Řemeslníků je v Česku nedostatek, a to nejen vlivem koronaviru
Pokud sháníte truhláře, malíře, tesaře nebo třeba podlaháře, můžete čekat na termín i celé týdny až měsíce. Řemeslníků totiž v Česku rapidně ubývá. Schází jich aktuálně kolem tři sta tisíc. Svou roli hraje i epidemie koronaviru v zemi, která způsobila jejich odliv do domovů, pokud se jednalo o cizince.
Nejvýrazněji je znát odliv řemeslníků z Ukrajiny, kteří pokrývali trh z významné části. Pracovníků v řemeslné výrobě ubývá i kvůli sníženému zájmu mladých lidí o obory. Dle průzkumů došlo až k čtyřicetiprocentnímu poklesu počtu přihlášek na obory středních odborných učilišť.
Jaké řemeslné obory jsou nejžádanější a kde došlo k výraznému podražení?
Mezi lidmi je nejvyšší poptávka po zednických pracích. Pak se také často obrací na stavební firmy (výstavba domu, nebo rekonstrukce). Žádaní jsou i truhláři, stolaři, instalatéři, nebo plynaři. Co se týká podražení, v průběhu uplynulých čtyř let k němu došlo v oblasti rekonstrukce domů, a to až o 57 procent. Dražší jsou i zednické, elektroinstalatérské a truhlářské práce. Trh celkově rozhodně netrpí nízkou poptávkou (zaznamenán byl nárůst za poslední roky o téměř 40 %).
Studentům řemeslných oborů schází praktické vyučování
Je více než jasné, že práce v řemeslných oborech se neobejde z větší části bez manuální činnosti. Ředitelé vzdělávacích zařízení bijí na poplach a tvrdí, že je velmi důležité, aby se studenti jednotlivých oborů na učilištích začali co nejdříve prakticky vzdělávat. Kvůli epidemii koronaviru se jim zřejmě praktické zkoušky posunou až do léta.
Diskuse k článku