Vřes je hezkou podzimní dekorací, ale i účinnou léčivkou na revma
Vřes je odolná a houževnatá bylina, která se velmi často využívá do podzimních dekorací. Vřes je oblíbený, nenáročný a hlavně vydrží. V minulosti se dokonce věřilo, že vřes pomáhá obydlí chránit proti zlým silám. A věděli jste, že vřes je i léčivkou? Revma před ním nemá šanci.
I když je vřes považován spíše za okrasnou rostlinou, není tomu tak. Vřes má totiž široké uplatnění v přírodní medicíně i v bylinné kosmetice. Ve středověku se dokonce z vřesu vařilo pivo. Tedy to bylo ještě předtím, než se začal využívat chmel. Staří Slované po vřesu dokonce pojmenovali měsíc, během kterého tato rostlina kvete, tedy srpen nebo v jazyce našich předků vreseň.
Dekorativní i léčivý podzimní vřes
Jeho růžové květy zdobí široké lány ve Skotsku. U nás, v České republice se s ním můžete setkat především v horských oblastech, ale také ve středních polohách ve světlých jehličnatých lesích a na lesních pasekách. Vřes obecný je považován spíše za dekorativní podzimní rostlinu, kdy zdobí okna rodinných domů a suché vazby v interiéru. Ovšem v lidové medicíně se už dávno využíval na očistu organismu. Má protizánětlivé účinky a je to jeden z přírodních léků, který zažene revma.
Alban Elved: Jak oslavit podzimní rovnodennost podle keltské tradice?
Inspirujte se: Nejkrásnější podzimní dekorace, které si vyrobíte do 60 minut
Je lepší vřes sbírat nebo koupit?
Především koncem léta a právě na podzim je vřes k mání téměř všude. Nabízejí ho květinářství, zahradnictví, ale i běžné supermarkety. Tento vřes je ovšem mnohdy ošetřen syntetickými přípravky, proto ho k léčebným účelům rozhodně nepoužívejte. Nejvíce léčivých látek obsahuje vřes, který si nasbíráme ve volné přírodě. Při sběru v lesích ovšem postupujte opatrně a nikdy nesklízejte celé porosty, které jsou dnes většinou už poměrně malé. Ačkoli je vřes rostlina nenáročná, ani jí dlouhodobá sucha příliš nesvědčí, takže v některých porostech zcela vymizel. Stejně tak je na místě upozornit na to, že na trhu se taktéž setkáváme s rostlinami s dobarvovanými květy a výhony. Není výjimkou ani rostlina s květy v lososové barvě, v sytě oranžové, hráškově zelené nebo fuchsiové. Tyto rostliny bývají uměle dobarveny, aby byly díky sytým barvám lépe prodejné. Je jistě zbytečné upozorňovat, že se naprosto nehodí pro výrobu kosmetiky ani do léčivých čajů.
Vřes na revma i proti nachlazení
U vřesu byl prokázán protinádorový účinek, ale tím jeho účinnost nekončí. V praxi se běžně užívá jako přírodní prostředek se silně dezinfekčními účinky. Toho se nejčastěji využívá při léčbě obtíží urologické povahy. Čistí ale také organismus, takže je vhodný jako podpůrný prostředek, pokud nás trápí revma. Dokáže také vylučovat z organismu kyselinu močovou, takže lze vřesové květy zařadit i do léčebné kúry při léčbě dny.
Protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti se uplatňují při léčbě nachlazení, viróz a chřipky. Pozitivně působí na trávicí ústrojí. Velkou výhodou vřesu je, oproti jiným bylinám, jeho naprostá bezpečnost. Nesnižuje efekt jiných léčiv a lze ho bez obav užívat dlouhodobě.
Vřes a jeho využití v kosmetice
Vřes se poměrně hojně vyskytuje i jako přísada v přírodní kosmetice. Výtažek z vřesu nebo olejový macerát bývá součástí pleťových krémů, tělových mlék nebo přírodních mýdel. Právě do mýdel se hojně přidává jako hlavní nebo doplňková složka macerát z vřesu, který se vyrobí louhováním několika polévkových lžic sušené kvetoucí natě v rostlinném oleji. Bylinu je třeba nechat uležet dva až tři týdny v pokojové teplotě. Každý den se se sklenicí třese, aby se byliny v oleji opět promíchaly. Po uplynutí macerace se olej přecedí přes filtrační papír nebo husté plátno a již v této podobě se může přidávat do mýdlové hmoty. Vřes v mýdle zjemňuje pokožku a hojí drobná poranění i ekzémy. Sušené květy lze přidávat i do těla mýdla, tedy do samotné mýdlové hmoty a pro dekorační účely je lze nasypat i na povrch.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku