Perfekcionismus. Dokonalost, která vám může zničit život
Perfekcionismus je osobnostní rys, jehož charakteristikou je snaha člověka o co nejlepší výkon a výsledek. Perfekcionista má vždy vysoká očekávání. A to nejen na výkon druhých, ale i svůj vlastní. S věkem se většinou perfekcionismus jen zhoršuje, tudíž je pro takové jedince vhodná pomoc odborníka.
Perfekcionismus je svým způsobem neustálý život ve stresu. Perfekcionista má neustále pocit, že není něco přesně tak, jak má být. Zažívá stálé přívaly viny, že něco neudělat, nestihl nebo nezvládnul. Nemá chvíli klid, chce totiž, aby všechno bylo absolutně dokonalé. Bohužel takový perfekcionista neodpouští chyby nejen sobě, ale ani svému okolí. Jakmile něco není podle jeho představ, je zle.
Dokonalý perfekcionista?
Perfekcionismus je ve výsledku vlastně poměrně obtěžující nejen pro okolí perfekcionisty, ale rovněž i pro samotného člověka. Být perfekcionista je totiž značně vyčerpávající a únavné. Nutno také podotknout, že lidé s perfekcionismem se drží na neuvěřitelně vysokých standardech. Často to bývají lidé ve vedoucích funkcích nebo majitelé firem. I když mají všechno, jsou svým způsobem stále nešťastní. Perfekcionismus totiž může vést a často po čase i vede k úzkostem, depresím, poruchám příjmu potravy a nezřídka i k sebepoškozování. Perfekcionismus značně negativně ovlivňuje i vztahy, vzdělání nebo práci.
Panická porucha a panická ataka spolu nemusí vždy souviset
Význam čísla 2 podle numerologie: Skromnost, empatie a trpělivost
Vodní znamení: Rak, Štír a Ryby. Emotivní lidé, kteří perfektně rozumí potřebám druhých
Perfekcionismus se nevyhýbá nikomu
Zatímco perfekcionismus v nás vyvolává představu dospělého člověka, rozhodně tomu tak není. Perfekcionista může být stejně tak teenager nebo dokonce i malé dítě. Zde však hraje obrovskou roli vliv rodičů. Ti mají na své děti stále vyšší požadavky. Nutí je, aby dosáhli lepších výsledků ve škole i v koníčcích. Děti se jim jen málokdy zavděčí. Takový přístup rodičů může u dětí vést později k posedlosti úspěchem a v konečném důsledku to může dokonce i narušit schopnost toho dosáhnout.
Perfekcionismus – příznaky:
Touha mít všechno dokonale udělané a hotové je svým způsobem zdravá. Avšak iracionální touha být vždy perfektní a mít všechno perfektní může způsobit velké problémy. Jak se perfekcionismus projevuje?
- má pocit, že selže ve všem, na co sáhne
- pokud není 100% jistota, že daný úkol zvládne perfektně, raději jej odloží
- není schopen zcela uvolnit svoji mysl, neustále ji něčím zaměstnává
- kontroluje: všechno, všude a všechny
- je posedlý extrémně posedlý pravidly a předpisy, vše se musí dodržovat
- bývá velice apatický
Lze perfekcionismus léčit?
Mnoho perfekcionistů se snaží svým chováním skrýt své osobní problémy. Což pochopitelně komplikuje léčbu, pokud se do ní takový člověk vůbec pustí. Perfekcionismus je však bohužel “začarovaný kruh”, často totiž narušuje schopnost perfekcionisty žít plnohodnotný nebo šťastný život. Pomoci mohou nejen vhodně zvolené léky, ale rovněž například kognitivně-behaviorální terapie.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku