Jak na začínající šedý zákal? Šedý zákal lze vyléčit očními kapkami a operací
Určitě už jste slyšeli o různých zákalech oka. Zatímco zelený zákal je neléčitelný, často dědičný a lze pouze zmírňovat jeho příznaky, šedý zákal je velmi dobře léčitelný. Jaké má šedý zákal příznaky a jak se léčí?
Šedý zákal – příznaky a příčiny
Šedý zákal je přirozený projev stárnutí oka. Oční čočka se začne zakalovat a propouštět méně světla na sítnici. Subjektivně mají osoby s šedým zákalem pocit, že okolní svět jaksi zešedl či ztmavnul, vidí rozmazaně, a pokud se šedý zákal neřeší, může jím postižená osoba i oslepnout. Šedý zákal se nejčastěji týká osob kolem 70 let věku – u někoho se objeví v 65 letech, u jiného v 80 letech. Přečtěte si o šedém zákalu víc z lékařského pohledu.
Přesné příčiny šedého zákalu nejsou známy. Na šedý zákal by se měly dát pozor osoby trpící cukrovkou, užívající kortikoidy nebo cytostatika a další. Také ti, kteří mají hodně dioptrií, jsou vysoko na seznamu osob ohrožených šedým zákalem.
Negativní vliv na vznik šedého zákalu mají dále úrazy oka a silné záření, například ozařování při léčbě rakoviny nebo rentgenové záření. Stejně tak lze sledovat problémy s šedým zákalem dřív u osob se špatnou výživou, kuřáků a uživatelů drog. Zajímavostí je, že častěji jsou šedým zákalem postiženy ženy než muži a černoši více než jiné rasy.
Šedý zákal – možnosti léčby
Je neuvěřitelné, že nemoc, která má v moderním světě jednoduché řešení, je v rozvojových zemích nejčastější příčinou slepoty. Téměř polovina slepých dospělých na světě je slepá kvůli šedému zákalu.
Šedý zákal nelze řešit brýlemi ani léky. Ze začátku při malém zhoršení zraku se mohou aplikovat oční kapky, které rozvoj nemoci zpomalí. U většího poškození a pro trvalé vyřešení šedého zákalu je řešením operace. Mnoho očních klinik dnes již běžně úspěšně operuje šedý zákal.
Během operace se odstraní postižená čočka z oka a nahradí se umělou nitrooční čočkou. Tato čočka zůstává v oku napořád, není nutné ji v budoucnu ani nijak vyměňovat či udržovat. Operace je bezbolestná a probíhá ambulantně v lokální anestezii, tj. není nutná hospitalizace pacienta ani jeho uspání. Po zákroku tedy odcházíte rovnou domů a neplatí již ani další omezení jako dřív, tzn. že byste nemohli zvedat předměty nebo se dívat na televizi.
Šedý zákal – jaké čočky při operaci vybrat?
Při operaci šedého zákalu máte na výběr z několika typů čoček. Ty základní monofokální jsou hrazeny pojišťovnou – vyřeší šedý zákal a jednu ze základních očních vad – krátkozrakost nebo dalekozrakost. Pokud ale trpíte oběma vadami, budete muset na jednu z nich stále používat brýle. Můžete si tedy vybrat, jestli budete používat brýle na blízko nebo na dálku.
Další možnost jsou bifokální čočky, které vyřeší vedle šedého zákalu i ostré vidění na blízko a na dálku. Čočky trifokální navíc vyřeší i tzv. střední vzdálenost. Za oba typy čoček si ale musíte připlatit. Kolik? Za jedno oko i přes 30 tisíc korun. Pokud navíc využijete k operaci některý z nejmodernějších přístrojů, které zákrok i rekonvalescenci zrychlí, cena se ještě zvedne.
Proč se vyplatí si před operací výběr čočky dobře rozmyslet? Umělá čočka vám zůstane na celý zbytek života. Pokud vás po několika týdnech začne mrzet, že jste si nepřiplatili za lepší čočky, budete těžko hledat lékaře, který vám čočku vyjme a vymění. Oproti vyndání původní oční čočky je extrakce té umělé velmi komplikovaná a přistupuje se k ní jen ve výjimečných případech.
Diskuse k článku