Boží hod vánoční: Jak jej lidé slaví ve světě?
Boží hod vánoční je v tuzemsku spíš dnem odpočinkovým. Dárky už jsou zpravidla rozbalené z předešlého večera, a tak si je rodina užívá do syta a sleduje u toho pohádky v televizi. K jídlu se nejčastěji podává správně uleželý bramborový salát a stále se smaží řízky a ryba. Za hranicemi Česka však 25. prosinec vypadá trochu jinak.
Mnoho zemí pojímá Boží hod vánoční jako ten nejdůležitější den vánočních svátků. Pojďme tedy vycestovat z Čech do neznámých končin a zasednout ke slavnostní tabuli s Australany, Američany, Afričany, nebo třeba s lidmi z Antarktidy. Budete překvapení, jak odlišné jsou některé zahraniční zvyky.
Boží hod vánoční v Austrálii
Austrálie je kontinent, kde si Boží hod vánoční můžete užít za svitu sluníčka a při opalování na pláži. 25. prosince se zde teploty pohybují kolem příjemných 20 až 25 °C. Rodiny se tedy schází nejraději na plážích, terasách, nebo zahradách svých domů. Děti se ráno probudí a běží ke stromečkům nebo vánočním punčochám rozbalovat dárky, poté se s rodiči a širším rodinným okruhem sejdou u slavnostního oběda. Řízky a bramborový salát zde ale nečekejte. Standardně se podávají mořské plody, pečené maso, ryby, lehké zeleninové saláty a sladkou tečkou na závěr bývá tradiční pudink se švestkami a rozinkami, do kterého se zapéká mince (kdo ji najde, bude mít nový rok šťastný). Velice oblíbený je mezi Australany o svátcích i dezert zvaný Pavlova.
Boží hod vánoční v Americe
V Americe je Boží hod vánoční obdobný jako v Austrálii. Na tento den se těší ze všeho nejvíc ti nejmenší. Čekají totiž od Santa Clause splněná přání pod stromečkem. Tradičně malé holčičky a chlapečkové připravují pro Santu sklenici mléka, sušenky a zeleninu pro soby. Dárky si tedy americké děti rozbalují až 25. prosince ráno. Některé rodiny rovněž chystají na tento sváteční den velkou hostinu, jejíž menu se liší podle toho, z jaké kultury lidé pocházejí. Americkou klasikou bývá ovšem pečený krocan nadívaný samými dobrotami. Podává se i kořeněný švestkový pudink s ořechy.
Boží hod vánoční v Africe
I v daleké Africe se rodiny schází u velké hostiny na Boží hod vánoční. K tomu je tropické slunce pálí do zad. Každý kout tohoto kontinentu pojímá sváteční jídelníček poněkud odlišně. Východ země je spojen s pečením kozy, na jihu zase lidé pořádají grilování na plážích, které je spojené s ohromným veselím. V některých částech Afriky se kupodivu podávají podobná jídla, jako v Anglii (vlivy z období kolonizace). Najdete tu tedy na sváteční tabuli i pečenou krůtu, nebo pudink se švestkami. Tamější obyvatelé kromě jiného rádi zpívají na Vánoce koledy a hojně navštěvují kostely. S dárky je to na africkém kontinentu složitější. Celá řada rodin totiž žije v chudobných podmínkách, a tak si vzájemně darují co dům dal, nebo vlastnoručně vyrobené dárky. Afrika spíš klade důraz na náboženský význam Vánoc než na materiální obdarovávání.
Boží hod vánoční na Antarktidě
Protože je Antarktida opravdu drsným kontinentem, kde se leckdy teploty pohybují až kolem -70 °C a více, nežije tu stálé obyvatelstvo. Na Boží hod vánoční bývá v této ledové zemi léto, kdy se teploty drží mezi „přijatelnými“ -10 °C až -40 °C. Na Antarktidě najdete tedy převážně jen vědecké pracovníky (v prosinci až únoru kolem čtyř tisíc). Ti sídlí na známé polární stanici, která se jmenuje Amundsen-Scott. Polárníci trávící Vánoce v tomto nehostinném prostředí, si také dopřávají rádoby sváteční večeři, a to již na Štědrý večer. Zpravidla se konzumuje vše, co je možné v tamějších podmínkách ulovit, tj. ryby a mořské plody. Iniciativní lidé dokonce pečou i cukroví. Dárky zde příliš nefungují, ale pokud si je přeci jen obyvatelé Antarktidy dávají, rozbalují je až 25. prosince.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku