Transvestita a travestita: pojmy, které se často zaměňují, avšak jsou velmi rozdílné
Transvestita – muž převlékající se za ženy
Jednoduše řečeno, transvestita je člověk se sexuální anomálií, která se projevuje nutkáním převlékat se do oblečení opačného pohlaví. Transvestitismus můžeme chápat jako sexuální deviaci a částečnou poruchu pohlavní identity, která se vyskytuje v podstatě pouze u mužů.
Transvestita je tedy jedinec, který dosahuje sexuálního vzrušení či psychického uspokojení tím, že se převléká do ženských šatů. Kromě převlékání se za opačné pohlaví se transvestitismus projevuje také přijímáním role opačného pohlaví. Transvestita je však se svým skutečným pohlavím spokojený, cítí se být mužem a je tedy zachována jeho příslušnost k biologickému pohlaví. Zůstává pouze u převlékání a občasné stylizace do ženské role, neusiluje o změnu pohlaví – na rozdíl od transsexuála.
Transvestita neznamená homosexuál
Označení transvestita může pro mnoho lidí znamenat, že jde o homosexuála. Ve skutečnosti to tak není, transvestitismus není závislý na sexuální orientaci. Samozřejmě, transvestita může být homosexuální či bisexuální, často však je orientace těchto mužů heterosexuální. Může dokonce docházet k tomu, že transvestita má partnerku a děti, a přitom se převléká za ženu, o čemž jeho okolí většinou ani nemá tušení.
Ačkoliv je však převážná většina transvestitů heterosexuální, sexuální styk s ženou jim často nepřináší skutečné uspokojení. Toho dosahují pouze pokud se převléknou do ženských šatů. U mužů, kteří žijí v partnerství se ženou se tato potřeba může projevit třeba v souvislostí s partnerskou krizí a při sexuálním nesouladu. Převlékáním se do šatů opačného pohlaví tak transvestita naplňuje své sexuální potřeby. Mnoho transvestitů má za sebou také nějakou homosexuální zkušenost, často i opakovanou.
Za ženu se převléká také travestita
Transvestitismus se někdy označuje také termínem crossdressing, který můžeme chápat jako potřebu převlékat se za opačné pohlaví, a to z různých pohnutek. Toto spojení není přesné, protože transvestita se za ženu převléká výhradně z důvodů sexuálního uspokojení.
Pod označení crossdressing také spadá označení travestita, tedy muž, který někdy bývá mylně chápán jako transvestita. Pro oba je typické převlékání se za opačné pohlaví, avšak travestitu k tomu nevedou sexuální pohnutky. I když jsou travestité často homosexuálové, neprožívají při převlékání za ženy sexuální vzrušení. Mohou být ale také bisexuálně či heterosexuálně orientováni. V naprosté většině případů se nejedná o transvestity, i když to není vyloučeno.
Travesty show: muži k nerozeznání od žen
Významným rozdílem mezi travestity a transvestity je kromě motivů k převlékání se za ženy také to, že travestité svoji dvojí tvář před okolím neskrývají. Do ženských šatů se nepřevlékají tajně a tak, aby to nikdo nevěděl, ale přímo na veřejnosti, v rámci travesty show. Jde o představení a zábavní show, kdy muži v dámských kostýmech a výrazně nalíčení předvádí a parodují ženské celebrity, třeba zpěvačky či herečky. Okázale zdůrazňují jejich ženskost, nebo ji spíše přehánění.
Po skončení kabaretní show se však opět oblečou jako muži, kterými se nadále cítí. Svou několikahodinovou opakovanou přeměnu v ženu považuje travestita za umění a také za svou práci, která mu poměrně slušně vynáší. Travesty show je totiž oblíbenou zábavou mnoha diváků, při které není nouze o ironii, recesi a nadsázku.
