Macešky jsou známé mezi pěstiteli také jako violky a dokážou rozsvítit kdejaký interiér i exteriér.

Balkonové květiny na podzim: Jaké rozzáří barvami váš domov?

Balkonové květiny můžete obdivovat klidně i na podzim. Jistě vám zlepší náladu, pokud zvolíte ty správné pestrobarevné druhy. Skvělým řešením jsou hlavně pro pěstitele, kteří nemají zahradu a chtějí se radovat z nějaké té venkovní zeleně. Inspirujte se odolnými rostlinami, jejichž výsadba je vhodná právě v podzimním období!

Tak si to představte, ráno, v poledne či večer vejdete na balkon, který doslova září pestrými odstíny díky mnoha balkonovým květinám. Takovou oázu a pastvu pro oči si nechá líbit kde kdo. Ať už tedy vsadíte na chryzantémy, macešky nebo jiné rostliny, neuděláte rozhodně chybu.

Balkonové květiny na podzim: Chryzantéma

Chryzantémy jsou doslova královnami podzimních truhlíků. Mezi balkonovými květinami se skutečně vyjímají a krom toho jsou i vysoce odolné vůči nepřízni počasí. Z jejich květů se můžete těšit po poměrně dlouhou dobu, tj. od srpna do listopadu. K dostání je pak na trhu rozmanité množství odstínů, ze kterých si vybere opravdu každý. Chryzantémy potřebují k pěstování slunné stanoviště. Pozor však na přemíru vlhkosti! Na to jsou poměrně citlivé. Proto, pokud nemáte krytý balkon, raději pěstování těchto květin přehodnoťte (přemíra dešťové vody jim může škodit).

Čtěte také:

Podzimní tvoření s dětmi: Zabavte se tím, co nasbíráte na procházce venku 

Balkonové květiny na podzim: Mochyně židovská

Mochyně židovská neboli Physalis alkekengi je mezi českými pěstiteli velmi oblíbená a patří též mezi nenáročně, odolné i okouzlující balkonové květiny. Známá je rostlina svými drobnějšími oranžovými květy (kalichy), které leckdo suší pro dekorativní účely. Mochyně pak potřebuje ke správnému růstu vlhkou ale dobře odvodněnou půdu a slunečné stanoviště. Lze ji ovšem pěstovat na balkoně i v polostínu. Upozornění: pokud budete s mochyní manipulovat při přesazování a podobně, vezměte si raději zahradnické rukavice. Listy a nezralé plody rostliny jsou jedovaté kvůli vysokému obsahu tzv. solaninu.

Zralé plody mochyně židovské jsou jedlé a jejich chuť připomíná tak trochu kiwi.

Balkonové květiny na podzim: Maceška

Velkou parádu udělají během podzimu i macešky, které kvetou po celý rok. Odstínů je doslova přehršel – natrefíte například na modré, fialové, červené, žluté, růžové či bílé květy. Jako balkonové květiny na podzim jsou velmi vhodné, neboť jsou schopné vydržet i mírné mrazíky (ideální teplota půdy pro optimální růst je cca 7 až 18 °C). Při větších mrazech je ale nutné macešky umístit do teplejšího prostředí. Jinak mají tyto trvalky rády slunná stanoviště i polostín, zálivka je pak vhodná mírná (v suchém období střední) a spíše formou postřiku směrem na listy. TIP: pokud sázíte macešky až v polovině podzimu, umisťujte je blíže k sobě, tj. cca 10 cm u kořenových macešek a 15 cm u koncových odrůd. Vlivem poklesu teplot už totiž tolik neporostou.

Balkonové květiny na podzim: Libavka poléhavá

Libavka poléhavá sice kvete od jara do léta, po odkvetení však následují barevné dužnaté plody o průměru cca 6 až 9 mm. Ty jsou obvykle zbarvené do červené, růžové či bílé a přetrvávají i přes zimu. Proto je tato rostlina (keř) vhodná i jako balkonová květina – dokonale rozzáří prostor balkonu v těch nejchmurnějších podzimních a zimních dnech/je totiž mrazuvzdorná. K růstu jí vyhovuje plné slunce nebo částečný stín. Půda v květináči pak musí být vlhká ale dobře odvodněná. A pokud vás zajímá, zda jsou plody libavky poléhavé jedlé – skutečně jsou, ovšem chuť vás asi nijak zvlášť nenadchne. V lidovém léčitelství se používají dokonce i její listy k přípravě čaje.

Další balkonové květiny, které vám budou dělat radost na podzim

Podzimních balkonových květin je však k výběru daleko více. Pokud vás tedy neoslovila chryzantéma, mochyně, maceška ani libavka poléhavá, můžete zvolit k výsadbě následující rostliny:

  • Hledík: odolná rostlina, která kvete v růžovém, bílém, žlutém, červeném či oranžovém odstínu a roste do výšky. Jako balkonová květina se bude v květináči během sychravých dnů vyjímat. Potřebuje však aspoň osm hodin slunečního svitu denně.
  • Ostálka: zářivé pestrobarevné ostálky neboli cínie též zkrášlí váš balkon. Fialové, červené nebo i žluté květy vydrží až do prvních mrazů. K dobrému růstu ovšem potřebují plné slunce.
  • Jiřina: je doslova královnou letních ale i podzimních zahrad. K pěstování v květináči na balkoně však volte menší či střední odrůdy. Dařit se bude jiřinám na slunném stanovišti, půda pak musí být dobře odvodněná.
  • Astra: tato divoce vyhlížející rostlina je známá také jako hvězdice a je odolnou trvalkou. Proto ji lze zařadit mezi podzimní balkonové květiny. Květy aster bývají modré, fialové, bílé i růžové. Rostlina není sama o sobě náročná na pěstování, jen je zapotřebí zajistit dobře odvodněnou půdu v květináči.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.