Podzimní deprese může postihnout každého. Důležité je, nenechat se tím pohltit...

Podzimní deprese vás nedostane! Jak se bránit smutným náladám?

Podzimní deprese je známá též jako sezónní afektivní porucha. Její projevy je možné zaznamenat především s úbytkem slunečních paprsků, tedy se začátkem podzimních a zimních měsíců. Můžete se tedy cítit více unavení, posmutnělí a do jakékoliv činnosti se musíte nutit. Tyto stavy by měly brzy odeznít, někdy je však nutné navštívit odborníka – pakliže potíže přetrvávají delší dobu.

Nemusíte se strachovat, že by podzimní deprese musela postihnout zrovna vás. Jistými kroky můžete sezónní afektivní poruše i zdárně předejít. Na co se zaměřit, abyste si udrželi pozitivní mysl a optimismus po většinu roku?

Proč k podzimní depresi dochází?

Přesné příčiny podzimní deprese nejsou známy. Má se ale za to, že na sezónní afektivní poruchu působí jisté faktory:

Čtěte také:

Psychohygiena pro každý den: Buďte vyrovnanější a lépe zvládejte stres

  • Zmatené vnitřní biologické hodiny (cirkadiánní rytmus): dny bývají na podzim zasmušilejší a temnější. Slunce již tolik nehřeje a nesvítí, proto může mnohem snadněji dojít k podzimní depresi.
  • Snížení hladiny serotoninu: s podzimním dny může dojít i k poklesu chemické látky zvané serotonin v mozku. Ta má za úkol, udržet nám dobrou náladu.
  • Snížení hladiny melatoninu: tento hormon ovlivňuje též náladu a také kvalitu spánku.
  • Nízká hladina vitaminu D: toto souvisí s nedostatkem slunečního záření – vitamin D přímo ovlivňuje také produkci „hormonu štěstí“ serotoninu.

Podzimní depresí pak mohou častěji trpět mladší dospělí, ženy, lidé žijící daleko od rovníku s omezeným přísunem slunečních paprsků a ti, kteří mají v rodinné anamnéze sezónní afektivní poruchu či jiné duševní poruchy.

Jak rozpoznat podzimní depresi neboli sezónní afektivní poruchu?

Příznaky podzimní deprese se u každého tak trochu liší, obvykle ale dochází k těmto stavům:

  • Cítíte se jako „vyždímaný citron“. Nemáte na nic energii, jste malátní.
  • Po většinu dne máte skleslou náladu.
  • Máte větší potřebu spánku – spíte více, než je potřeba.
  • Ztrácíte zájem o své koníčky a oblíbené činnosti.
  • Nedokážete se soustředit na důležité úkoly.
  • Máte zvýšenou touhu po sladkostech, jídlem zaháníte své smutky – a následně i tloustnete.
  • Cítíte beznaděj, bezcennost, vinu, a to zcela bezdůvodně.
  • V nejzazších případech může podzimní deprese vyústit i v suicidální myšlenky

Podzimní deprese aneb Kdy je dobré navštívit odborníka z řad psychologů?

Zaznamenali jste na sobě výše uvedené psychické změny? Pociťujete je v řádech týdnů ne-li měsíců? Utápíte svůj žal v přemíře alkoholu? Objevuje se u vás bezmoc a nechuť k životu? Potom co nejdříve jednejte! Včasná psychologická péče může podzimní depresi zvrátit. Díky ní se naučíte zase radovat z každého okamžiku v daném dni. Život je přeci tak krásný… A i na podzim si můžete najít světlé chvilky, které vás nabijí novou energií! Jakmile vysvitnou paprsky slunce, vyjděte ven a projděte se v pestrobarevné přírodě! Je to lék!

I podzimní dny mohou být okouzlující!

Jak bojovat proti podzimní depresi?

To, že přichází chladnější a temnější období roku, zřejmě neovlivníme. Můžeme však ovlivnit to, jak se na podzim budeme cítit! Abyste nedali šanci podzimní depresi, zaměřte se na následující:

  1. Získejte nový životní impulz, tedy zkoušejte nové volnočasové aktivity, objevujte nové zajímavé koníčky!
  2. Hýbejte se každý den! Pohyb je velmi efektivní prevencí podzimní deprese, neboť díky němu zvýšíte produkci serotoninu. Můžete jezdit na kole, vydat se na pěší túru, zaběhat si nebo třeba si zaposilovat na workoutovém hřišti.
  3. Vystavujte se světlu a slunečním paprskům. Při sebemenší příležitosti vyjděte ven a sluňte se, i když už slunce nemá takovou sílu. Nezapomeňte také pravidelně větrat/otevírat okna. Tak vpustíte do svého života pozitivní energii.
  4. Dělejte to, co vaši mysl uklidňuje a naladí ji na optimistickou vlnu (můžete si číst např. oblíbenou knihu, relaxovat u dobrého filmu, malovat obrazy, psát deník, nebo třeba plést ponožky…). Vyhýbejte se, pokud možno situacím, které jsou vám nepříjemné. Také se nenechte strhnout negativisticky smýšlejícími lidmi a raději se od takových separujte.
  5. Hodnotné a pestré pokrmy vám také pomohou bojovat proti podzimní depresi! Jezte tedy kvalitně a omezte nezdravé potraviny. Dopřejte si k snídani, obědu a večeři chutné a nutričně vyvážené jídlo! Mělo by obsahovat dostatek minerálů a vitamínů. Sezónní zelenina a ovoce jsou řešením. 
  6. Popovídejte si o svých obtížích s okolím. Jakmile zaregistrujete, že se dostáváte do podzimní deprese, mluvte o tom se svými nejbližšími. Snažte se přijít na příčinu své smutné nálady. To může někdy odstartovat regenerační proces…

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 30. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Na kole s větrem o závod

Jaro je tu! Vyrazili jste na první projížďku na kole a zjistili jste, že to není ono? Možná je na čase vyměnit své staré jízdní kolo za novější model. Nechte si poradit od odborníků, šlápněte do pedálů a uháněj...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.