
Jak funguje darování vajíček
Darovaná vajíčka jsou pro mnoho párů často jedinou možností, jak si pořídit vlastní miminko. Vzhledem k tomu, že neplodnost představuje stále palčivější problém, kterým trpí skoro každý čtvrtý pár, jsou dárkyně vajíček na IVF klinikách více než vítány. Ženy, které se rozhodnou darovat svá vajíčka, aby si ostatní mohli splnit sen o vlastní rodině, jsou právem nazývány dárkyně naděje. Každé centrum asistované reprodukce a IVF kliniky mají svůj vlastní dárcovský program. V rámci něho jsou také vajíčka uchovávána v laboratorních podmínkách tak, aby byla neplodnému páru okamžitě k dispozici. Dárcovství je striktně anonymní, diskrétní a pravidla, která je nutné dodržovat, jsou ukotvena v legislativě. Co se tedy bude dít, když se rozhodnete pro darování vajíček?
1. krok – registrace
Pokud se žena rozhodne darovat vajíčka, měla by se obrátit pouze na osvědčené IVF kliniky s dobrou reputací a všemi potřebnými certifikáty. Jedině tak je možné zajistit, že vše proběhne správně, podle daných pravidel a v souladu se zákonem. Centrum asistované reprodukce je možné oslovit telefonicky, e-mailem, prostřednictvím kontaktního formuláře nebo navštívit kliniku osobně. Asistentka si od vás vezme vaše osobní a kontaktní údaje a domluvíte se s ní na úvodní konzultaci s lékaře.
Vajíčka mohou darovat pouze ženy mezi 18 a 34 rokem života, i když některé kliniky mají horní hranici prodlouženou o rok. Dalším požadavkem je, aby byla žena po tělesné stránce zcela zdravá, neměla nadváhu (i když to vždy záleží na rozhodnutí lékaře) a ukončila alespoň středoškolské vzdělání. Podobně jako ženy mohou darovat vajíčka, i muži mohou darovat spermie. U mužů je věkové rozmezí stanoveno mezi 18 a 35 rokem, musí být zdraví, v dobré kondici, bez genetické zátěže nebo prodělaných závažnějších onemocnění.
2. krok - konzultace
Po registraci na IVF klinice si domluvíte termín úvodní schůzky s lékařem. Ten provede ultrazvukové vyšetření, aby zjistil stav a zdraví dělohy, vaječníků i folikulů (útvary, v nichž jsou ve vaječnících vajíčka). Ověří, zda netrpíte endometriózou, srůsty na děloze a vaječnících a dalšími onemocněními pohlavního ženského ústrojí. Bude vám odebrána krev a moč, aby se vyloučily případné nemoci, genetická zátěž, přítomnost pohlavně přenosných chorob apod. Na základě těchto vyšetření se sleduje plodnost dárkyně. Během pohovoru lékař také s potenciální dárkyní vajíček projde její rodinnou a osobní anamnézu.
3. krok – stimulace a odběr vajíček
V případě, že žena splní všechny podmínky, může vstoupit dárcovského programu. Před odběrem vajíček dochází k jejich hormonální stimulaci, díky čemuž začnou folikuly produkovat více zdravých a silných vajíček, která je možná odebrat. Samotný odběr je rychlý, bezbolestný zákrok v celkové anestezii. Lékař zavede do pochvy tenkou jehlu, s níž vajíčka odebírá a celý průběh sleduje na ultrazvuku. Po odběru musí žena zůstat ještě hodinu na klinice a odpočívat, kdyby došlo k nějakým komplikacím. Jedná se ale velmi ojedinělé případy. Následně může žena odejít s doprovodem domů. Po odběru vajíček není nutná žádná rekonvalescence, lékaři jen doporučují dodržovat následujících 24 hodin klidový režim.
4. krok – oplodnění a trasfer nebo zmrazení
Odebraná vajíčka se využívají dvěma způsoby. Vajíčka jsou v laboratorních metodách oplodněna spermiemi, vzniklé embryo se v laboratoři kultivuje několik dní a následně je přesunuto (transfer) do dělohy příjemkyně. V případě, že se vajíček podaří odebrat více, obvykle jsou zmražena a připravená pro další IVF cyklus.
Dárkyně vajíček odcházejí v IVF centra spokojené, že mohly pomoci někomu dalšímu k vytoužené rodině, mají dokonalý přehled o svém zdravotním stavu a zároveň za vynaložený čas a úsilí dostanou finanční kompenzaci.
Diskuse k článku