5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení
Vánoční svátky i silvestrovské oslavy jsou typické svou pohodovou atmosférou, příjemnými rodinnými sešlostmi a pochopitelně také spoustou jídla – bohužel však většinou toho nezdravého. I když se celý rok držíme zdravého stravování, během svátků si většinou povolíme opasky a dopřáváme si, co jen hrdlo ráčí.
Jenže zatímco oblíbené dobroty lahodí našim chuťovým pohárkům, trávicí systém čelí velkému zatížení. Žaludek, střeva i další orgány proto potřebují trošku podpořit, aby sváteční nálož jídla dokázaly utáhnout.
Jak na to? Udělejte si zásoby následujících pěti potravin. Když si předem prohlédnete letáky na Kimbino.cz, zjistíte, že většinu z nich najdete v obchodech za akční ceny, takže váš sváteční rozpočet nijak neohrozí.
1. Ananas
Exotického ovoce je okolo Vánoc všude plno a ananasy nejsou výjimkou. Nejde však jen o ovoce s lahodnou chutí, ale také pozitivními účinky na trávení, a to hlavně díky obsaženému enzymu s názvem bromelin.
Bromelin totiž štěpí bílkoviny v potravinách, čímž usnadňuje trávicí procesy a snižuje pravděpodobnost vzniku plynatosti. Výzkumy také ukázaly, že tento enzym působí proti některým střevním patogenům, a tak může sloužit jako prevence průjmů a dalších střevních problémů.
2. Jablka
Jablka jsou skvělým nástrojem na podporu trávení. Jedním z hlavních důvodů je to, že obsahují speciální typ vlákniny zvaný pektin. Jeho výhodou je, že je vůči střevům velmi šetrný, a tak nevyvolává nadýmání či jiné potíže.
Studie naopak ukazují, že pektin dokáže chránit střevní výstelku, a tak zabránit negativnímu působení patogenů a zvýšit absorpci živin. Najdete ho ve všech druzích jablek, takže si můžete vybrat dle vaší chuti.
3. Brokolice
Brukvovitá zelenina jako zelí, květák či růžičková kapusta se spojuje s lepším trávením a podporou střevní mikroflóry. Do této skupiny spadá také brokolice, která stejně jako její příbuzní navíc snižuje riziko vzniku zánětu tlustého střeva.
Když se totiž tento druh zeleniny dostane do střev, dochází k fermentaci prebiotické vlákniny. Při ní následně vznikají mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které mají velký potenciál tlumit zánět. Jen to s brokolicí raději nepřehánějte a dopřávejte si ji spíše v menších porcích – vedlejším účinkem fermentace je totiž plynatost.
4. Banány
Banány, zvláště ty méně zralé, obsahují takzvaný rezistentní škrob, který krmí „hodné“ bakterie ve střevech, a tak posiluje zdravou střevní mikroflóru. Jakmile banány dozrají, tento škrob se postupně mění na cukr, ale v určitém množství stále zůstává. Vašemu trávicímu traktu tedy prospějí i zralejší kousky.
5. Kysané zelí
V našich krajinách je kvašené zelí velmi oblíbenou a především zdravou pochoutkou. Stejně jako další další fermentované potraviny obsahuje probiotika, která doplňují zásoby hodných bakterií do střev. Díky tomu zmírňují nadýmání a další nežádoucí symptomy spojené se špatným trávením.
Jedna analýza dokonce ukázala, že kysané zelí obsahuje až 28 různých kmenů probiotik, což je více, než najdete ve většině jiných probiotických potravin a doplňcích stravy. Navíc ho ani není třeba sníst příliš – pro dosažení požadovaných účinků stačí sníst dvě polévkové lžíce spolu s jídlem.
Diskuse k článku
Megan
Sera