Otěhotnění po potratu – kdy je nejlepší doba se znovu pokoušet o miminko?

Otěhotnění po potratu – kdy je nejlepší doba se znovu pokoušet o miminko?

Potrat je velmi bolestivou událostí, která postihuje přibližně 10 % těhotenství. Ztráta nenarozeného dítěte znamená pro ženu hluboké duševní trauma pro ženu, s nímž se musí vyrovnat. Žena často začne rychle po překonání přemýšlet o dalším dítěti, kdy je však vhodná doba?

Čtěte také:

Vyrobte si domácí těhotenský test z cukru, zubní pasty nebo jedlé sody

Prodělaný samovolný potrat je stresující záležitostí, při níž ženě vyvstává mnoho otázek, jak znovu otěhotnět a zda to vůbec půjde. Příčin samovolných potratů je mnoho, není třeba se však obávat. Neznamená to, že otěhotnění po potratu není možné. Potrat je obvykle jednorázovou záležitostí, která nijak neovlivní další životní kroky ženy a budování rodiny.

Samovolný potrat neznamená konec nadějí

Samovolným potratem bez vnějšího zásahu končí přibližně každé páté těhotenství. Ztráta plodu hned v zárodku neznamená neplodnost ženy, ale jen nepřipravenost těla na dítě. Událost raní ženu hlavně psychicky.

Neexistuje přesně určená doba, kdy je nejvhodnější plánovat další otěhotnění po potratu. Na této otázce se neshodují ani odborníci. Záleží především na psychických a fyzických faktorech. Překonání potratu je individuálním stavem každé ženy. Nelze přesně určit, jak dlouho léčba potrvá.

Tělo se samo rychle zregeneruje

Fyzické zotavení trvá pouhých několik dní. V případě samovolného potratu v raném stádiu těhotenství se tělo samo rychle zregeneruje. Děloha ženy se pročistí a menstruace by měla přijít nejpozději do šesti týdnů. Otěhotnění po potratu je tak možné téměř hned. 

Doporučuje se ale počkat alespoň jeden menstruační cyklus, avšak nejlepší je vydržet cykly alespoň dva až tři. Obnovením menstruačního cyklu dává tělo jasnou zprávu, že je znovu připraveno na další těhotenství.

otěhotnění po potratu4

Kyselina listová pomůže připravit tělo na otěhotnění po potratu

Pro posílení vývoje plodu a správnou krvetvorbu zvyšte v jídelníčku přísun kyseliny listové. Supervitamín je vhodný užívat již 2-3 měsíce před otěhotněním, aby se vytvořila dostatečná hladina v těle pro základ orgánů plodu v těle. V těhotenství pak významně pomáhá při dělení buněk a snižuje riziko vzniku vývojových vad. 

Po prodělaném potratu je tak vhodné užívat kyselinu listovou pro regeneraci vašeho těla a vytvoření ideálního prostředí pro vývoj plodu.

Nejdůležitější je psychická pohoda ženy

Ačkoliv se tělo dokáže zahojit velmi rychle, rozhodující vliv mají psychické faktory. Potrat má velký vliv hlavně na psychiku ženy. Samovolná ztráta nenarozeného dítě bez známé příčiny vyvolává řadu otázek, žena se často cítí slabá, prázdná a poražená. Najít znovu psychické síly je těžké, ale ne nepřekonatelné.

Jak se psychicky připravit na další těhotenství?

  • Je třeba snažit se myslet pozitivně, šance na zdravé dítě se nijak výrazně nesnižují.
  • Důležitá je především podpora ze strany partnera a celé rodiny.
  • Pozitivní přístup pomáhá s rekonvalescencí a zvyšuje šance na rychlé otěhotnění po potratu. 
  • Přečtěte si další tipy, jak otěhotnět

Hormony po potratu ženy

  • Žena po samovolném potratu trpí nevyrovnaností hormonů, jelikož mysl už bývá připravena na výchovu dítěte.
  • Psychika ženy prožívá prakticky stejné stavy jako v šestinedělí, kdy jsou hormony jako na houpačce.
  • Pro některé ženy je nejrychlejším řešením vidina dalšího těhotenství, jiné zase potřebují delší čas srovnat si v hlavě, co se všechno událo a připravit se na novou kapitolu v životě.

Častá doporučení od lékařů před dalším těhotenstvím:

  • Počkat alespoň na první menstruační cyklus.
  • Vyhnout se alkoholu, cigaretám a dalším návykovým látkám.
  • Udržet si zdravou váhu, pravidelně jíst a pít.
  • Užívat kyselinu listovou.

otěhotnění po potratu1

Čekací doba půl roku na otěhotnění po potratu? Není třeba

Podle řady lékařů nebo Světové zdravotnické organizace je vhodné počkat nejméně půl roku, než žena začne plánovat nové pokusy o početí. Jedná se však pouze o doporučení s ohledem na psychický stav ženy. Zotavování se po potratu je individuální záležitostí, a pokud se žena cítí připravená na další pokus o otěhotnění po potratu, není nutné čekat.

V případě samovolného potratu nebylo tělo vystaveno žádnému umělému zásahu, proto je zbytečné čekat delší časové období. Nepodceňujte však čas nutný k zahojení především psychických ran na duši. Fyzický stav jde ruku v ruce s psychickým rozpoložením a potrat je citelnou ztrátou. Pokud nebude žena v psychické pohodě, nebude připraveno ani tělo.

Otěhotnění po potratu dává vysoké šance na bezproblémové donošení

Navíc při vyšším věku ženy se s delším čekáním snižuje šance dalšího otěhotnění po potratu. Některé výzkumy naopak tvrdí, že čím rychleji žena znovu otěhotní, tím lépe celé těhotenství probíhá a je zcela bez komplikací. Otěhotnění po potratu, do 6 měsíců, dává větší šance na bezproblémové donošení dítěte, snižuje pravděpodobnost předčasného porodu nebo nízké váhy novorozence.

Samovolný potrat v prvních týdnech těhotenství nemusí často žena ani zaznamenat. Tělo není připraveno na těhotenství, a tak skončí dřív, než to žena vůbec zjistí. Příčiny nejsou vždy jasné, podílejí se na tom různé faktory – důvodem může být v zárodku plodu i v organismu ženy. Dva po sobě jdoucí potraty zažije méně než 5 % žen.

Pokud máte za sebou jeden potrat, nejsou nutná žádná speciální opatření. I přesto, že se názory liší, závisí situace hlavně na samotné ženě a jejím pocitu. Vždy je však vhodné, konzultovat všechny případné kroky s ošetřujícím lékařem.

otěhotnění po potratu3

Při opakovaných potratech je třeba pomoc odborníků

Při přetrvávajících problémech a komplikacích také u dalšího těhotenství, by měla žena podstoupit podrobná vyšetření zjišťující příčinu. Provádí se speciální testy, mezi něž patří:

  • Krevní testy – ukazují hormonální, imunitní nebo krevní problémy
  • Ultrazvuk
  • Chromozomální vyšetření – odhalující případné nežádoucí geny u obou partnerů
  • Hysteroskopie – zjišťuje abnormality na nitroděložních stěnách

Nyní už víte, jak na otěhotnění po potratu. Vaše případné zkušenosti uvítáme v komentářích níže. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Tomáš Vaňatka – gynekologická ambulance, Zastávka
Hledáte ve městě Zastávka či okol…
Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?