Období těsně po porodu je pro ženu velice náročné

Máte za sebou čerstvě porod? Seznam všeho, na co byste si měla dávat pozor a co vás může překvapit

Každá žena ve vysokém stupni těhotenství se těší už na to, až konečně porodí a zbaví se velkého břicha. Jenže porod s sebou nepřináší jen radosti, ale také strasti. Zejména na následujících šest týdnů, které mohou být, především pro prvorodičku značně náročná. Co vás v tomto období může překvapit?

Porod i trable po porodu v rukou lékaře

Po porodu, tedy v období šestinedělí, budete krvácet. Může se stát i to, že se objeví nějaké gynekologické obtíže, jako například zánět. V tomto čase se však za žádných okolností nesnažte o samoléčbu. Může jít sice o banální obtíže, které třeba i samy odezní, ale také se může jednat o větší problém. Rozhodně zapomeňte na babské rady jako vkládání tampónů s oleji do vagíny, její výplachy nebo sypání probiotik do pochvy. V šestinedělí patří veškeré gynekologické trable do rukou lékaře. Pokud ten zhodnotí, že jde o banální problém, pak můžete alternativní metody vyzkoušet.

Porod a sex?

Šestinedělí je čas, ve kterém by měla žena regenerovat a odpočívat. Myšlenky na sex ostatně v tento čas ženy většinou nemívají. Může se však stát, že regenerace po porodu je rychlejší než jste očekávala. Jste naprosto v pořádku a máte chuť se se svým partnerem pomilovat. Buďte však opatrní. Neměla byste již krvácet, nic vás nesmí bolet a dodržujte nadměrnou hygienu. Lékaři většinou nedoporučují sex dříve než 4-6 týdnů po porodu

Čtěte také:

Homeopatika k porodu a po porodu

Nedaří se vám zhubnout po porodu? Zjistěte jak na to - správně, zdravě a účinně!

Laktační neboli poporodní psychózu je nutné léčit včas a za pomoci blízkých

Porod a menstruační pomůcky

Velice oblíbené jsou nyní takzvané menstruační kalíšky. Avšak u ženy po porodu nejde zrovna o vhodnou menstruační pomůcku. Stejně tak tampóny je vhodné v období šestinedělí vynechat. Mohou se zde totiž tvořit bakterie a následně způsobit nepříjemnou infekci. Na období šestinedělí si pořiďte speciální vložky a měňte je co nejčastěji to jen jde. Až bude krvácení slabší, můžete vyzkoušet i menstruační kalhotky. I ty byste však měla vyměňovat častěji než obvykle.

Porod a nedostatek spánku

Zatímco před porodem jste mohla spát, jak se vám líbilo, po porodu se najednou všechno změnilo. Zapomeňte na úklid, zapomeňte na vaření, zapomeňte na všechny další “nedůležité” činnosti. Je důležité, abyste se co nejdříve dostala zpět do formy. Tudíž jasná rada zní: spěte co nejvíce je to možné. Odborníci doporučují spát stejně s dítětem. Pokud máte potřebu spánku, uspěte potomka a lehněte si i vy sama. Odpočinutá máma bude veškerou péči o svého novorozeného potomka zvládat mnohem lépe. Dříve se navrátí do formy a je menší riziko obtíží s laktací.

Porod a bolesti v šestinedělí

Veškeré bolesti, které se objeví u ženy po porodu, patří do rukou lékaře. Jen ten je schopen nejlépe zhodnotit stav “šestinedělky”. Nějaká forma bolesti se objevuje téměř u všech žen po porodu. Jde však o bolesti, které postupně mizí. Jestliže bolesti ustupovat nebudou, budete mít křeče, nepříjemné bolesti mezi vagínou a konečníkem, bolesti kloubů nebo horečku z nalití či otoku prsů, rozhodně kontaktujte svého lékaře. Ten vás prohlédne a nabídne účinné řešení. Případně vám poradí. Varovat by vás měly i silné bolesti hlavy, horečka, bolest při močené, nadměrně silné krvácení, bolest v prsou, páchnoucí výtok, bolesti a otoky nohou nebo bolesti na hrudi a potíže s dýcháním.

Po porodu je důležité dostat se co nejdříve zpět do formy

Porod a následné blues

Radost z narození potomka může často zhatit takzvané poporodní blues nebo dokonce poporodní deprese. Poporodní neboli “baby” blues prožívá zhruba 80 procent žen. Projevuje se intenzivními pocity smutku, úzkostmi nebo stresem v prvních 10-14 dnech po porodu. Toto blues však většinou samo odezní. Je však nutné si uvědomit, že v případě depresí, jde již o závažný stav, který patří do rukou lékaře. Poporodní deprese se projevují hlubokým smutkem, pláčem, pocitem odloučení od rodiny a přátel. Nic vás netěší, pochybujete o sobě, máte pocit odpojení od svého dítěte nebo pocit nadměrného strachu o svého novorozeného potomka. Tento stav patří okamžitě do rukou lékaře.

Porod a antikoncepce

Zapomeňte na všechny fámy, které jste dosud slyšela. Mezi ty nejčastější patří, že v šestinedělí nelze otěhotnět nebo, že při kojení nelze otěhotnět. Pravda je taková, že téměř okamžitě po porodu můžete otěhotnět znovu. Měla byste tedy co nejdříve popřemýšlet o vhodné ochraně či antikoncepci. Využít můžete metody kontroly porodnosti, případně kondom či pesar. Případně se domluvte s lékařem, který vám napíše hormonální antikoncepci. Možností je dnes už spousta.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Ty zvyky jsou asi oblastní... U nás se na Štěpána rozhodně nejedla drůbež - husa bývala na Martina - ale uzené...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Přeji Vám dobrý den. Čistě náhodou jsem narazila na Váš článek a i když nemám ve zvyku něco takového číst ani ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Vánoční svátky v sobě nesou symboliku a také tradice, které dodržovali naši předkové. A také my se je alespoň nějakou formou dodržovat snažíme. Dnes je druhý svátek vánoční. Završuje Vánoce a v křesťanské litur...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...