Vojtova metoda nebo Bobath? Zjistěte, co je pro miminka šetrnější
Správný vývoj našeho miminka je pro nás prioritou. Tělesný vývoj je ale komplikovaný a mohou se objevit problémy. Naštěstí dnešní medicína nabízí účinné metody, jak pohybovému aparátu našeho miminka pomoci. Mezi nejznámější a nejosvědčenější patří Vojtova metoda a Bobath. Poradíme, jak se v metodách vyznat a jak si vybrat tu, která je pro naše děťátko nejšetrnější.
Co je to Vojtova metoda?
Vojtova metoda je už několik desetiletí ověřenou metodou pro podporu správného vývoje dítěte. Její objevitel Václav Vojta přišel na to, jak pomocí vybraných cviků a tlaku na místa na dětském těle může podpořit správné fungování pohybového aparátu.
- Lidské tělo má pohyb geneticky zakódovaný. Pokud trpí nějakými potížemi, Vojtova metoda může tělu pomoci se vyvíjet opět tím správným směrem.
- Některé cviky se provádí v poloze na zádech, jiné na břiše či na kolenou. Společně s nimi terapeut pracuje i s aktivizačními zónami. Díky tomu se zlepšuje svalová souhra. Také se upravuje dýchání, aktivita bránice a tep.
- Ačkoli Vojtova metoda původně řešila převážně následky dětské obrny, časem se její úspěšnost ukázala i při jiných problémech s pohybem. A to jak u dětí, tak u dospělých.
- Ulehčuje a pomáhá při problémech s držením hlavy, rozštěpem páteře, skoliózou, ortopedickou vadou hrudníku, parézou brachálního plexu, koňskou nohou a neurologickými potížemi.
Co je to Bobath?
Za metodou Bobath stojí Němka Bertha Bobath společně se svým manželem Karlem Bobathem, který pocházel z Československa. Metoda Bobath se zaměřuje na dopady neurologických problémů na lidské tělo. Mezi takové patří dětská obrna anebo mozková příhoda.
- Podobně jako Vojtova metoda, i metoda Bobath pomáhá jak dětem, tak dospělým.
- Metoda Bobath ukázala, že i když je neurologický systém a pohyb člověka poškozený, není to nenávratné. Správnými cviky se může stav pacienta výrazně zlepšit.
- Bobath ale nejsou jen cviky. Vychází totiž z toho, že lidské tělo funguje jako celek. A například u dětské obrny je zapotřebí i pomoc logopeda, ergoterapeuta či rodičů. Společně se všichni zaměřují na co nejlepší vývoj dítěte.
- Bobath učí rodiče správný handling, tedy to, jak dítě správně uchopovat, nosit nebo si s ním hrát tak, aby byl vývoj motorických schopností co nejlepší.
- Dále Bobath pracuje s takzvanou senzomotorickou stimulací. Jsou to cviky, které dítěti pomáhají se správně vyvíjet. Používá se k tomu například overball, lavičky a další pomůcky. Bobath toho ale zahrnuje daleko více.
Vojtova metoda anebo Bobath?
Obě metody známe. Jak si mezi nimi ale vybrat tu správnou? Dobrou zprávou je, že ani s jednou neuděláme chybu. Výzkumy totiž ukazují, že obě jsou v léčbě podobně úspěšné. Každá má ale své výhody a nevýhody.
- Při Vojtově metodě terapeut dává dítě do různých pozic. Dítě tedy samo cviky neprovádí. Proto se může používat už u malých miminek.
- Vojtova metoda má tu nevýhodu, že u cviků miminka často pláčou. Cvičení rozhodně není bolestivé a ani příliš namáhavé. Miminku se pouze nelíbí, že se s ním manipuluje tak, jak není zvyklé. Přesto to pro některé rodiče může být stresující.
- Vojtova metoda i Bobath zahrnují také aktivní spolupráci rodičů. Cviky musíme s dětmi pravidelně cvičit doma.
- Metoda Bobath je modernější a připravuje pohybový aparát dítěte na každodenní život. Pomáhá mu s pohyby, které bude potřebovat při vykonávání běžných denních aktivit.
- Bobath je náročnější na aktivitu rodičů. Přes den musíme s dětmi pravidelně a často cvičit.
- Metoda Bobath je převážně pro děti, které jsou už trochu odrostlejší. Pro miminka existuje speciální koncept Baby Bobath.
- Málokterý všeobecný lékař dokáže správně posoudit, jestli je pro naše miminko vhodnější Vojtova metoda anebo Bobath. Poraďme se zkušeným odborníkem.
Diskuse k článku