Bakterie EHEC O104 způsobuje krvácivý průjem
Bakterie EHEC O104 , celým názvem enterohemoragická Escherichia coli, je nebezpečným kmenem prospěšné střevní bakterie E. coli., která se běžně vyskytuje ve střevech lidí i zvířat a většina jejích kmenů je neškodná. Bakterie EHEC O104 produkuje nebezpečný toxin, jenž napadá střevní sliznici a má za následek krvácivý průjem. Způsobuje ale také hemolyticko-uremický syndrom poškozující ledviny, který může být i smrtelný, neboť dochází k rozvratu organismu. V nejtěžších případech napadá i nervový systém. Krvácivý průjem je však nejčastější a ve většině případů konečný symptom.
Bakterie EHEC O104 jsou jedním z největších mikrobiologických problémů týkajících se potravinářského průmyslu. K vyvolání infekce, kterou má za následek bakterie EHEC O104, stačí jen minimální dávka, která způsobuje akutní onemocnění s vážnými následky. Člověk se může nakazit pouhým podáním ruky, inkubační doba před tím, než se dostaví krvácivý průjem, je 3 – 8 dní, v některých případech až 10 dní.
Bakterie EHEC O104 je mimořádně odolná a neexistuje proti ní lék. V případě nakažení se tedy léčí samotné příznaky jako je krvácivý průjem a poškození ledvin. Krvácivý průjem lze zmírnit dostatečným přísunem tekutin a dietou, žádná antibiotika se neprokázala jako účinná, neboť bakterie EHEC O104 vlivem prostředí a vakcinace zmutovala. Novinkou mezi léky, které by mohly uspět v boji s nákazou, je Eculizumab, po kterém se stav několika pacientů zlepšil, ovšem stoprocentní účinnost proti bakterii se zatím nepotvrdila. Tento lék by měl zabránit selhání ledvin u pacientů v kritickém stavu.
Krvácivý průjem a selhání ledvin – prevence onemocnění bakterií EHEC O104
Vzhledem k vysokému riziku nákazy bakterií EHEC O104, která je přenosná i pouhým podáním ruky je třeba dodržovat základní preventivní zásady, ke kterým patří především dostatečná hygiena.
- Ruce si umývejte mýdlem pod tekoucí vodou.
- Nehlaďte zvířata nebo si ihned po kontaktu umyjte důkladně ruce. Zvířata mohou nemoc přenášet, aniž by se vyskytly jakékoliv viditelné příznaky.
- Důkladně umyjte teplou vodou a saponátem veškerá místa, příbory a nádoby, které přišly do styku se zeleninou, ovocem a syrovým masem, a to včetně ledničky.
- Před konzumací syrového ovoce a zeleniny je nejdříve důkladně omyjte, během loupání nakažených kusů může dojít ke styku přímo s potravinou.
- Při nakupování zeleniny a ovoce používejte jednorázové igelitové rukavice.
Průběh epidemie 2011 zvané „krvácivý průjem“ ve zkratce
- Bakterie objevené v balené vodě Aquila Aqualinea nejsou zdraví nebezpečné. Potvrdil to Státní zdravotní ústav ČR.
2. 7. 2011
- Tisíce neperlivých vod Aquila Aqualinea s datem spotřeby 20. května 2012 musí být staženy z prodeje kvůli podezření na výskyt nebezpečné bakterie způsobující krvácivý průjem.
- Do dnešního dne je evidováno 48 obětí epidemie.
- Za nákazu způsobující krvácivý průjem mohou být podle úřadu pro bezpečnost potravin odpovědna semena pískavice dovezená z Egypta.
- Infekce zvaná krvácivý průjem má do dnešního dne na svědomí 39 lidských životů.
- Ve Frankfurtu nad Mohanem našli němečtí experti nebezpečnou bakterii v potoce, kam se pravděpodobně dostala z nedaleké čističky vody.
- Sedm dětí na severu Francie se nakazilo bakterií E. coli, která způsobuje krvácivý průjem. Původci nemoci jsou podle odborníků mražené karbanátky z obchodního řetězce Lídl, které konzumovalo všech sedm dětí. Maso použité na karbanátky bylo z Německa, Belgie a Nizozemí, vědci tyto potraviny dále zkoumají. Stav dětí je vážný, zatím ale nejsou v ohrožení života.
- Experti z Francie prověřují, zda se nakažené karbanátky mohly dostat i do dalších zemí EU.
- Původcem epidemie podle německých mikrobiologů není bakterie EHEC O104 H4, ale daleko agresivnější kmen bakterie E. coli, který je označován jako EAEC.
- Bakterie má další oběť, počet mrtvých stoupl na 38.
- Na krvácivý průjem zemřelo první malé dítě. Je jím dvouletý chlapec z Dolního Saska. Počet obětí střevní infekce se zvýšil na 37.
- Němečtí odborníci ukázali na tři druhy klíčků pocházejících z dolnosaské biofarmy. Jedná se o klíčky brokolice, česneku a beraních rohů.
