Amalgámy a těžké kovy v těle. Jak moc nás mohou ovlivňovat?

Amalgámy a těžké kovy v těle. Jak moc nás mohou ovlivňovat?

Poslední dobou se hodně hovoří o negativních následcích těžkých kovů, které se nám usazují v těle. Ať už jde například o amalgámové výplně nebo třeba o těžké kovy z mořských ryb, které konzumujeme, nelze opomíjet jejich negativní vliv na naše zdraví. Jaké to může mít pro nás následky a co může pomoci se těchto toxinů zbavit?

Těžké kovy v těle a co nám způsobují

Mezi těžké kovy, které se nám mohou usazovat v těle a vzájemně podporovat své negativní účinky, patří zejména rtuť a její sloučeniny, ale také olovo, kadmium nebo arzén. Tyto prvky v těle působí jako jedy, navazují se na bílkoviny a nukleové kyseliny, ukládají se ve vnitřních orgánech, způsobují oxidativní stres, narušují funkci imunitního systému, mají karcinogenní účinky a jsou z těla jen velmi těžko odbouratelné. Pokud při jejich vysokém množství vyloženě nedochází k rychlé otravě těžkými kovy, působí dlouhodobě a chronicky – o nic méně toxicky, jen pomaleji.

Zejména rtuť, se kterou se setkáváme nejčastěji, v našem těle působí dlouhodobě toxicky. Může mít za následek i vznik autoimunitních nemocí, chronických infekcí, duševních a nervových poruch nebo rakoviny.Těžké kovy se usazují v mořských rybách, které putují z moří a oceánů na naše talíře

Jak se těžké kovy dostávají do našeho těla?

Kde se vlastně s takovými těžkými kovy můžeme setkat? Především se jedná o amalgámové výplně a znečištění životního prostředí – vzduchu, půdy i vody. Díky tomu dochází například k usazování těžkých kovů v rybách, které putují z moří a oceánů na naše talíře. Mnohé další toxiny pak nacházíme třeba v půdě, výfukových plynech, při spalování fosilních paliv a tak dále.

Rtuť v amalgámech

Mezi časté toxiny v těle patří rtuť, případně další kovy, obsažené v amalgámových výplních. I když amalgámové plomby, které se po celá léta využívaly k plombování zubních kazů musí splňovat přísné podmínky, faktem zůstává, že obsahují slitiny rtuti. Nejčastěji jde o kombinaci rtuti a nějakého kovu, stříbra, mědi, cínu nebo případně dalších kovů. Když si představíte, kolik takových zubních plomb v ústech máte, možná vás to poněkud zneklidní.

Amalgámové plomby se po celá léta využívaly k plombování zubních kazů

Rtuť z amalgámů se uvolňuje zejména při nějakém pohybu, tlaku či tření, například při kousání. Kovy ale také uvolňují a rozpouští různé kyseliny, kterých v ústech není zrovna málo. Svůj vliv může mít i strava, nadměrný příjem cukrů, organických kyselin, překyselení v ústech a žaludku, pití alkoholu nebo kouření. Nejvíce rtuti se uvolňuje při opakovaném vrtání a ošetřování již zkažených a zaplombovaných zubů, nebo při odstraňování původních amalgámových plomb. V těchto případech je samozřejmě v neustálém ohrožení také váš zubař, který musí amalgámy ekologicky likvidovat za přísných podmínek.

V dnešní době se již preferují tzv. bílé fotokompozitní výplně z jiných materiálů (keramika, pryskyřice,...), mnozí zubaři amalgámy používat vůbec nechtějí a také mnozí pacienti požadují kompletní výměnu amalgámů za bílé plomby. Ty jsou sice dražší, ale výsledek za to určitě stojí. Ostatně také Evropská Unie chce postupně používání amalgámů ukončit. Prozatím platí zákaz používání těchto plomb u těhotných a kojících žen a dětí do 16ti let.

Rtuť v mořských rybách

Dalším případem usazování těžkých kovů v těle může být nadměrná konzumace ryb a plodů moře. Bohužel díky znečištění v oceánech máme co dělat s usazováním rtuti a dalších těžkých kovů v těle ryb, případně dalších mořských živočichů, které konzumujeme. Největší riziko představuje například tuňák, naopak se doporučuje losos, a to především těhotným ženám, které si kvůli přítomnosti těžkých kovů musí příjem ryb hlídat, i když jsou pro ně jinak ryby a mořské plody velice zdravé a prospěšné.Nadměrná konzumace ryb a mořských plodů způsobuje usazování rtuti a dalších těžkých kovů v našem těle

Detoxikace těla od těžkých kovů

Co můžeme pro sebe udělat, abychom se zbavili těžkých kovů a jejich negativních účinků na naše zdraví? V prvé řadě je vhodné zcela změnit životní styl a jídelníček a zaměřit se na celkovou detoxikaci těla. Očista od těžkých kovů spočívá také v tom, že bychom si měli postupně nechat vyměnit amalgámové výplně a nevystavovat se vlivům znečištěného prostředí. Také je vhodné hlídat si konzumaci ryb a mořských plodů, nekouřit, nepít alkohol, nepoužívat zbytečnou kosmetiku, barvy na vlasy, zkrátka vyhnout se veškeré chemii.

Pomáhá pít hodně čisté vody, omezit cukry a zařadit do stravy více ovoce a zeleniny. Vyzkoušet také můžete sladkovodní řasu chlorellu a preparát MET od firmy Marion, který se zaměřuje přímo na detoxikaci těla od těžkých kovů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.