Znáte léčebné účinky magnetoterapie?
K rozvoji magnetoterapie došlo především v 60. - 80. letech 20. století. V současné době se aplikace provádí pomocí válcových nebo plochých aplikátorů. Magnetoterapie má především protizánětlivé a protibolestivé účinky, způsobuje roztažení cév, uvolňuje svalové napětí a spasmy, urychluje hojení kostí i měkkých tkání. Indikací tohoto typu léčby jsou především degenerativní, zánětlivá a funkční onemocnění pohybového aparátu.
Co lze pomocí magnetoterapie léčit?
Pulsní magnetické pole:
- Ovlivňuje nervová vlákna a omezuje přenos bolestivých prožitků z nervových zakončení do CNS. Zmenšuje či úplně odstraňuje bolesti.
- Rozšiřuje cévy. V důsledku rozšíření cév a zlepšení průtoku krve stoupá v léčebné oblasti teplota.
- Efekt protizánětlivý. Zlepšením prokrvení zánětlivé tkáně a přísunem protilátek pomáhá odstraňovat chronické i akutní záněty v těle.
- Vlivem pulsního magnetického pole dochází k rychlejšímu hojení kostních zlomenin a otevřených poranění kůže a podkoží.
- Zmenšuje otoky.
Jak magnetoterapie funguje a působí?
Magnetoterapie spočívá v působení umělého magnetického pole na lidský organismus. Jedná se o fyzikální terapii, při které je generováno velkoplošně pulsující magnetické pole nízké frekvence.
Základními stavebními jednotkami našeho organismu jsou buňky. Ty jsou ohraničeny plazmatickou membránou a vně i uvnitř těchto buněk probíhají různé biochemické reakce. Za určitých podmínek má membrána buňky schopnost propouštět látky směrem do buňky nebo z buňky. Pulsní magnetické pole pak svým působením mnohonásobně zvětšuje propustnost buněčných membrán.
Magnetické pole prochází celým organismem a působí na každou buňku. Je u nás poměrně rozšířenou léčebnou metodou a uplatňuje se v mnoha oborech – např. rehabilitace, ortopedie, chirurgie, dermatologie, neurologie a revmatologie. Užívaná je hojně v rámci sportovního lékařství, gynekologie, urologie, pediatrie, geriatrie, fyzioterapie i vnitřního lékařství.
Magnetoterapie není návyková a nemá žádné známé vedlejší účinky. Její další působení je protizánětlivé, hojivé a analgetické.
Něco z historie magnetoterapie
Léčba magnetem byla známa již před staletími. Vlastní název magnet byl odvozen od řeckého města Magnézia, kde se magnetická hornina - oxid železito-železitý v syrovém stavu těžil. Magnetický prášek byl v historii používán k léčebným účelům, např. byl podáván v podobě tablet ústy, v klysmatu, obkladech, přidával se do nápojů "věčného mládí" apod. Zvlášť účinné se jeví obklady s magnetickým práškem k hojení ran či poúrazových stavů, dále při bolestech v kloubech či páteři a otocích kloubů po zhmoždění.
Z historie je také známo, že již staří římští císařové (např. Claudius) si léčili onemocnění dna koupelí plnou "elektrických ryb". Dnes již víme, že touto rybou byl mořský rejnok, který při dotyku dával elektrické výboje a vytvářel elektromagnetické pole.
První patenty k léčbě magnetoterapií se objevují před sto lety a více. Velký "boom" této metody léčení přichází v šedesátých letech 20. století a u nás se této metody užívá někdy od padesátých let.
V Japonsku a USA mají pacienti možnost konzultací s profesionálními magnetoterapeuty, kteří navrhují komplexní léčebný režim včetně vhodných potravních doplňků a tělesných cvičení. Je paradoxem doby, že magnetoterapie, která vykazuje ze všech dosud známých léčebných metod nejvyšší statistickou míru úspěšnosti, nejnižší nákladovost a nejmenší možná rizika, je stále nejen mimo oblast hlavního proudu, ale je i metodou často poslední volby, která je užívána až tehdy, když ostatní "tradiční" metody léčby selhaly.
Magnetismus nevytvořil člověk, ale příroda. Bez magnetické síly země bychom zde nemohli existovat my ani žádný z živočichů. Jakkoliv je toto skutečnost známá již po staletí, lidstvo si ji začalo uvědomovat ponejvíce až v době rozvoje kosmonautiky. Když kosmonauti měli po prvních letech do vesmíru vážné zdravotní problémy, mluvilo se o tzv. vesmírné nemoci. Ve skutečnosti příčinou jejich potíží byla hlavně skutečnost, že kosmická loď ve vesmíru nepřijímá magnetické pole Země. Po zabudování generátorů magnetického pole do kosmických lodí, byl tento problém vesmírné nemoci vyřešen.
Elektrosmog - rozvody elektrické energie, televize, rozhlas, elektrospotřebiče, mobilní telefony, vytváří rušivá magnetická pole, a tím způsobují poruchy magnetického pole Země. Protože použití uměle vyrobeného magnetického pole je svými biologicky přirozenými účinky prokazatelně neškodné, může se magnetoterapie projevovat pozitivně. Rozhodující je však to, že se jedná o pulsující magnetické pole. Použití takového magnetického pole je možné v mnoha oblastech medicíny a bylo dosaženo mnoho výborných výsledků v těchto případech: revmatické bolesti, astma, artróza, ischias, potíže s meziobratlovými ploténkami, poruchy překrvení, potíže s krevním tlakem - nízkým i vysokým, záněty kyčelních kloubů, bolesti kloubů, psychosomatická onemocnění, nervové poruchy, záněty močového měchýře, bolesti jizev, poruchy spánku, noční pomočování, bolesti hlavy, citlivost na počasí apod.
