Jak by mělo probíhat darování vajíček, aby neohrozilo zdraví ženy?
Darování vajíček je krásná a ušlechtilá věc od každé ženy, která se tímto způsobem rozhodla pomoci nějakému páru, který nemůže počít dítě vlastní cestou. I když se na klinikách věnujících se darování vajíček jedná o zcela běžný zákrok, je potřeba si důkladně promyslet, zda jste na takový zásah do těla opravdu připravené. Je nutné, abyste věděly všechny potřebné informace proto, abyste se mohly správně rozhodnout. Pojďme si odpovědět na několik zásadních otázek, které se kolem darování vajíček neustále točí.
Darování vajíček je klíčem pro umělé oplodnění
Darovat vajíčka je pro mnohé páry nejen u nás mnohdy jedinou možnost, jak mohou počít dítě. Některé ženy ze zdravotních důvodů nejsou schopné přijít se svým partnerem do jiného stavu, a tak je umělé oplodnění pomocí darování vajíček jedinou možností. Přečtěte si více o umělém oplodnění.
Mezi nejčastější důvody, proč žena nemůže otěhotnět běžnou cestou, patří:
- Předčasný nástup menopauzy
- Nízká kvalita vlastních vajíček
- Odstranění vaječníků
Problémy také nastávají v případech, kdy je žena starší 40 let. Je pouhá 5% šance, že se v rámci jednoho cyklu získá zdravé vajíčko, které může spermie zdárně oplodnit. Přečtěte si, jak otěhotnět po čtyřicítce.
Kdo může vajíčka darovat?
Vajíčka nemůže darovat každá žena. Platí přísné podmínky, které chrání nejen dárkyni, ale i ženu, která nemůže dítě počít. Základem je důkladné vyšetření vašeho zdravotního stavu.
V České republice je darování vajíček možné pro ženy:
- od 18 do 35 let
- ve skvělém zdravotním stavu
- s pravidelným menstruačním cyklem
- s normální hodnotou BMI
- bez dědičných onemocnění v rodině
- bez psychiatrických onemocnění v rodině
- drogově nezávislé
- nekuřačky
Každá klinika má podmínky pro dárcovství vajíček vždy trochu jiné, základ ale zůstává stejný – žena musí být naprosto zdravá. Některé kliniky pak dbají ještě například na to, aby dárkyně vajíček neměla v posledním půl roce nové tetování nebo piercing.
Jak darování vajíček probíhá od začátku až do konce?
Darovat vajíček není snadná záležitost. Především dárkyně je pod pravidelnou kontrolou lékařů, aby vše probíhalo tak, jak má.
Vyšetření
Pokud se rozhodnete vajíčka darovat, splňujete všechny uvedené podmínky a prošly jste úspěšně všemi zdravotními prohlídkami, pak budete zařazeny do programu darování vajíček.
Hormonální příprava
Následující 3 týdny vás čeká hormonální příprava na zákrok. Tu máte detailně rozepsanou v harmonogramu. Příprava se plánuje podle vašeho menstruačního cyklu.
Hormonální stimulace
Během tohoto období dochází k dozrávání dostatečného počtu kvalitních vajíček, které jsou připravené k odběru. Stimulace vás nebude bolet, jelikož se hormony aplikují do oblasti pupíku pomocí velmi tenké jehly.
Pravidelné kontroly a vyšetření
Během celého procesu jste pod neustálým dohledem kliniky. Chodíte na pravidelné kontroly, ultrazvukové vyšetření, odběry krve a další.
Odběr vajíček
Samotný odběr vajíček probíhá mezi 10. a 15. dnem hormonální stimulace. Čeká vás krátká, asi 15 minutová anestezie, během které budou odebrána vaše kvalitní vajíčka.
Finanční kompenzace
Na závěr získáte za odběr vajíček a s tím spojenou přípravou od kliniky finanční kompenzaci, a to za ušlý zisk, dopravu, stravné a podobně. Cena je různá, v průměru se jedná o 25 tisíc korun.
Ohrožuje darování vajíček zdraví ženy?
Mezi často kladené otázky patří, zda není dárkyně při darování vajíček ohrožena na zdraví. Žena bude v pořádku a bez komplikací, pokud se jí doktoři budou během celého procesu řádně věnovat. Žena musí prodělat veškerá nutná vyšetření a doktorům popravdě nahlásit jakékoliv zdravotní potíže a komplikace, které v minulosti měla.
Obávat se nemusíte ani toho, že byste poté měly vy samy problém s početím a plodností. Vlastní plodnost při darování vajíček nesnižujete. Tím, že projdete vyšetřením a jste vhodnou adeptkou, získáváte zároveň i cenné informace o vašem celkovém zdravotním stavu. Navíc máze zaručeno, že vaše rezerva vajíček je skutečně veliká a dostačující.
Darování vajíček - rizika
Dárkyně vajíček musí počítat s velkou hormonální zátěží kvůli stimulačním lékům, jež podporují dozrání většího počtu vajíček. Hrozí jim tedy hyperstimulační syndrom, který se projevuje napětím, tlakem, zvětšením vaječníků a pobolíváním v podbřišku.
Právě výběr odborné kliniky je klíčový, jelikož v roce 2015 zemřela kvůli neodbornému zásahu lékařů v nejmenované brněnské klinice žena, která se rozhodla pro darování vajíček, ale lékaři podcenili její zdravotní stav. Žena zemřela kvůli vnitřnímu krvácení, které následovalo po odběru vajíček, další žena měla téhož roku namále, ale komplikace ustála. V roce 2019 stanuli lékaři zodpovědní za obě ženy před soudem.
Jak si vybrat kvalitní kliniku?
Pokud se rozhodnete vajíčka darovat a máte všechny potřebné informace, je nutné si vybrat i profesionální a zkušenou kliniku, se kterou máte jistotu, že vše proběhne správně.
- Zjistěte si, jaké máte možnosti v blízkosti vašeho bydliště, jelikož budete často dojíždět na vyšetření.
- Navštivte webové stránky kliniky a zjistěte si maximum informací o klinice i doktorech.
- Špičkové kliniky mají k dispozici moderní technologie a provádí i genetické testy.
- Cítíte individuální přístup a máte možnost se kdykoliv poradit.
- Je důležité, aby vám byl lékař na schůzkách sympatický a měly jste v něm důvěru.
- Kvalitní kliniky nejsou nejlevnější, ale nepatří ani mezi předražené. Všímejte si cen a porovnávejte.
- Ideálně kontaktujte jejich bývalé nebo taktéž současné klienty a zeptejte se na jejich zkušenosti.
Co vy a darování vajíček - máte nějaké zkušenosti?
Diskuse k článku