Zlato je ideální způsob zhodnocení peněz pro mladé investory. Proč?
Dle dostupných statistik je naprosto jasné, že současná mladá generace je finančně gramotnější než její rodiče i prarodiče. Díky bohu. Právě lidé okolo dvaceti až třiceti let si nejčastěji sestavují dlouhodobé portfolio. Jejich cílem je budoucí koupě domu, zajištění případných dětí či pohodlnější důchod. Jakou roli hraje v této strategii zlato?
Vyhýbejte se zbytečnému riziku
Naprostým základem správně sestaveného portfolia je samozřejmě diverzifikace financí mezi několik produktů. Rozumným řešením jsou především specializované ETF, které kopírují 500 největších amerických firem, evropské trhy, trhy rozvojových zemí, ale i celosvětové ETF. Dané produkty samy o sobě zajišťují ohromnou míru diverzifikace mezi stovky až tisíce různých společností.
Odborníci doporučují, aby ETF tvořily přibližně 70–80 % celkového portfolia. Ačkoliv jsou poměrně volatilní (takže se na nějaký čas mohou pěkně propadnout), z dlouhodobého hlediska neustále rostou.
A co zbylých 20–30 % strategie? Právě v tomto ohledu je doporučováno nezapomínat na staré dobré zlato. To není vhodné jen pro důchodce a další nudné lidi s vráskami. Ba právě naopak! Jeho vlastnosti vás budou fascinovat.
Dlouhodobé zabezpečení
Investiční zlato se v dobách ekonomického rozkvětu chová tak, že poctivě chrání vaše finance před inflací. Zkrátka a dobře pomalu nabývá na hodnotě.
Jeho hlavní moc se však projeví spíše v dobách ekonomických krizí. Plánujete investovat po dobu 20, 25 i více let? Během tohoto období přijde spousta katastrof. Možná se setkáte s válkou, krachem státu, další pandemií nebo konečně splaskne nemovitostní bublina. Kdoví.
A přesně v daných okamžicích budete rádi, že jste doplnili své portfolio o zlato. Zmíněný kov totiž v dobách krizí začne velmi rychle růst na hodnotě. Oproti tomu ETF, akcie i další produkty poletí strmě dolů a nějaký čas jim potrvá, než se opět vyhrabou nahoru (klidně i roky).
Ne nadarmo zlato ve velkém nakupují nejbohatší investoři, banky i celé státy.
Budete překvapení jeho zhodnocením
A jak vysoké zhodnocení vlastně zlato dokázalo ulovit za poslední roky? Pojďme se podívat na dostupné grafy na internetu.
V posledním roce si připsalo 12 %, pěti letech 62 %, sedmi letech 75 % a osmnácti letech 391 %! Není to lepší než spořicí účet, termínovaný vklad a další klasické příležitosti?
Na základě minulých výnosů je jasné, že se bavíme o střednědobé až dlouhodobé strategii. Na krátkodobé spekulace si raději vyberte jiný instrument (akcie, P2P či kryptoměny).
Nezaobírejte se téměř nemožným časováním trhu a raději se spolehněte na ověřené pasivní investování. Celý trik tkví v tom, že několikrát do roka v pravidelných intervalech přikoupíte slitek dle aktuálních možností. Tímto postupem minimalizujete riziko zbytečné ztráty peněz a za nějaký čas si vytvoříte vážně záviděníhodné úspory.
Pochlubte se zlatým slitkem
Zlato se dá koupit buď jako ETF (fyzicky ho nevlastníte), nebo klasicky postaru. My vám rozhodně doporučujeme spíše fyzické držení, které je přece jen o něco jistější. Nejedná se pouze o jakási čísla.
V tomto ohledu stojí za zmínku hlavně celosvětově uznávané zlaté slitky ze Švýcarské rafinérie Argor-Heraeus. Ty bezpečně rozeznáte na základě speciální hologramové technologie. Ta slouží jako ukazatel pravosti a ryzosti každého jednotlivého kusu.
Kde vlastně pořídíte takové slitky? Nechcete-li zbytečně přeplácet (marže prodejců se od sebe liší klidně až o 10 %), mrkněte se na webové stránky oblíbených dodavatelů ze společnosti Zlatovna. Ti nabízí jak malé gramové kusy, tak i větší cihličky pro bohatější investory. Stačí si rozkliknout výše vložený odkaz a ihned si budete moci objednat sami.
Diskuse k článku