Spojením prevence v podobě odrušení geopatogenních zón, elektrosmogu a použitím magnetoterapie dosáhnete ještě lepších účinků.
Voda a magnetoterapie
Magnetizovaná voda nevyvolává korozi, nezpůsobuje usazování a zanášení potrubí. Tato voda má velmi dobré detoxikační účinky a celkově napomáhá k udržení a zlepšení kvality látkové výměny. Magnetizace dává vodě zcela zvláštní a biologicky významné vlastnosti. Voda se stává měkčí, snižuje se povrchové a vnitřní napětí a mění se i její chuťové vlastnosti. Čím déle je voda vystavena působení magnetu, tím více se její chuťové změny projeví. Doporučená doba expozice je 20 minut až 4 hodiny. Magnetizaci tekutin urychlí a efekty prodlouží, když vodu uvedeme do varu a necháme vychladnout v magnetickém poli. Tento postup je nejvhodnější při přípravě čajů, zejména z bylin. Magnetizovat lze i jídlo a hlavně ovoce.
Jak působí magnetické pole na lidský organismus?
Magnetoterapie aktivuje mnoho obranných systémů a umožňuje samovyléčení organismu. Aktivuje imunitní systém, hormonální systém hypofýzy a nadledvin a zvyšuje tvorbu kortikálních hormonů. Na buněčné úrovni dochází ke zvyšování propustnosti buněčných membrán a zrychlování látkové výměny. Umožňuje rozšíření krevních cév, zvýšené prokrvení tkáně a lepší zásobení kyslíkem a živinami, zároveň i rychlejší odplavování zplodin látkové výměny. Působení magnetoterapie je i protizánětlivé, a to jak u zánětů sterilních, tak u vyvolaných mikroby. Vede k uvolnění spasmů - tzv. myorelaxaci a normalizaci svalového napětí. Urychluje hojivé procesy v kostech i měkkých tkáních. Stimuluje tvorbu červených krvinek, zlepšuje náladu, zvyšuje imunitu a celkově zlepšuje regeneraci organismu.
Nemoci vhodné pro léčení magnetoterapií
- Neurologie: výsledky v léčbě neurologických chorob – obrny periferních nervů, DMO, roztroušená skleróza – zmírnění obtíží, migrén a bolestí hlavy
- Revmatologie: snižuje otoky a bolestivost kloubů, ovlivňuje všechna kloubní degenerativní onemocnění, používá se jako podpůrná léčba při osteoporóze, epikondylitidě, spondylóze, spondylartróze a mnoha dalších.
- Ortopedie, chirurgie: artrózy, kostní zlomeniny, poúrazové stavy, syndrom karpálního tunelu, aseptické kostní nekrózy aj.
- Dermatologie: bércové vředy a proleženiny (dekubity) – hojivé a protizánětlivé působení
- Stomatologie: léčba paradentózy, periostitidy a bolestí po extrakci zubu
Jak samotná léčba magnetem probíhá?
Magnetoterapie je vhodná jakožto součást léčebného plánu, při současné aplikaci jiných léčebných metod. Klient nesvléká oděv, neboť magnetické pole prostupuje oděvem i sádrovou fixací. Léčba je obvykle opakovaná jednou až dvakrát denně půl hodiny, při postižení páteře a skeletu je doba působení delší. Minimální počet aplikací je 15. Pokud po sedmi až deseti aplikacích nedochází k žádnému zlepšení, terapie je obvykle ukončena. U některých pacientů dojde po několika prvních aplikacích k přechodnému zhoršení, to však není důvodem k přerušení léčby. Někdy se efekt dostaví až s několikatýdenním odstupem po ukončení léčby.
Aplikátory jsou buď plošné, které se přikládají na postiženou oblast a cívkové, které mají podobu válce o různém průměru. Do nich pak lze vložit postiženou končetinu či v aplikátoru klient leží na zádech.
Na našem trhu lze zakoupit mnohé magnetoterapeutické pomůcky, ať už ve formě náramků, vložek do bot, náhrdelníků apod. Tyto produkty obsahují permanentní magnety. Jsou vhodné k tlumení bolestí kloubů i svalů, zmírňují otoky a zrychlují hojení.
Magnetoterapie působí na každého různě a záleží i na postoji a psychice pacienta, někdy je zapotřebí větší trpělivosti. Zajímavé je, že skvělých výsledků se dosahuje s magnetoterapií ve veterinárním lékařství.
Kontraindikace magnetoterapie
Absolutní kontraindikací magnetoterapie je těhotenství a to především v prvních měsících, ale nedoporučuje se ani v pozdějších fázích těhotenství, neboť nelze vyloučit vliv na vyvíjející se plod a možný vznik vrozených vývojových vad plodu.
Magnetoterapii nelze užít u lidí s kardiostimulátorem, dalšími kontraindikacemi jsou zvýšená funkce štítné žlázy, nadledvin, krvácení do trávicího traktu, infekční onemocnění, nádory apod.
Částečnou kontraindikací je menstruační krvácení, mykotická onemocnění a epilepsie. Dalšími jsou akutní krvácení, akutní infekční onemocnění a akutní TBC.
Diskuse k článku
Jan Kolár