Co na popáleniny? Zbavte se nepříjemného zranění co nejrychleji
Popáleniny dokážou být velmi bolestivé. K tomu navíc přibývá riziko infekce pokožky. Proto se jich chceme zbavit co nejdříve. Poradíme, co pomáhá na popáleniny spolehlivě a rychle. Ošetření popálenin je pro rychlé hojení velmi důležité, proto řekneme, jak na něj.
Co na popáleniny? Chlazení, ošetření a aloe vera
Popálení na nás číhají všude. Můžeme k nim přijít nejrůznějším způsobem, ale obzvlášť v létě jsou popáleniny obvyklým zraněním. Spálení od sluníčka, vyrážka od kopřiv anebo popálení od táboráku nám dokáží zkazit jinak příjemné chvíle. Co pomáhá na popáleniny?
Co na popáleniny od sluníčka
- Ochrana před sluncem je velmi důležitá. Slunce dokáže na naší pokožce napáchat mnoho škod, popáleniny jsou jen jednou z nich. Hrozí nám jak skvrny na pokožce, tak rakovina. Proto používejme kvalitní opalovací krém, stejně jako krém po opalování. Kvalitní krém s aloe vera dokáže pokožku bránit ještě účinněji a navíc kůži zklidňuje.
- Dopoledne zkusme být na slunci co nejméně. Když se vykoupeme nebo zpotíme, použijme opalovací krém znovu.
- S tím, co na popáleniny od sluníčka, nám pomůže vydatný pitný režim. Hydratace organismu napomáhá rychlejšímu hojení.
- Na popáleniny od sluníčka použijme chladivý léčivý gel. Nejlepším pomocníkem v tom, co na popáleniny od sluníčka, je rostlina aloe vera. Nejenom, že pokožku chladí, ale hlavně napomáhá rychlému hojení.
- Chlazení ledem nepoužívejme, příliš nám nepomůže. Podobně, pokud nás trápí puchýře, nepoužívejme žádné produkty na bázi oleje.
- Nějak dobu spálenou pokožku nevystavujme slunci. Potřebuje se zahojit.
Ošetření popálenin krok za krokem
- Popáleniny chlaďme studenou tekoucí vodou. Ideálně co nejdéle, dokud chlazení přináší úlevu. Obecně se na ošetření popálenin doporučuje 20 minut.
- Pokud máme kolem popálení předměty jako hodinky, prsteny nebo šperky, opatrně je sundejme. Oděv nasáknutý horkou vodou taktéž. Pokud se část oděvu přiškvařila ke kůži, nikdy jej nestrhávejme.
- Puchýře zásadně nepropichujeme. Chrání poškozenou část kůže před infekcemi.
- Ze stejných důvodů na popáleniny nesahejme, pokud ano, tak co nejméně.
- Na popáleniny prvního stupně použijme hojivý gel. Na ošetření popálenin je velmi účinná rostlina aloe vera. Při výběru produktů z aloe vera ale buďme obzvlášť vybíraví, raději dejme přednost kvalitě před nízkou cenou. Tkáň pocházející z listu rostliny nesmí projít žádným procesem zpracování a obsahovat další přísady, jinak významně klesají blahodárné účinky aloe very na naši pokožku.
- Ránu přikryjme opatrně sterilní gázou, abychom zabránili infekci.
- Pokud nás popálila kopřiva, na popálené místo si nesahejme a ani si je neškrabme. V opačném případě si dráždivé chemické látky kopřiv škrábáním zanášíme hlouběji do kůže. Popálené místo omyjme vodou a mýdlem. Pokud nemáme k tekoucí vodě přístup, k ošetření popálenin použijme čistý hadřík. Dráždivé látky kopřivy dostaneme z kůže pryč. Postižená místa můžeme poté chladit nebo použít hojivý gel.
Aloe vera je zázračnou rostlinkou, co pomáhá na popáleniny
Řešením, co pomáhá na popáleniny opravdu účinně, nám nabízí sama příroda. Jak jsme již zmínili, rostlina aloe vera obsahuje řadu látek, které jsou vynikající na léčení popálenin. Aloe vera podporuje hojení, má protizánětlivé a revitalizační účinky. Navíc podporuje tvorbu melatoninu. Co na popáleniny pomáhá, je také dávka vitamínů, minerálů a antioxidantů, které aloe vera má. Aby nám ale produkt opravdu pomohl, musí být z kvalitních rostlin starších jak 3 let lisovaných za studena. Jak ale vybrat účinný a kvalitní aloe vera gel na léčbu popálenin?
- Většina produktů na trhu má velmi nízký podíl aloe vera.
- Pro výrobce je levnou variantou vyrobit produkt z prášku, ve kterém ale rostlina přichází o většinu svých cenných látek. Účinek aloe vera se tím razantně snižuje a nedochází tak k efektivní léčbě popálenin a jiných kožních problémů.
- Ideální produkt, co pomáhá na popáleniny, je ze 100% koncentrátu nebo šťávy lisované za studena.
- Důležitý je neprůhledný obal, světlo aloe vera znehodnocuje.
Stupně popáleniny: kdy musíme vyhledat doktora?
Popáleniny mohou být různě bolestivé. Většinou podle toho, jak moc je kůže poškozená. Rozlišují se čtyři stupně popálení, většina z nás se setkává s prvním a druhým stupněm. Právě s prvními dvěma stupni si většinou dokážeme poradit sami s pomocí aloe very. Pokud jsou ale popáleniny na větší ploše těla nebo nás postihl třetí či čtvrtý stupeň, okamžitě vyhledejme lékařskou pomoc. V každém případě se popáleniny hojí dlouho. Záleží ovšem na stupni popálení, který jsme prodělali. Nakonec proto ještě uvádíme, jak rozpoznat závažnost popálení.
- stupeň: Popáleniny jsou pouze na pokožce. Do dalších částí kůže se nedostaly. Místo je zarudlé a bolestivé. Kůže je otéká. Nejčastěji jsou takové popáleniny od sluníčka. Ošetření popálenin zvládneme doma pomocí hojivého gelu.
- stupeň: Popálená není jen pokožka, ale i další vrstva kůže, škára. Jelikož většina nervových zakončení není zničená, jde o nejbolestivější formu popálení. Kromě zarudnutí a otoků se objevují puchýře. Pokud takové zranění máme na malé ploše těla, například na prstu, zvládneme ošetření popálenin doma. Při popálení větší plochy těla vyhledejme lékaře.
- stupeň: Kůže je poškozená ve všech vrstvách. Může mít šedobílou, hnědou anebo žlutou barvu. Popáleniny jsou velmi vážné a po prvním ošetření popálenin musíme vyhledat lékařskou pomoc. Je zapotřebí chirurgický zákrok.
- stupeň: Nejzávažnější popáleniny se projevují silným poškozením nejenom kůže, ale i šlach, svalů nebo kostí. Tkáň je zčernalá až zuhelnatělá. Je zapotřebí co nejrychlejší ošetření popálenin od lékaře.
Diskuse k článku