Grafologie je věda. Co prozradí váš rukopis a písmo?
Písmo patří mezi základní vyjadřovací prostředky a věda, která se zabývá jeho rozborem, se nazývá právě grafologie. I když se děti odmalička učí psát všechny tím samým způsobem, písmo má nakonec každé z nich jiné. A nejen to, písmo se vyvíjí po celou dobu našeho života.
Zkuste se podívat na své starší psané texty, máte-li je někde uložené. Jistě budou vypadat jinak než kdybyste je psali dnes. Grafologie a člověk, který se bádáním písma zabývá, tedy grafolog, by byl z tohoto rukopisu schopen vcelku přesně říct, jací jste byli v té době a jaké byly vaše základní charakteristické rysy. Změnili jste se od té doby?
Grafologie je umění
Věda o psaném písmu, tedy grafologie, dokáže z různých znaků vašeho rukopisu poznat, co jste vlastně zač. Pozná, zda jste introvert nebo extrovert. Zda máte násilnické sklony nebo jste naopak spíše odevzdaní. Grafologie z písma zkrátka pozná povahové rysy, temperament, emocionální rozpoložení, sexualitu, dominanci nebo submisivitu i dispozice daného jedince. Ale to není všechno. Grafologie, tedy přesněji řečeno zkušený grafolog, je schopen rozeznat i to, zda máte sklony k nějakému onemocnění, jaké jsou předpoklady pro budoucí povolání dítěte nebo jak jste na tom momentálně s energií a vitalitou. A grafologie vyčte i to, zda máte nějaké trauma nebo trpíte frustrací. O něco hůř se pak určuje pohlaví nebo věk pisatele.
Psychologie barev dokáže o člověku ledacos prozradit
Hlubinná abreaktivní psychoterapie vás dokáže zbavit traumat a křivd z minulosti
Psací písmo je pro děti důležité. Psaní rukou podporuje vývoj mozku
Grafologie: Typické znaky písma
Lidé, kteří jsou otevření a přátelští, mají energické písmo nakloněné doprava. Je široké, otevřené a člověk při psaní potřebuje hodně prostoru. Jde většinou i o extroverta, který je plný optimismu, je spontánní a má rád změny. Naopak introvertní jedinec bude mít písmo na první pohled “uzavřené”. Píše pomaleji a jeho tahy jsou promyšlenější. Písmo je úzké, kolmé a strukturované. Na pero příliš netlačí, je pro něj lepší, když písmo není tolik vidět. Vcelku jasné a typické je písmo učitelské, které bývá uhlazené a kopíruje školní předlohu. Doktorské písmo je zase chaoticky nečitelné a umělec se vždy projeví nějak kreativně. Nemusí to být pravidlem, ale většinou to sedí vcelku přesně.
Grafologie může pomoci s rozhodováním
Grafologie může být zajímavou ve chvíli, kdy se například chystáte změnit práci a nevíte, do kterého oboru se pustit. Pokud vás současné zaměstnání nenaplňuje, může vám grafologie napovědět, kterým směrem byste se měli dát. To samé platí i u dětí vycházejících základní nebo střední školu. Jestliže nemají ponětí o tom, co dál studovat, může jim grafologie pomoci s tím, že jim napoví, k čemu mají přirozené vlohy. Písmo ale prozradí mnohem víc. Třeba aktivitu či pasivitu, vyrovnanost nebo labilitu a podobně. Pamatujte na to, že toto mohou využívat například i při pracovním pohovoru. Aby měli možnost lépe poznat, kdo vlastně jste.
Grafologie a psychodiagnostická kresba
Aby měl grafologický rozbor váhu, je vhodné přinést odborníkovi text psaný na čistém bílém papíře. Neměl by to být text opisovaný, ale jednoduše pište ve větách to, co vás napadne. O obsah tu ani tolik nejde, tak se ničeho nebojte. U malých dětí může grafolog klienta požádat o nakreslení obrázku. Většinou postavy nebo stromu. V tomto případě je to vlastně obdobný postup, jako používají psychologové. Ostatně, kdyby grafolog požádat o to samé i vás, byli byste překvapeni, co všechno se dá z takového prostého obrázku vyčíst.
Grafologie: Podpis jako otisk prstu
Podpis má pro velkou vypovídající hodnotu. Vyjadřuje totiž naše ego. Poznáte z něj člověka, který je “ušlápnutý” nebo naopak jedince, který si nějakým způsobem kompenzuje své komplexy či pocity méněcennosti. Podle podpisu se pozná i člověk, který potřebuje být vidět. Děláte-li u podpisu srdíčko nebo křížek, hovoří to o kreativitě, infantilitě nebo pozérství. Rozevlátý podpis je zase plný energie a potencionálu. Ohraničený podpis zase grafologie hodnotí jako podpis jedince, který chce být uzavřený v bezpečí svého osobního prostoru.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku