Laskavost omlazuje a prokazatelně zpomaluje stárnutí. Buďte laskaví, zdraví a šťastní!
Laskavost je většinou vnímána jako vlastnost, kterou dáváme druhým. Jenže opak je pravdou, nejvíce je laskavost prospěšná pro nás samotné. A to nejen pro duševní rozpoložení, ale dokonce i pro naše fyzické zdraví. Psychologové dokonce uvádějí, že laskaví lidé se v dobrém rozpoložení dožívají vyššího věku.
Existují mnohé studie, které prokazují, že díky laskavosti můžeme být v životě šťastnější i zdravější. Zvyšuje sebevědomí a navíc vytváří takzvaný “vlnový efekt”, který k totožnému přístupu inspiruje i lidi kolem nás. Chcete rozdávat radost a sami být šťastní?
Laskavost jako neznámý pojem
Laskavost je definována jako plnohodnotné vnímání druhé osoby, ale vlastně i sebe sama. Je to projev lásky, vděčnosti i soucitu. O laskavém člověku říkáme, že je milý, hodný, dobrosrdečný či přátelský. Mimochodem, věděli jste, že laskavost může být nakažlivá? Průzkumy hovoří jasně. Už pouhé pozorování projevů laskavosti může zvýšit úroveň štěstí a zařazení prvků laskavosti i do našeho života.
Vyrovnaný meridián osrdečníku vám přinese radost, klid i lepší fyzické zdraví
Zútulněte si domov jako Dánové! Hygge styl u vás doma nastolí klid, štěstí a pohodu
Laskavost se dá trénovat
Někdo chodí do posilovny, jiný zase může trénovat laskavost. Je možné se to naučit. Nejlepším způsobem je praktikování každodenních dobrých a laskavých skutků. Nám samotným to bude dělat dobře na duši a tudíž začneme ještě častěji uplatňovat laskavé chování.
Projevy denní laskavosti
Chcete se laskavosti naučit? Dělejte radost lidem kolem sebe, buďte pozitivně naladěni a usmívejte se. Můžete udělat ale i další “nevšední” skutky:
- Zaplaťte třeba nějakému seniorovi kávu nebo mu kupte v cukrárně zákusek.
- Ukliďte venku, v okolí vašeho domu nebo v parku či v lese, odpadky.
- Podržte dveře cizím lidem.
- Napište někomu blízkému dopis, ve kterém vyjádříte vděčnost.
- Pomozte těžce se pohybující osobě přejít na druhou stranu silnice.
- Umístěte na internet kladnou recenzi na nějakou firmu nebo na lékaře.
- Pomozte sousedovi se sekáním trávníku nebo s ořezáváním stromků.
- Namasírujte svého partnera/ svou partnerku.
- Přispějte na dobročinné účely.
- Doneste dárky dětem do dětského domova.
- Rozdejte přebytky výpěstků mezi sousedy nebo umístěte košík s ovocem či zeleninou na plot, ať si kolemjdoucí mohou vzít.
Laskavost je dobrá pro zdraví
Laskavost má spoustu zdravotních výhod, přitom jde o naprosto nenásilnou a nenáročnou činnost. Podle odborníků laskavost prokazatelně zvyšuje pocit životního štěstí, pocit vlastní hodnoty, zvyšuje sebevědomí, odstraňuje úzkost, snižuje bolest, bojuje proti stresu, zlešuje depresivní stavy, snižuje krevní tlak, posiluje imunitu a v neposlední řadě také zlepšuje vztahy.
Věčně mladí díky laskavosti
Experti nedávno také zjistili, že praktikování laskavosti může ve skutečnosti zpomalovat strárnutí. A to už během šesti týdnů pravidelného praktikování laskavosti. Společně se zdravým životním stylem, vhodnou stravou a optimálním pohybem, může být laskavost dalším bodem, který nám může prodloužit život.
Laskavost však také zvyšuje oxytocin, tedy takzvaný “hormon lásky”. Jeho vyplavení má vliv na pocit klidu, radosti, štědrosti i soucitu. Navíc rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a redukuje volné radikály, které způsobují mnohá onemocnění. Dále pak stimuluje produkci serotoninu, tedy “hormonu štěstí” a zároveň snižuje kortizol, hlavní stresový hormon.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku