nemuseli trpět, alergie se mohou objevit kdykoli. Pokud nás po snědení určitých pokrmů opakovaně postihují zažívací potíže, potravinu vysaďme a navštivme lékaře.
  • Celiakie: Nesnášenlivost lepku se projevuje jak pocitem těžkosti v žaludku, tak zvracením či průjmem. Naše tělo nedokáže lepek zpracovat a stává se pro něj opravdovým jedem. Podobně jako alergie se může projevit během života.
  • Špatná střevní flóra: Za zdravým zažívání stojí prospěšné bakterie, které máme ve střevech. Pokud jich máme nedostatek, hrozí špatné trávení. Podpoříme je užíváním probiotik.
  • Žlučníkové kameny: Vznikají stravou bohatou na cholesterol. Na vině jsou i ženské hormony. Musíme se začít stravovat zdravě a lehce. V horších případech se musí kameny vyoperovat.
  • Nechutenství: Může za nimi stát stres i přísné diety. Zkusme jíst snadno stravitelná jídla v malých porcích vícekrát za den. Pokud se nám jedení nedaří, zažívací problémy nepodceňujme a vyhledejme odborníka.
  • Zácpa: Způsobuje ji nižší konzumace vlákniny, nedostatečný pitný režim či stres. Kromě vyššího příjmu vlákniny a hydratace nám udělá dobře také pohyb.

Tipy, jak vyřešit problémy se zažíváním a trávením

Špatné zažívání souvisí buďto s onemocněním trávicí soustavy anebo s naším špatným životním stylem. Pro zdravé trávení můžeme opravdu hodně udělat sami. Stačí pozměnit stravovací návyky, začít se více hýbat, podpořit zažívání vhodnými výrobky a snižovat stres. Uvidíme, že se výsledky brzo dostaví.

  • Pokud nás trápí problémy se zažíváním a trávením, nesmíme náš trávicí trakt příliš zatěžovat. Zkusme volit jednodušší a lehčí jídla. Tělo je bude snadněji trávit a nám se uleví.
  • Pohybem nejenom nastartujeme organismus, ale podpoříme pohyb potravy střevy. Budeme snadněji a zdravěji trávit a hlavně dostaneme zažívací problémy pod kontrolu.
  • Jezme pravidelně v menších porcích. Největší chybou je jíst pouze jednou či dvakrát denně ve velkých porcích. Nejezme ve spěchu a dostatečně potravu rožvýkejme.
  • Vláknina je nezbytnou složkou pro správné trávení, usnadní průchod potravy střevy i vyprazdňování. Každodenní příjem zeleniny či ovoce nám vlákninu dodá.
  • Používejme přípravky z kvalitní aloe vera. Tato rostlina má na zažívání doslova zázračné účinky a dokáže účinně pomoci s celou řadou zažívacích obtíží.
  • Zažívání potřebuje tekutiny. Nejlépe pijme čistou vodu, pokud nám nechutná, můžeme si ji ochutit ovocem nebo kvalitním přírodním sirupem.
  • Zkusme snížit užívání alkoholu a cigaret. Alkohol tělo dehydratuje a zbavuje ho důležitých živin, proto po konzumaci alkoholových nápojů dostatečně pijme.

Aloe vera působí na poruchy trávení a zažívání blahodárně

Aloe vera je skvělým pomocníkem pro zdravý trávicí trakt. Při nechutenství povzbuzuje chuť k jídlu, bojuje proti zánětům tlustého střeva, odstraňuje pocity těžkosti a posiluje žaludek a upravuje činnost střev. Aloe vera špatné trávení celkově zlepšuje. Obsahuje totiž trávicí enzymy a antioxidanty, navíc má protizánětlivé a zklidňující účinky.

Aloe vera působí nejen jako regenerátor buněk, stimuluje také imunitní systém, podporuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu a reguluje gastrointestinální trakt.  Pomáhá očistit naše tělo a nastoluje rovnováhu při trávení.

Bohužel, většina přípravků z aloe vera na trhu není účinná. Nejčastěji se na produkty používá prášek z aloe, který ale při své přípravě přišel o většinu svých prospěšných látek. Neméně důležitý je i původ rostliny a stáří, ve kterém byla zpracovaná.

Aby nám produkty z aloe opravdu pomohly, musíme je pečlivě vybírat. Ideální je BIO původ z Kanárských ostrovů, vysoký podíl aloe koncentrátu lisovaného za studena a neprůhledný obal. Na českém trhu najdeme pouze jednoho exkluzivního dodavatele, který splňuje všechna kritéria pro vynikající účinky produktů z aloe vera.

aloe vera šťáva zažívání

Džus z aloe vera jako užitečný pomocník při poruchách zažívání a trávení

Džus z aloe vera je bohatý na vitamíny, minerály a polysacharidy. Pro zachování blahodárných účinků, které působí na náš organismus a trávení, užívejte šťávu z tříletých a starších listů aloe vera, které jsou lisované za studena. Levnější alternativní šťávy a koncentráty často mají výrazně nižší účinnost a nedostavuje se tak žádoucí úleva od zažívacích problémů. Šťáva z aloe vera by měla být čistě přírodní – ničím neředěná, uměle nezahušťována a nepřislazená. Zkuste dvě polévkové lžíce ráno na lačno a dvě večer před spaním.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.