Máte za sebou čerstvě porod? Seznam všeho, na co byste si měla dávat pozor a co vás může překvapit
Každá žena ve vysokém stupni těhotenství se těší už na to, až konečně porodí a zbaví se velkého břicha. Jenže porod s sebou nepřináší jen radosti, ale také strasti. Zejména na následujících šest týdnů, které mohou být, především pro prvorodičku značně náročná. Co vás v tomto období může překvapit?
Porod i trable po porodu v rukou lékaře
Po porodu, tedy v období šestinedělí, budete krvácet. Může se stát i to, že se objeví nějaké gynekologické obtíže, jako například zánět. V tomto čase se však za žádných okolností nesnažte o samoléčbu. Může jít sice o banální obtíže, které třeba i samy odezní, ale také se může jednat o větší problém. Rozhodně zapomeňte na babské rady jako vkládání tampónů s oleji do vagíny, její výplachy nebo sypání probiotik do pochvy. V šestinedělí patří veškeré gynekologické trable do rukou lékaře. Pokud ten zhodnotí, že jde o banální problém, pak můžete alternativní metody vyzkoušet.
Porod a sex?
Šestinedělí je čas, ve kterém by měla žena regenerovat a odpočívat. Myšlenky na sex ostatně v tento čas ženy většinou nemívají. Může se však stát, že regenerace po porodu je rychlejší než jste očekávala. Jste naprosto v pořádku a máte chuť se se svým partnerem pomilovat. Buďte však opatrní. Neměla byste již krvácet, nic vás nesmí bolet a dodržujte nadměrnou hygienu. Lékaři většinou nedoporučují sex dříve než 4-6 týdnů po porodu.
Homeopatika k porodu a po porodu
Nedaří se vám zhubnout po porodu? Zjistěte jak na to - správně, zdravě a účinně!
Laktační neboli poporodní psychózu je nutné léčit včas a za pomoci blízkých
Porod a menstruační pomůcky
Velice oblíbené jsou nyní takzvané menstruační kalíšky. Avšak u ženy po porodu nejde zrovna o vhodnou menstruační pomůcku. Stejně tak tampóny je vhodné v období šestinedělí vynechat. Mohou se zde totiž tvořit bakterie a následně způsobit nepříjemnou infekci. Na období šestinedělí si pořiďte speciální vložky a měňte je co nejčastěji to jen jde. Až bude krvácení slabší, můžete vyzkoušet i menstruační kalhotky. I ty byste však měla vyměňovat častěji než obvykle.
Porod a nedostatek spánku
Zatímco před porodem jste mohla spát, jak se vám líbilo, po porodu se najednou všechno změnilo. Zapomeňte na úklid, zapomeňte na vaření, zapomeňte na všechny další “nedůležité” činnosti. Je důležité, abyste se co nejdříve dostala zpět do formy. Tudíž jasná rada zní: spěte co nejvíce je to možné. Odborníci doporučují spát stejně s dítětem. Pokud máte potřebu spánku, uspěte potomka a lehněte si i vy sama. Odpočinutá máma bude veškerou péči o svého novorozeného potomka zvládat mnohem lépe. Dříve se navrátí do formy a je menší riziko obtíží s laktací.
Porod a bolesti v šestinedělí
Veškeré bolesti, které se objeví u ženy po porodu, patří do rukou lékaře. Jen ten je schopen nejlépe zhodnotit stav “šestinedělky”. Nějaká forma bolesti se objevuje téměř u všech žen po porodu. Jde však o bolesti, které postupně mizí. Jestliže bolesti ustupovat nebudou, budete mít křeče, nepříjemné bolesti mezi vagínou a konečníkem, bolesti kloubů nebo horečku z nalití či otoku prsů, rozhodně kontaktujte svého lékaře. Ten vás prohlédne a nabídne účinné řešení. Případně vám poradí. Varovat by vás měly i silné bolesti hlavy, horečka, bolest při močené, nadměrně silné krvácení, bolest v prsou, páchnoucí výtok, bolesti a otoky nohou nebo bolesti na hrudi a potíže s dýcháním.
Porod a následné blues
Radost z narození potomka může často zhatit takzvané poporodní blues nebo dokonce poporodní deprese. Poporodní neboli “baby” blues prožívá zhruba 80 procent žen. Projevuje se intenzivními pocity smutku, úzkostmi nebo stresem v prvních 10-14 dnech po porodu. Toto blues však většinou samo odezní. Je však nutné si uvědomit, že v případě depresí, jde již o závažný stav, který patří do rukou lékaře. Poporodní deprese se projevují hlubokým smutkem, pláčem, pocitem odloučení od rodiny a přátel. Nic vás netěší, pochybujete o sobě, máte pocit odpojení od svého dítěte nebo pocit nadměrného strachu o svého novorozeného potomka. Tento stav patří okamžitě do rukou lékaře.
Porod a antikoncepce
Zapomeňte na všechny fámy, které jste dosud slyšela. Mezi ty nejčastější patří, že v šestinedělí nelze otěhotnět nebo, že při kojení nelze otěhotnět. Pravda je taková, že téměř okamžitě po porodu můžete otěhotnět znovu. Měla byste tedy co nejdříve popřemýšlet o vhodné ochraně či antikoncepci. Využít můžete metody kontroly porodnosti, případně kondom či pesar. Případně se domluvte s lékařem, který vám napíše hormonální antikoncepci. Možností je dnes už spousta.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku