Sonický kartáček vám usnadní péči o dutinu ústní
Technologie mohou usnadnit všechny aspekty života, včetně péče o ústní dutinu. I zubní lékaři používají k preventivní péči a čištění různé přístroje, jako jsou rentgeny a rotační kartáčky. Moderní pomocníci se pomalu dostávají i do domácího prostředí, a to v podobě sonických zubních kartáčků.
Sonický zubní kartáček patří mezi elektrické kartáčky, přičemž využívá specifickou technologii k odstranění plaku a čištění zubů. Většina elektrických zubních kartáčků má frekvenci v rozmezí od 200 do 400 Hz, takže dokáže udělat za minutu 12 000 až 24 000 kmitů a 24 000 až 48 000 pohybů. Kdežto sonický kartáček vydává vibrace s velmi vysokou frekvencí (minimálně 20 000 Hz), ovšem s nízkou amplitudou. Zvukové vlny masírují slinné žlázy, čímž se zvyšuje proudění slin, a to pomáhá i při čištění zubů.
Jak vybrat sonický kartáček?
Vybrat správný zubní kartáček je stejně důležité jako vytvořit správný režim péče o dutinu ústní. Zaměřte se tedy na výdrž baterie, rukojeť, tvar hlavice a štětiny. Zubní kartáček s malou hlavou se snadno dostane na každé místo v ústech, měkké štětiny zase vyčistí zuby, aniž by poškodily dásně či sklovinu.
Podle mnohých studií sonické kartáčky mají oproti klasickým určité výhody. Odstraní se totiž více zubního plaku, sníží se riziko zánětu dásní a podobně.
Správná technika čištění zubů
Už víte, jak vybrat sonický kartáček, a tak si ještě osvojte správnou techniku čištění. Dentisté doporučují krátké a jemné tahy. Zvýšenou pozornost věnujte linii dásní, zadním zubům, korunkám a výplním. Čistit dutinu ústní byste měli v následujícím pořadí:
- vnější plochy horních zubů, poté dolních zubů,
- vnitřní plochy horních zubů, poté dolních zubů,
- žvýkací plochy,
- jazyk.
Čištění by nemělo být delší než dvě minuty. Poté použijte zubní nit. A na závěr vám připomínáme, ať nezapomenete měnit zubní kartáček (hlavici zubního kartáčku) každých několik měsíců (a ihned po nemoci).
Diskuse k článku