Proteiny pod lupou: Které jsou šetrné k vašemu tělu a na co dát pozor?
Proteiny neboli bílkoviny hrají zásadní roli při růstu a výživě svalů a lidské tělo se bez nich neobejde. Ačkoli je získáváme přirozenou cestou z živočišné a rostlinné stravy, sportovci a lidé bojující s nadváhou ocení zvýšený přísun proteinů ve formě potravinových doplňků. Jak je ale vybrat, abyste tělo nezatížili skrytými cukry a chemií?
Na trhu se nejčastěji setkáte s proteiny syrovátkového typu, jenž tělu poskytne všechny potřebné esenciální aminokyseliny v optimálním poměru. Syrovátkový protein poznáte podle označení WHEY (anglicky "syrovátka"). Mezi produkty různých značek jsou však velké rozdíly - liší se od sebe jak zpracováním, tak přídavnými látkami, které ovlivní chuť a barvu výsledného nápoje. V článku si vysvětlíme, kterých se raději vyvarovat.
Bílkoviny od šťastných krav
V první řadě je dobré vědět, odkud vaše syrovátka plná proteinů vlastně pochází. Pokud si chceme být jisti, že byla vyrobena z opravdu kvalitního kravského mléka, měli bychom sáhnout po produktu, který tuto jistotu zaručuje. Proteinový prášek Grass-Fed Whey Protein od značky Vilgain se kvalitou mléka pyšní přímo v názvu: syrovátka je získána z mléka krav krmených trávou, a nikoli krmnou směsí. Konkrétně jde o krávy, které se volně pasou na holandských loukách nejméně 10 měsíců v roce, a žijí tak šťastný život, což se přirozeně promítne na jejich zdraví a kvalitě mléka. Rozhodně se tedy nemusíme bát, že se do syrovátky dostanou stresové hormony.
Pozor na sladidla
Proteiny v prášku mívají příjemnou, sladkou chuť, což je dáno přidaným dochucovadlem. O škodlivosti cukru se není třeba rozepisovat a jsou si jí vědomi i výrobci, takže se u proteinů setkáte spíš se sladidly umělými. Nejčastěji je to sukralóza, na kterou se ovšem lékaři dívají se zdviženým prstem podobně jako na cukr klasický. Nedávné studie totiž odhalily, že sukralóza může mít negativní vliv na inzulinovou citlivost, a navíc snižuje množství a rozmanitost střevních bakterií, které tělo nutně potřebuje k udržení zdraví trávicího systému a potažmo celého organismu.
Bezpečnější je proto sáhnout po produktech slazených přírodním sladidlem z listů stévie, které nemá vliv na hladinu krevního cukru ani na střevní mikrobiom, a tělo ho snadno zpracuje.
Umělá aromata a barviva
Stejně jako u všech zpracovaných potravin, tak i u proteinových doplňků stravy je třeba číst složení a informovat se o použitých přídavných látkách ovlivňujících chuť a barvu. Například Grass-Fed Whey Protein od Vilgainu se chemickým dochucovadlům striktně vyhýbá a příchutě vytváří s pomocí přírodních ingrediencí, jako je vanilka, kakao nebo mrazem sušené ovoce.
Intolerance laktózy
Ještě obezřetnější při čtení složení musejí být lidé s alergiemi na lepek či sóju. Často také zaznívá otázka, zda mohou pít proteinové nápoje jedinci s intolerancí laktózy. Ta se obvykle projevuje zažívacími problémy, bolestmi břicha a průjmy, které se dostaví zhruba půl hodiny po požití mléčného výrobku a mohou přetrvávat několik hodin až dní. Jestliže touto nesnášenlivostí trpíte, měli byste si z proteinových doplňků vybírat takzvané izoláty, jež obsahují laktózy jen zanedbatelné minimum. Výrobky, jejichž obsah laktózy se blíží nule, bývají označeny anglickým nápisem Lactose Free, takže se nespletete.
Diskuse k článku