Podzimní deprese může postihnout každého. Důležité je, nenechat se tím pohltit...

Podzimní deprese vás nedostane! Jak se bránit smutným náladám?

Podzimní deprese je známá též jako sezónní afektivní porucha. Její projevy je možné zaznamenat především s úbytkem slunečních paprsků, tedy se začátkem podzimních a zimních měsíců. Můžete se tedy cítit více unavení, posmutnělí a do jakékoliv činnosti se musíte nutit. Tyto stavy by měly brzy odeznít, někdy je však nutné navštívit odborníka – pakliže potíže přetrvávají delší dobu.

Nemusíte se strachovat, že by podzimní deprese musela postihnout zrovna vás. Jistými kroky můžete sezónní afektivní poruše i zdárně předejít. Na co se zaměřit, abyste si udrželi pozitivní mysl a optimismus po většinu roku?

Proč k podzimní depresi dochází?

Přesné příčiny podzimní deprese nejsou známy. Má se ale za to, že na sezónní afektivní poruchu působí jisté faktory:

Čtěte také:

Psychohygiena pro každý den: Buďte vyrovnanější a lépe zvládejte stres

  • Zmatené vnitřní biologické hodiny (cirkadiánní rytmus): dny bývají na podzim zasmušilejší a temnější. Slunce již tolik nehřeje a nesvítí, proto může mnohem snadněji dojít k podzimní depresi.
  • Snížení hladiny serotoninu: s podzimním dny může dojít i k poklesu chemické látky zvané serotonin v mozku. Ta má za úkol, udržet nám dobrou náladu.
  • Snížení hladiny melatoninu: tento hormon ovlivňuje též náladu a také kvalitu spánku.
  • Nízká hladina vitaminu D: toto souvisí s nedostatkem slunečního záření – vitamin D přímo ovlivňuje také produkci „hormonu štěstí“ serotoninu.

Podzimní depresí pak mohou častěji trpět mladší dospělí, ženy, lidé žijící daleko od rovníku s omezeným přísunem slunečních paprsků a ti, kteří mají v rodinné anamnéze sezónní afektivní poruchu či jiné duševní poruchy.

Jak rozpoznat podzimní depresi neboli sezónní afektivní poruchu?

Příznaky podzimní deprese se u každého tak trochu liší, obvykle ale dochází k těmto stavům:

  • Cítíte se jako „vyždímaný citron“. Nemáte na nic energii, jste malátní.
  • Po většinu dne máte skleslou náladu.
  • Máte větší potřebu spánku – spíte více, než je potřeba.
  • Ztrácíte zájem o své koníčky a oblíbené činnosti.
  • Nedokážete se soustředit na důležité úkoly.
  • Máte zvýšenou touhu po sladkostech, jídlem zaháníte své smutky – a následně i tloustnete.
  • Cítíte beznaděj, bezcennost, vinu, a to zcela bezdůvodně.
  • V nejzazších případech může podzimní deprese vyústit i v suicidální myšlenky

Podzimní deprese aneb Kdy je dobré navštívit odborníka z řad psychologů?

Zaznamenali jste na sobě výše uvedené psychické změny? Pociťujete je v řádech týdnů ne-li měsíců? Utápíte svůj žal v přemíře alkoholu? Objevuje se u vás bezmoc a nechuť k životu? Potom co nejdříve jednejte! Včasná psychologická péče může podzimní depresi zvrátit. Díky ní se naučíte zase radovat z každého okamžiku v daném dni. Život je přeci tak krásný… A i na podzim si můžete najít světlé chvilky, které vás nabijí novou energií! Jakmile vysvitnou paprsky slunce, vyjděte ven a projděte se v pestrobarevné přírodě! Je to lék!

I podzimní dny mohou být okouzlující!

Jak bojovat proti podzimní depresi?

To, že přichází chladnější a temnější období roku, zřejmě neovlivníme. Můžeme však ovlivnit to, jak se na podzim budeme cítit! Abyste nedali šanci podzimní depresi, zaměřte se na následující:

  1. Získejte nový životní impulz, tedy zkoušejte nové volnočasové aktivity, objevujte nové zajímavé koníčky!
  2. Hýbejte se každý den! Pohyb je velmi efektivní prevencí podzimní deprese, neboť díky němu zvýšíte produkci serotoninu. Můžete jezdit na kole, vydat se na pěší túru, zaběhat si nebo třeba si zaposilovat na workoutovém hřišti.
  3. Vystavujte se světlu a slunečním paprskům. Při sebemenší příležitosti vyjděte ven a sluňte se, i když už slunce nemá takovou sílu. Nezapomeňte také pravidelně větrat/otevírat okna. Tak vpustíte do svého života pozitivní energii.
  4. Dělejte to, co vaši mysl uklidňuje a naladí ji na optimistickou vlnu (můžete si číst např. oblíbenou knihu, relaxovat u dobrého filmu, malovat obrazy, psát deník, nebo třeba plést ponožky…). Vyhýbejte se, pokud možno situacím, které jsou vám nepříjemné. Také se nenechte strhnout negativisticky smýšlejícími lidmi a raději se od takových separujte.
  5. Hodnotné a pestré pokrmy vám také pomohou bojovat proti podzimní depresi! Jezte tedy kvalitně a omezte nezdravé potraviny. Dopřejte si k snídani, obědu a večeři chutné a nutričně vyvážené jídlo! Mělo by obsahovat dostatek minerálů a vitamínů. Sezónní zelenina a ovoce jsou řešením. 
  6. Popovídejte si o svých obtížích s okolím. Jakmile zaregistrujete, že se dostáváte do podzimní deprese, mluvte o tom se svými nejbližšími. Snažte se přijít na příčinu své smutné nálady. To může někdy odstartovat regenerační proces…

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?