Transvestité, travestité a mýty s nimi spojené
To, že se muži převlékají za ženy, ať už ze sexuálních či jiných pohnutek, vyvolává mnoho otázek, zvědavosti a vytvářejí se tak různé spekulace a mýty. Je důležité se od těchto nepravd oprostit, protože vedou k mylnému chápání těchto lidí.
Jak už bylo zmíněno, muži, kteří se převlékají za ženy, nemusí být nutně homosexuálové. Mezi transvestity je zhruba stejný podíl homosexuálů jako je v celkové populaci. Není jich rozhodně většina, ale spíš kolem deseti procent. Mnohem více je tedy heterosexuálních transvestitů, kteří preferují výhradně sexuální styk se ženami. Někteří z nich však mají homosexuální zkušenosti, případně si představují styk s mužem, je to v podstatě součást jejich ženské role. Naopak travestité bývají většinou homosexuálové, ne však výhradně.
Transvestité k nerozeznání od ostatních mužů
Řada lidí si také myslí, že se transvestité chovají jako ženy i když za ně zrovna nejsou převlečení. Je to však spíše naopak. Jelikož se transvestita obvykle bojí odhalení a nechce, aby jeho potřeba převlékat se do ženských šatů byla prozrazena, chová se velmi mužsky. V běžném životě tedy transvestité nejsou k rozeznání od ostatních mužů, nejsou na první pohled nijak zženštilí. Naopak jejich strach z odhalení může vést k tomu, že svou mužnost až přehání.
Stejně tak je velmi rozšířený mýtus o tom, že každý transvestita i travestita chce být skutečně ženou. Není tomu tak. Ačkoliv se rádi převlékají za ženy, netouží po změně pohlaví a uvnitř se cítí být stále muži. Tuto roli také plní v běžném životě.
Transsexuál aneb když nejde pouze o převlékání
V souvislosti s pojmy transvestita a travestita musíme zmínit také třetí označení, které se s oběma také často plete. Jde o pojmenování transsexuál, které se používá právě pro ty, kteří touží po opačném pohlaví. Zjednodušeně se dá říct, že se necítí správně ve svém těle. Mají pocit, že se měli narodit jako opačné pohlaví a cítí se uvězněni ve své stávající tělesné schránce. Tímto se zásadně liší od transvestitů a travestitů, protože necítí soulad mezi biologickým a psychologickým pohlavím.
Transsexuálem může být muž, který se cítí být ženou, ale také žena, která je mužem v ženském těle. Na rozdíl od lidí, kteří se za opačné pohlaví jen převlékají, se jím transsexuálové skutečně cítí a touží po změně svého pohlaví. Řešením pro ně je hormonální léčba a pře-operování genitálií.
Mám ve svém okolí transvestistu?
Transvestitismus není výhradou jen malé hrstky mužů. Proto se klidně může stát, že někoho takového máte ve svém okolí a ani o tom nevíte. Snaží se totiž svou pravou tvář skrývat či své potřeby potlačovat, což je dlouhodobě neúnosné. Samozřejmě může být se svou deviací vyrovnaný a zvládá žít dvojí život. Mnozí transvestité však trpí, protože se za svou úchylku stydí. V tomto případě je vhodná osobní konzultace se sexuologem, který může člověku pomoci se sebepoznáním a s vyrovnáním se se svojí rolí.
Transvestitu může prozradit například to, že se chová přehnaně mužně a maskuje tak svou nejistotu co se týče sexuální identity. Na druhou stranu nelze rozhodně říct, že každý skutečně mužně se chovající muž je automaticky transvestita. Stejně tak nemusí být transvestitou dítě či teenager, který se jednorázově či několikrát převleče do ženských šatů. Může se jednat o zábavu či o hledání sebe sama ve složitém období zmatenosti, kterým puberta obecně bývá.
Pokud se však ve vašem okolí transvestita či transsexuál objeví, rozhodně ho nesuďte a nabídněte mu spíše pochopení a podporu.
Diskuse k článku
pepeff
Michael
Ovi
Blanka