Jak na mšice? Nejnovější trendy, které vás mšic zbaví jednou provždy!

Jak na mšice? Nejnovější trendy, které vás mšic zbaví jednou provždy!

Škůdci, se kterými se setkal snad každý zahrádkář. Mšice napadají nejrůznější druhy rostlin, včetně těch pokojových. My ale poradíme, jak na mšice spolehlivě a účinně. Zjistěte nové trendy, jak se mšicemi definitivně zatočit. Díky nim už mšice vás, ani vaše rostliny, trápit nebudou.

Čtěte také:

Jak na mšice bez chemie?

Máme na rostlinách mšice? Pak se jich zbavme co nejdříve. Mšice totiž dokážou za krátkou dobu udělat hodně škody. Řešení, jak na mšice, jsou čtyři.

4 řešení, jak na mšice

  • Buďto můžeme sáhnout po už tradičních, chemických prostředcích, které najdeme v každém zahrádkářství. Ty ale nemusí být šetrné k rostlinám a ani k životnímu prostředí.
  • Můžeme se pokusit o vysazení slunéčka sedmitečného, lidově berušky. Tento brouk se totiž mšicemi živí. Najdeme ale i jiné druhy hmyzu, které mšice ničí. Přečtěte si, jak přilákat na zahradu berušky a udržet si je tam
  • Třetí cestou jsou prostředky na přírodnější bázi. Jsou přirozenější, méně invazivní a rostlinu nijak nepoškozují.
  • Dodržujme také preventivní opatření, jako je pravidelné prohlížení rostlin. Mšice se nám nerozmnoží.
  • Přečtěte si náš úspěšný článek - jak na mšice bez chemie!

Seznamte se, mšice

Jako mšice si většinou představíme drobný zelený hmyz. Ve skutečnosti ale mšice mohou být i oranžové, červené anebo dokonce dvoubarevné. Typů mšic je opravdu mnoho. U nás se setkáme až s tisícem druhů. Ve světě ale existuje skoro tři tisíce druhů. Od ostatního hmyzu se liší trubicovitými orgány, které se nachází na bocích jejich těl. Vypadají jako ocásky.

Když se mšice přemnoží, samičkám narostou křídla. Tak si můžou hledat novou potravu, přelétat na jiné rostliny a zakládat kolonie. Proto je důležité začít s likvidací mšicí co nejdříve, jinak napadnou i naše další rostliny. Pak budeme muset otázku, jak na mšice, řešit ve velkém. Navíc mohou mšice na rostliny přenést různé choroby.

Mšice jsou nebezpečné, berou rostlinám živiny

Ačkoli jsou mšice malé, napáchají hodně škody. Mšice se totiž živí šťávou z rostlin. Jejím vysáváním ale rostliny připravují o důležité živiny. Květiny, stromy i keře začínají slábnout.  Jejich listy se kroutí a rostlina postupně přichází o svůj přirozený tvar. Plody, pupeny a nové výhonky ztrácí na své kvalitě. 

Jak poznáme mšice na rostlině?

  • Listy se vlní
  • Listy ztrácí barvu a vypadají povadle
  • Na listech můžeme vidět malé škrábance
  • Na rostlinách můžeme zpozorovat kapky lepkavé tekutiny, kterou mšice vylučují
  • Na rostlině, zejména na jejích listech, se objevují výrůstky. Často tmavé barvy

