Podzim klepe na dveře: přivítejte ho s pochoutkami, které nabízí!
Přichází dny, kdy si užíváme poslední chvíle ve svých oblíbených letních kouscích. Jenže ouha – ze dne na den se objeví mrazíky a naše krátké rukávy a volné sukně nás před nimi nedokáží ochránit. A v takové dny Covid-19 není jediným virem, který nás může ohrozit. Naopak, přichází období chřipkové sezóny, kdy se to viry a bacily jen hemží.
Pokud podceníme teplé oblékání a nejsme ve formě, není téměř šance se vyhnout nějaké té nemoci. V boji s nimi nám však mohou pomoci zdravé potraviny. A zrovna na podzim jsou vhodné právě ty sezónní. Díky své čerstvosti jsou velmi bohaté na vitamíny, které pomáhají udržovat pevnou imunitu. Které potraviny je dobré zařadit na podzim do jídelníčku? Přibližujeme tři základní podzimní poklady.
Buclatá oranžová kráska: dýně
Tuto tykvovitou zeleninu mají rádi nejen milovníci Halloweenu. Ocení jí každý, kdo se snaží udržet štíhlou linii, protože dýně je nízkokalorická a navíc dokáže výborně zasytit. Obsahuje lipotický enzym, který štěpí tuky a díky tomu nám pomáhá zbavit se tukových zásob.
Patří k potravinám, které jsou prospěšné pro celý organismus – posiluje srdce, ledviny, bojuje proti revmatismu a celkově posiluje imunitní systém díky vitamínu C. Oranžová barva napovídá, že je dýně velmi bohatá na betakaroten. Kromě toho obsahuje také vysoký podíl minerálů, jmenovat můžeme například hořčík, železo i draslík.
A co je na ní vůbec nejlepší? Její široké využití v kuchyni! Uvařit z ní můžete lahodný polévkový krém, v pečené podobě ji přidat do salátu, udělat z ní marmeládu nebo jí zavařit a konzumovat celoročně. Způsob přípravy se samozřejmě liší dle toho, jaký druh dýně zvolíte. Jednou z nejoblíbenějších odrůd je Hokkaidó, dále pak máslová nebo špagetová. Samozřejmě nic nezkazíte tím, když si budete dýňová semínka přidávat do jogurtů nebo salátů, kdykoliv na ně dostanete chuť.
Každého jistě potěší snadná dostupnost dýně v podzimních měsících. Seženete ji na farmářských trzích i ve větších supermarketech. Například Lidl jí často v podzimních měsících nabízí za akční cenu, a to v různých variacích.
Bobulky plné vitamínů aneb Rakytník řešetlákový
Této rostlině se daří nejlépe v horských podmínkách a u řek - nalézt jej můžeme v podstatě v celé Evropě. A rozhodně bychom si ho měli hýčkat, i přes poměrně nezajímavý vzhled a malé rozměry totiž ukrývá každá bobulka obrovskou dávku vitamínů.
Proč jej do jídelníčku zařadit? Existuje tolik důvodů, že je těžké vybrat jen některé. Skvěle pomáhají proti stresu, kterého na podzim mají dost jak rodiče, tak i studenti a učitelé. Pomáhá nám také udržet pevnou imunitu a bojuje proti únavě. Má protizánětlivé účinky, snižuje hladinu cholesterolu a je vhodný také při hojení ran a popálenin.
Co tedy vlastně obsahuje? Z vitamínů je na prvním místě C, dalšími jsou A, B, E, či K. Sehnat jej můžete v různých podobách, sušený se hodí do čaje, z čerstvého se zase připravují sirupy nebo džemy. Poctivý rakytníkový sirup nebo likér si můžete připravit i vy sami z pohodlí domova.
Rubínový klenot – řepa červená
Barvou podzimu není jen oranžová. Do svého jídelníčku byste měli zařadit i tuto rubínovou krásku, která je výtečná jak v syrové, tak i vařené či pečené podobě.
Připravovat by si jí měly na pravidelné bázi hlavně ženy, které se potýkají s hormonální nerovnováhou – červená řepa pomáhá srovnat hormony a navracet přirozený ženský cyklus. Doporučuje se také, pokud potřebujete tělu dodat minerály, těch totiž do těla dokáže dopravit opravdu spoustu, a to například hořčík, vápník, zinek, draslík nebo železo. A samozřejmě nechybí ani řada cenných vitamínů.
Vařená řepa si skvěle rozumí s rukolou a kozím sýrem. Spolu se slunečnicovými semínky a olivovým olejem vytvoříte z této kombinace lahodný salát. Stejně tak se do salátů s oblibou přidává v pečené formě. Opomenout nemůžeme ani tradiční boršč, kde je právě červená řepa hlavní přísadou.Pokud se do zpracovávání řepy a její konzumace pustíte, mějte na paměti, že barví.
Při přípravě tak raději nenoste své oblíbené oblečení a na záchodě se pak nelekněte! Řepa dokáže zbarvit do červena moč i stolici. Je to naprosto normální a den po konzumaci by měla barva vymizet.
K posílení imunity vám pomůže také zelí, česnek a čerstvá kořenová zelenina. V podstatě platí, že čím barevnější jídelníček si v tomto chladném období připravíte, tím déle budete z jeho pozitivních účinků čerpat.
Diskuse k článku