TOP 5 inovací ve zdravotnictví za rok 2020
Rok 2020 přinesl pro světové zdravotnictví jednu z největších krizí za posledních několik desítek let. Koronavirus napnul veškeré segmenty zdravotnictví téměř k prasknutí. Farmaceutické firmy, vědecké laboratoře i univerzitní týmy se zaměřily na co nejrychlejší vývoj vakcíny, testů a ochranných prostředků.
Přesto všechno bylo provedeno několik průlomů v jiných oblastech, které mohou celému roku nakonec napravit reputaci. Pojďme se podívat na pět nejzajímavějších inovací, které do zdravotnictví přinesl rok 2020 i na to, jak získat peníze na podnikání a inovování.
1. Lék na Alzheimerovu chorobu
První inovace je přímo spojená s Českou republikou. Přestože nyní působí ve Spojených státech, neurolog Martin Tolar pochází z české lékařské rodiny. Už na univerzitě v New Yorku i později na klinice v Bostonu se věnoval výzkumu Alzheimerovy choroby a v roce 2013 založil společnost Alzheon, jejímž cílem je právě vývoj léku na tuto neurodegenerativní chorobu.
Vývoji léku na Alzheimerovu chorobu velmi dlouho bránila nízká úroveň znalostí o chorobě samotné. Lékaři prakticky nevěděli, co nemoc způsobuje a co se děje s mozkem pacienta. Teprve tým Martina Tolara objevil toxin, který má klíčovou roli při vzniku a rozvoji Alzheimerovy choroby.
Díky tomu mohli vyvinout lék ve formě pilulky, která může nemoc vyléčit, a dokonce jí i předcházet. Tento lék nyní vstupuje do třetí fáze testování a pro miliony pacientů by tak mohl být dostupný už do čtyř let.
2. Genetické nůžky a anémie
Oblastí, ve které byl 2020 rokem velkých průlomů, je editace genomu. Pro tu jsou klíčové tzv. „genetické nůžky“. V zásadě se jedná o enzymy, které můžeme využít k odstranění poškozených či vadných kusů DNA.
Tento princip je znám už delší dobu, ale teprve nyní byl zdokonalen natolik, aby se přiblížilo jeho využití v léčbě či prevenci vrozených onemocnění. Nejzajímavějším příkladem je možnost léčit anémii, způsobenou vadným genetickým kódem červených krvinek, pouhým vystřižením této vadné části z DNA pacientů. V této oblasti byl zatím učiněn největší pokrok a možná se brzy dočkáme dostupné léčby.
3. Léčba rakoviny vaječníků
Rakovina vaječníků patří mezi nejnebezpečnější druhy rakoviny, které postihují ženy. Především kvůli tomu, jak obtížné je ji diagnostikovat. I v případě, že k tomu dojde včas, léčba není snadná a mnoho klasických postupů nelze vůbec použít. Pokud dojde k jejímu odhalení až v pozdější fázi vývoje nádoru, úplné vyléčení často není možné vůbec.
Dobrou zprávou ovšem je, že právě v roce 2020 došlo k objevu léčebné metody, která může zpomalit růst a regeneraci nádoru i v pokročilých stádiích jeho vývoje. Až tato léčba, založená na poškození genetické informace nádoru, projde nezbytný testováním, mohla by prodloužit život nespočtu žen po celém světě.
4. Kontaktní čočky, zpomalující zhoršení krátkozrakosti
Podle výzkumu Světové zdravotnické organizace bude krátkozrakostí v roce 2050 trpět polovina lidské populace. Krátkozrakost se v průběhu života zhoršuje, ale tuto postupnou ztrátu zraku lze nyní zpomalit. Pokud děti ve věku od 8 do 12 let, kdy se oko nejvíce vyvíjí, využívají čočky MiSight, je zhoršení krátkozrakosti zpomaleno až o 59 % během tří let.
5. Duoendoskop na jedno použití
Nákaza pacienta infekční chorobou při vyšetření je problémem, se kterým se medicína potýkala už od starověku. Přestože byl v této oblasti učiněn obrovský pokrok, například při využívání duoendoskopu, sondy určené pro vyšetření a léčbu slinivky či žlučovodů, může dojít k infekci při opakovaném použití u více pacientů.
V roce 2020 byl na trh uveden jednorázový duoendoskop, který umožní stejně kvalitní vyšetření i léčbu, a zároveň eliminuje možnost nákazy více pacientů při opakovaném použití.
Jak financovat inovace ve zdravotnictví?
Každá inovace něco stojí. A ve zdravotnictví se jedná vždy o poměrně rizikovou záležitost – uvedení léčebného přípravku, léku či produktu na trh předchází nejen výzkum, vývoj a klinické testování, ale také neuvěřitelné množství administrativních úkonů. Pokud se byrokratické zdržování prodlužuje, firmám často dojdou finance předtím, než inovaci vůbec na trh uvedou.
Jaké je tajemství výše uvedených a dalších farmaceutických firem, kterým se daří inovace na trh úspěšně uvádět? Mimo silných investorů a dobrých kontaktů na správných místech tkví jádro úspěchu v efektivním a inovativním řízení firemních financí a firemního cashflow. Zdravotnický sektor je natolik specifický a rizikový, že jsou banky a ostatně i investoři obezřetní. Cestou je však nesoustředit se pouze na externí, ale také na interní zdroje financování.
Najděte peníze na inovace uvnitř firmy. Pomůže vám Cashbot
Cashbot je služba, která využívá moderní technologie k tomu, abyste získali peníze pro vaše podnikání rychleji a jednodušeji než v bance. Zároveň se soustřeďuje na segmenty, mezi které patří mimo jiné i zdravotnictví, které banky často vyhodnocují jako rizikové.
Cashbot nabízí služby, které vám pomohou získat čas, stabilizovat cashflow i získat peníze uvnitř firmy na další rozvoj (vývoj nových produktů, zefektivnění procesů výroby, inovace, optimalizace, expanze…). Poskytuje klasický podnikatelský úvěr s možností odložení splátek až o 3 měsíce a se splácením až na 12 měsíců, ale také zkracuje splatnost vydaných faktur nebo umožňuje odklad splatnosti faktur přijatých. Tyto služby doplňuje o finanční rezervu, za kterou platíte opravdu jenom v případě, že ji využíváte. Zjistěte, jak Cashbot pomáhá v segmentu zdravotnictví.
Diskuse k článku