Bolestivé spálení od slunce se musí řešit okamžitě. Víte, jak na první pomoc při spálené kůži?
Spálení od slunce je velmi častým a nepříjemným problémem na dovolené u moře, kde je sluneční záření intenzivnější, ale nevyhýbá se nám ani v našich podmínkách. Přípravek na opalování by v letních slunečných dnech měl být povinnou položkou v příručním zavazadle. Ale je tomu tak u málokoho. Nedostatečná nebo dokonce žádná ochrana před sluncem vede k bolestivým spáleninám, které mohou potrápit několik dní i týdnů.
Spálená kůže však není jen momentální problém. Každé takové spálení od slunce zvyšuje riziko kožního melanomu v pozdějších letech. Je tedy třeba při jakékoli podezřelé změně na pokožce vyhledat lékaře co nejdříve. A při spálení jednat okamžitě.
Jasné příznaky spálené kůže
Ještě než se objeví zřetelné zarudnutí kůže, pocítí postižený jedinec svědění a napnutí kůže v místě spálení, na dotek je místo bolestivé a začíná červenat. V důsledku vystavení větší intenzitě slunečního záření se může přidat bolest hlavy, zvýšená teplota a celková slabost. Samotné zarudnutí dosahuje svého maxima až za 24 hodin, proto je spálení od slunce opravdu zrádné, neboť ve chvíli, kdy si jej uvědomíme, je už pozdě.
Těžší případy spálené kůže provází otoky kůže a velké bolestivé puchýře. V takovém případě je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.
Stupně popálení od sluníčka:
1. Mírné spálení: Kůže je červená (nikoli rudá), mírně bolestivá a horká na dotek, v mnoha případech svědí. Příznaky zpravidla vymizí během 3 dnů.
2. Středně těžké spálení: Kůže je rudá, hodně bolestivá a horká na dotek, mohou se objevit malé puchýřky. Do několika dnů začne praskat a loupat se.
3. Těžké spálení: Kůže je tmavě rudá, mohou se objevit větší puchýře. Nejvyšší stupeň spálení kůže od slunce provází bolest hlavy, nevolnost, zvýšená teplota a zimnice.
První pomoc při spálení od slunce
S první pomocí neotálejte a začněte ihned, jak se dostaví první příznaky spálení kůže.
-
V prvé řadě se ihned přesuňte do stínu a postižené místo zakryjte oblečením.
-
Co nejdříve spálenou kůži zchlaďte vodou nebo studenými obklady. Nemyslíme tím však koupel v moři nebo bazénu s chlorovanou vodou. To by naopak následky mohlo ještě zhoršit.
-
V případě, že jde jen o lehké „přismahnutí“, potřete kůži mlékem nebo gelem po opalování. Vhodné jsou i přípravky obsahující aloe vera.
-
Na vážnější spálení od slunce aplikujte přípravek s vysokým obsahem D-Panthenolu, který pokožku zklidní a podpoří její regeneraci a hydrataci.
-
Zvyšte přísun vody a vitamínů podporujících hojení a tlumících záněty. Jsou to zejména C a B2.
Babské rady na spálení od sluníčka
Nejsou-li potíže se spálenou kůží zdraví ohrožující, úlevu dodá obyčejná okurka přiložená na kůži, bílý jogurt, tvaroh, syrovátka, heřmánkový či zelený čaj nebo odvar z měsíčku lékařského. Méně známou radou je na postižené místo rozprostřít chlazené kysané zelí a nechat působit 20 minut.
Jak už bylo zmíněno, každé spálení kůže si naše tělo pamatuje a v budoucnu nám naši nerozvážnost může připomenout vážnějšími zdravotními komplikacemi. Proto nepodceňujme kvalitní ochranu před slunečním zářením, i když si zrovna neužíváme dovolenou na pláži.
Diskuse k článku