Amalgámy a těžké kovy v těle. Jak moc nás mohou ovlivňovat?
Poslední dobou se hodně hovoří o negativních následcích těžkých kovů, které se nám usazují v těle. Ať už jde například o amalgámové výplně nebo třeba o těžké kovy z mořských ryb, které konzumujeme, nelze opomíjet jejich negativní vliv na naše zdraví. Jaké to může mít pro nás následky a co může pomoci se těchto toxinů zbavit?
Těžké kovy v těle a co nám způsobují
Mezi těžké kovy, které se nám mohou usazovat v těle a vzájemně podporovat své negativní účinky, patří zejména rtuť a její sloučeniny, ale také olovo, kadmium nebo arzén. Tyto prvky v těle působí jako jedy, navazují se na bílkoviny a nukleové kyseliny, ukládají se ve vnitřních orgánech, způsobují oxidativní stres, narušují funkci imunitního systému, mají karcinogenní účinky a jsou z těla jen velmi těžko odbouratelné. Pokud při jejich vysokém množství vyloženě nedochází k rychlé otravě těžkými kovy, působí dlouhodobě a chronicky – o nic méně toxicky, jen pomaleji.
Zejména rtuť, se kterou se setkáváme nejčastěji, v našem těle působí dlouhodobě toxicky. Může mít za následek i vznik autoimunitních nemocí, chronických infekcí, duševních a nervových poruch nebo rakoviny.
Jak se těžké kovy dostávají do našeho těla?
Kde se vlastně s takovými těžkými kovy můžeme setkat? Především se jedná o amalgámové výplně a znečištění životního prostředí – vzduchu, půdy i vody. Díky tomu dochází například k usazování těžkých kovů v rybách, které putují z moří a oceánů na naše talíře. Mnohé další toxiny pak nacházíme třeba v půdě, výfukových plynech, při spalování fosilních paliv a tak dále.
Rtuť v amalgámech
Mezi časté toxiny v těle patří rtuť, případně další kovy, obsažené v amalgámových výplních. I když amalgámové plomby, které se po celá léta využívaly k plombování zubních kazů musí splňovat přísné podmínky, faktem zůstává, že obsahují slitiny rtuti. Nejčastěji jde o kombinaci rtuti a nějakého kovu, stříbra, mědi, cínu nebo případně dalších kovů. Když si představíte, kolik takových zubních plomb v ústech máte, možná vás to poněkud zneklidní.
Rtuť z amalgámů se uvolňuje zejména při nějakém pohybu, tlaku či tření, například při kousání. Kovy ale také uvolňují a rozpouští různé kyseliny, kterých v ústech není zrovna málo. Svůj vliv může mít i strava, nadměrný příjem cukrů, organických kyselin, překyselení v ústech a žaludku, pití alkoholu nebo kouření. Nejvíce rtuti se uvolňuje při opakovaném vrtání a ošetřování již zkažených a zaplombovaných zubů, nebo při odstraňování původních amalgámových plomb. V těchto případech je samozřejmě v neustálém ohrožení také váš zubař, který musí amalgámy ekologicky likvidovat za přísných podmínek.
V dnešní době se již preferují tzv. bílé fotokompozitní výplně z jiných materiálů (keramika, pryskyřice,...), mnozí zubaři amalgámy používat vůbec nechtějí a také mnozí pacienti požadují kompletní výměnu amalgámů za bílé plomby. Ty jsou sice dražší, ale výsledek za to určitě stojí. Ostatně také Evropská Unie chce postupně používání amalgámů ukončit. Prozatím platí zákaz používání těchto plomb u těhotných a kojících žen a dětí do 16ti let.
Rtuť v mořských rybách
Dalším případem usazování těžkých kovů v těle může být nadměrná konzumace ryb a plodů moře. Bohužel díky znečištění v oceánech máme co dělat s usazováním rtuti a dalších těžkých kovů v těle ryb, případně dalších mořských živočichů, které konzumujeme. Největší riziko představuje například tuňák, naopak se doporučuje losos, a to především těhotným ženám, které si kvůli přítomnosti těžkých kovů musí příjem ryb hlídat, i když jsou pro ně jinak ryby a mořské plody velice zdravé a prospěšné.
Detoxikace těla od těžkých kovů
Co můžeme pro sebe udělat, abychom se zbavili těžkých kovů a jejich negativních účinků na naše zdraví? V prvé řadě je vhodné zcela změnit životní styl a jídelníček a zaměřit se na celkovou detoxikaci těla. Očista od těžkých kovů spočívá také v tom, že bychom si měli postupně nechat vyměnit amalgámové výplně a nevystavovat se vlivům znečištěného prostředí. Také je vhodné hlídat si konzumaci ryb a mořských plodů, nekouřit, nepít alkohol, nepoužívat zbytečnou kosmetiku, barvy na vlasy, zkrátka vyhnout se veškeré chemii.
Pomáhá pít hodně čisté vody, omezit cukry a zařadit do stravy více ovoce a zeleniny. Vyzkoušet také můžete sladkovodní řasu chlorellu a preparát MET od firmy Marion, který se zaměřuje přímo na detoxikaci těla od těžkých kovů.
Diskuse k článku