- Epidemie zvaná krvácivý průjem si vyžádala již celkem 34 obětí, nakažených bylo přes 3200 osob.
11. 6. 2011
- Smrtelná bakterie způsobující krvácivý průjem byla nalezena v klíčcích z biofarmy poblíž Hamburku. Bylo prokázáno, že nejméně 80 nakažených konzumovalo klíčky právě z této farmy.
10. 6. 2011
- K dnešnímu dni je známo 30 případů úmrtí způsobeného nebezpečnou bakterií.
- Německé úřady opět označují luštěninové klíčky z dolnosaské farmy za původce infekce, případ se nadále prověřuje.
9. 6. 2011
- Náměstek španělské ministryně zahraničí oznámil, že Španělsko nebude požadovat odškodnění za ušlé zisky po Německu, ale po EU, která plánuje s uvolněním 210 milionů eur.
- Na Slovensku se objevilo první podezření na krvácivý průjem u pětadvacetiletého muže. Výsledky testů by měly být známy do pátku.
- Ministři zemědělství EU se na zasedání dohodli, že Unie odškodní pěstitelé zeleniny, kteří přišli o zisky kvůli poplašným zprávám o šíření bakterie EHEC O104.
- Podle experta Světové zdravotnické organizace hrozí, že pokud se nenajde původ nákazy do jednoho týdne, pravděpodobně už se nenajde nikdy.
- Německý ministr zdravotnictví uvedl, že epidemie způsobující krvácivý průměr je již za svým vrcholem, nakažených přibývá méně než v minulých dnech.
- Eurokomisař John Dalli vyzývá k zastavení nepodložených varování o příčině nákazy kvůli zbytečné panice a ušlým ziskům zemědělců, hamburská senátorka Cornelia Prüferová-Strocksová se brání tím, že dva testy v souvislosti se španělskými okurkami byly na bakterii E. coli pozitivní.
- V Kanadě se objevilo první podezření na krvácivý průjem. Muž se vrátil z Německa, kde údajně konzumoval zeleninové saláty. S určitostí lze nákazu potvrdit až za několik dní.
- Kompletní testy klíčků luštěnin ukázaly, že tyto potraviny nejsou a nebyly příčinou nákazy, po zdroji bakterie EHEC O104 se pátrá dál.
- Na „krvácivý průjem“ zemřel další člověk, obětí nebezpečné bakterie EHEC O104 je dohromady 22, dalších více než 2200 nakažených z několika států leží v nemocnici.
- Testy klíčků luštěnin zatím nepotvrdily přítomnost bakterie EHEC O104.
- Čeští inspektoři kontrolují vepřové a hovězí maso dovážené z Německa. Mají obavy, zda nedošlo k jeho kontaminaci nebezpečnou bakterií. Výsledky budou známy do konce týdne.
- Počet obětí infekce z bakterie EHEC O104 stoupl na 21.
- Podle dolnosaského ministra zemědělství Gerta Lindemanna jsou zdrojem střevní nákazy fazolové výhonky vypěstované v Německu. Lindemann vyzývá obyvatele, aby se raději vyhýbali jejich konzumaci, dokud nebudou výsledky testů kompletní.
- Na „krvácivý průjem“ již zemřelo 18 lidí. 17 obětí si vyžádala toxická bakterie v Německu, 1 pochází ze Švédska. Počet nakažených vzrostl na více než 1700 osob, nemoc se objevila již ve 12-ti zemích.
- České obchody rapidně snížily cenu ovoce a zeleniny, ale lidé se bojí nákazy a nenakupují.
- Počet nakažených se zvýšil o dalších více než 300 osob, původ zmutované bakterie šířící krvácivý průjem je stále neznámý.
- Rusko vydalo zákaz dovozu zeleniny z celé Evropské unie.
- V Německu na krvácivý průjem zemřelo již 16 lidí.
- Kvůli okamžitému zákazu vývozu okurek ze Španělska do devíti zemí přichází Španělsko každý den o 200 milionů eur.
- Na krvácivý průjem zemřelo v Německu už 14 lidí a přibližně 1400 jich je nakažených.
- Španělé odmítají spekulaci, že krvácivý průjem šíří zelenina dovezená z jejich země a hrozí, že budou požadovat náhradu za ušlý zisk zemědělců.
- Obava z nákazy vyvolávající krvácivý průjem se šíří a lidé přestávají kupovat zeleninu, obchody přicházejí o zisky.
- Krvácivý průjem se objevil v České republice u americké pacientky, která přicestovala z Německa.
- Hamburská ministryně zdravotnictví oznamuje, že testy španělských okurek nepotvrdily, že by se touto cestou šířila smrtící bakterie, ale zjištěna byla jen její netoxická varianta.
- V Německu si infekce vyžádala už 8 obětí na životě.
- České obchody přestávají odebírat zeleninu a španělské produkty stahují z pultů.
- Německo přichází s oznámením, že se nebezpečná bakterie šíří z okurek dovezených ze Španělska.
- Německem se šíří nákaza zvaná také „krvácivý průjem“, tři ženy již zemřely, nakaženýc
Diskuse k článku