Jak na mšice1

Jak na mšice? Základní pravidla boje se škůdci

  1. Rostliny, které zasáhly mšice, odstraňme. Buďto celé anebo jejich nemocné části, jako jsou listy.
  2. Pravidelně rostliny prohlížejme, zda na nich nejsou mšice. Tak se nám podaří mšicím zabránit, aby se rozmnožily.
  3. Hmyz, jako jsou slunéčka sedmitečná, pestřenky anebo zlatoočkovití, se mšicemi živí. Když je na zahradě vysadíme, o mšice se postarají za nás. Také pomůže, pokud na zahradě vysadíme rostliny, které takový hmyz přitahují. U slunéček sedmitečných jsou to třeba pelargonie, muškáty a slunečnice.
  4. Česnek, šalvěj a cibule mšice odpuzují. Zkusme je na zahradě vysadit.
  5. Ničme veškeré mravenčí kolonie, které se nám na zahradě objeví. Mravenci a mšice si dobře rozumějí, mravenci je dokonce pěstují a ochraňují. Jedí totiž medovitou tekutinu, kterou mšice vylučují. Pokud máme na zahradě mraveniště, je velká šance, že budeme brzo řešit problém, jak na mšice.
  6. Na zahradě umístěme žluté destičky. Mšice mají žlutou barvu rády, a pokud se nám nějaké na zahradě objeví, zpozorujeme je hned v začátcích na žlutých destičkách.
  7. Klasickými bojovníky proti mšicím jsou kopřivové postřiky, mýdlové postřiky a postřiky z nedopalků.
  8. Na jaře a na podzim zryjme půdu. Larvy, které mšice do hlíny nakladly, se dostanou na povrch. Chladnější teplota je pak zničí.
  9. V okolí rostlin, na kterých mšice nechceme, vysaďme lichořeřišnice. Ty mšice přitahují a vyberou si je jako potravu místo našich oblíbených rostlin. Věděli jste, že lichořeřišnice se řadí mezi rostliny s jedlými květy? Přečtěte si o lichořeřišnici víc!

Na pár mšic stačí voda

Pokud se s nákazou potýkáme teprve chvíli a mšic jsme nenašli mnoho, nemusíme hned sahat po chemických prostředcích. Postačí nám pouze hadice a voda. Postiženou rostlinu postříkejme dvakrát denně zahradní hadicí. Dělejme to pravidelně a důkladně. Proud vody z rostliny mšice odplaví.

Mšice mají navíc křehké tělo a stačí málo, aby se poranily. Mezi postřiky dejme rostlinám čas, aby jim uschly listy. Vlhké listy jsou náchylné k nemocem.

Jak na mšice4

Jak na mšice: Postřik z esenciálních olejů

Co budete potřebovat?

  • 5 kapek esenciálního oleje
  • Voda
  • Láhev se sprejem

Postup

Přírodním, ale účinným způsobem, jak na mšice, je postřik z esenciálních olejů. Vezměme esenciální olej z rozmarýnu, cedru, pomeranče, mentolu anebo hřebíčku. Dejme je do spreje a zbytek láhve dolijme vodou. Rostliny, do kterých se pustily mšice, postříkejme od listů až po stonky. Roztok mšice zabije a zbytek škůdců z rostlin uteče pryč. Mšice totiž esenciální oleje nesnáší. Navíc jsou oleje pro rostliny zcela bezpečné. Přesto nedávejme více, jak pár kapek.

Jak na mšice: Neemový olej

Co budete potřebovat?

  • 40 kapek neemového oleje
  • 100 mililitrů vody
  • Láhev se sprejem

Postup

Neemový olej je méně známý, ale velmi prospěšný. Pomáhá nejen s problémem jak na mšice, ale i jako přísada do kosmetiky a léčiv. Je vyrobený z rostlin, je netoxický a pro rostliny zcela bezpečný.

Na 100 mililitrů vody připadají zhruba 2 mililitry neemového oleje, tedy asi 40 kapek. Pro mšice je neemový olej smrtelný. Zabije je za pouhých pár hodin. Zbytek mšic odpudí. Navíc ničí i jiné druhy škůdců, jako jsou brouci nebo housenky. Na vzduchu se olej rychle rozkládá, takže z rostlin mizí. Neemový olej není drahý, koupíme jej zhruba za 115 korun.

Jak na mšice3

Jak na mšice: Insekticidní mýdlo

Co budete potřebovat?

  • Insekticidní mýdlo

Postup

Insekticidní mýdlo zakoupíme v zahrádkářstvích anebo na internetu. Většinou se prodává už v roztocích, ulehčí nám proto práci s vyráběním domácího roztoku. Mšice dusí. Dejme ale pozor, pro některé rostliny není insekticidní mýdlo vhodné, mohlo by je poškodit.

Přečtěme si proto pozorně, zda bude vyhovovat zrovna našim rostlinám. Pokud řešíme, jak na mšice a nechceme hned sahat po silných chemických prostředcích, insekticidní mýdlo může být velmi účinnou alternativou.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?