Spálili jste se při opalování? Osvědčené tipy, jak spáleniny od slunce rychle vyléčit
Spáleniny od slunce nejsou jen tak něco, nad čím bychom měli mávnout rukou. Až třetina lidí se spáleninami končí na pohotovosti s poškozenou kůží a bolestmi. A taková léčba pak může trvat vcelku dlouhou dobu. Nehledě na to, že spáleniny od slunce podporují vznik melanomu.
Akutní spáleniny od slunce bolí a mohou se po nich vytvořit i puchýře, které se hojí vcelku dlouho. Avšak ještě větším problémem je podpora vzniku melanomu. Stačí, abychom se během sezóny dvakrát či třikrát spálili a značně tím zvyšujeme riziko vzniku nádoru. Je proto rozhodně nutné dbát na zdravé opalování a svou pokožku co nejlépe chránit.
Spálení od slunce je velký problém
Někomu se spáleniny od slunce zahojí rychle, jiný se bude trápit delší čas. Záleží na tom, zda jde o zcela zdravého jedince se silnými imunitním systémem nebo například o člověka, kterého trápí nějaké chronické onemocnění, jako je například cukrovka, artritida či metabolický syndrom. Nutno také dodat, že žádné zázračné léky, které by spáleniny rychle vyléčily a zároveň eliminovaly bolest, neexistují. Je však možné léčbu spáleniny podpořit a urychlit.
Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?
Nejlepší přírodní olej na opalování. Po kterém se vyplatí sáhnout?
Spálená kůže od sluníčka je velmi bolestivou záležitostí. Jaké babské rady pomohou?
Spáleniny od slunce: Podpůrná léčba
Aby se spáleniny od slunce zahojily, budete muset dát svému tělu čas na “výměnu” poškozené kůže. Pokud půjde jen o lehké spáleniny, pak bude léčba trvat jen několik málo dnů. Kůže se postupně začne loupat a vytvoří se nová. V každém případě platí přímá úměra: čím větší spálenina, tím delší doba léčby. Avšak proces léčby a regenerace spáleniny je možné urychlit. Například tím, že budete:
- Dostatečně odpočívat, i během dne. Nepřetahujte se, nestresujte se.
- Dodržovat pitný režim. Ideální je pochopitelně čistá voda nebo ovocné či bylinkové čaje.
- Pokožku pravidelně promazávat. Zejména ta místa, která jsou poškozená.
- Pořádně spát. Alespoň osm hodin, bez výjimky. Nedostatek spánku totiž narušuje produkci určitých cytokinů, které tělu pomáhají zvládat zánět. A takové narušení může negativně ovlivnit schopnost těla léčit se.
- Abstinovat a vyhněte se užívání tabáku. Alkohol dehydratuje, což v tuto chvíli rozhodně nesmíte dopustit. A tabák zase může vyvolávat zánět v těle, navíc narušuje přirozený proces hojení.
- Stále ve stínu. Vyhýbejte se slunečnímu záření. Pochopitelně i soláriu. Další spálení by mohlo vaši pokožku ještě více nebo dokonce i nenávratně poškodit. Pokud musíte jít ven na slunce, spáleniny od slunce zakryjte vhodným oděvem a natřete se opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.
- Aplikovat chladivou sprchu. Každý den, klidně i několikrát. Zanícená bolavá pokožka potřebuje chladit. A pokud se nemůžete sprchovat, dejte si alespoň chladivý obklad. Poté naneste na postižená místa hydratační krém.
Přírodní prostředky na spáleniny od slunce
Léčbu spáleniny od slunce je vhodné podpořit i přírodními prostředky, Některé mohou skutečně pomáhat a značně urychlit rekonvalescenci. Po čem se určitě vyplatí sáhnout?
Aloe vera – obsahuje látku barbaloin nebo také zkráceně “aloin”. Ta si dokáže velice dobře a hlavně rychle poradit s léčbou zánětu. A navíc účinně snižuje bolest.
Oves – využít můžete například obyčejné ovesné vločky. Připravte z nich odvar a ten pak nalijte do koupele nebo využijte k zábalům. Ovesné vločky zklidňují pokožku a snižují podráždění.
Otruby – fungují podobně jako oves. I z nich je třeba udělat odvar a následně se v něm vykoupat nebo jej využít k obkladům bolavých a spálených míst.
Esenciální oleje – je třeba využívat je ve velice malém množství a vždy řádně naředěné. Do jedné polévkové lžíce kvalitního, za studena listovaného oleje, přidejte jednu kapku heřmánkového nebo levandulového esenciálního oleje a důkladně rozmíchejte. Teprve pak můžete směs aplikovat na spáleniny od slunce.
Olej – co se týče olejů, pak se rozhodně vyplatí promazávat pokožku měsíčkovým olejem.
Jablečný ocet – jednu lžíci jablečného octa rozmíchejte v půl litru vody a využívejte k obkladům.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku