Jak na nákup LED žárovek, abyste v pracovně podpořili chuť pracovat a v ložnici nebránili relaxaci?
Světlo je magické a má ohromný vliv na naši náladu i zdraví. A jako s kouzelníkem s ním musíme i zacházet. Musíme respektovat, že dokáže nejen nabudit náš mozek energií, ale také mu ji vzít, případně navodit pohodovou relaxaci, a tím doplnit naše „baterie“ jinou cestou. Se světlem je potřeba umět pracovat. A vzhledem k tomu, že si domácnost vybavujeme většinou už jen LED žárovkami, je nejvyšší čas se o nich dozvědět více, hlavně co se týče pravidel jejich nákupu a následného umístění v bytě.
Pět parametrů
Když budete pořizovat LED žárovku, na obalu se potkáte s pěti základními parametry, což jsou:
- barva světla
- intenzita světla
- typ závitu
- velikost žárovky
- krytí (odolnost) žárovky
Možná vám pět hodnot přijde hodně, ale vězte, že jsou potřeba. Nestačí vědět jen, že pro zajímavé slevy na LED žárovky si můžete kdykoliv kliknout do OBI letáku. Aby se sleva opravdu vyplatila, musíte ještě před nákupem důkladně promyslet, do jaké místnosti budete nakupovat a za jakým účelem (pro práci nebo odpočinek), do jakého svítidla, pro jak intenzivní svícení atd. A právě proto na vás v regálech čekají různé LED žárovky s různě uspořádanými parametry.
Podíváme se na vlastnosti LED žárovek podrobněji, abyste příště už nemuseli litovat nevhodného (i když cenově výhodného) nákupu světla, které nakonec nebudete mít kam dát. LED žárovku prostě musíte kupovat každé místnosti na míru. Takže se nadechněte a jdeme na to!
Barva světla
Každá barva světla působí na lidský mozek jinak. Čím je bělejší, světlejší, více do modra, tím je více energizující. Je určena pro prostory, ve kterých pracujete. A je jedno, jestli jde o práci u kuchyňské linky, u ponku nebo u žehlicího prkna, případně jestli se jedná o práci v home office. Prostě, kde chcete pracovat, tam zvolte bělejší (chladnější) odstín LED žárovky.
Čím bude světlo žlutější, až do oranžova, tím lépe vám pomůže navodit klid, a to i u vašich dětí. Takže k postýlce v dětském pokoji pořiďte do lampičky žárovku s co nejvíce oranžovým zabarvením. Také sobě do ložnice, i do odpočinkové zóny v obýváku.
A už teď je jasné, jak se dá využít LED žárovek, které dokáží barvu světla měnit podle potřeby: ano, do míst, kde někdy pracujete, ale kde také odpočíváte. Jakmile má některá zóna vašeho bytu více využití, bude potřebovat i více odstínů světla.
Barva světla se často vyjadřuje v Kelvinech, v kombinaci se slovním označením tónu barvy. Proč zrovna v Kelvinech a proč se jí říká barevná teplota či teplota barvy? To se dozvíte nejrychleji na Wikipedii. Tady si ukažme jen základní stupnici používanou u LED pro výběr účelu svícení:
- žluté až oranžové světlo (teplé tóny světla): 1 000 – 2 500 K
- přechod mezi žlutým a bílým světlem, tedy světlo denní či světlo krémové: 3 000 – 5 500 K
- intenzivní bílé světlo, takzvané chladné bílé tóny: 6 000 – 7 500 K
- namodralé světlo: 8 000 – 10 000 K
Intenzita světla
Pryč jsou doby, kdy jsme potřebovali 100W žárovky na pořádné osvícení místnosti. LED žárovky jsou v produkci světla mnohem efektivnější, a proto nám na opravdu intenzivní osvětlení stačí i jen okolo 20–30 W. Podívejme se na jednotlivé stupně intenzity tak, jak jsou v obchodech rozdělovány do kategorií:
- noční světýlko – pro snadnou orientaci v bytě: 1 W (bílá) nebo 2 W (oranžová)
- lampička na čtení před spaním: 3–5 W
- žárovka k osvětlení menšího prostoru, třeba toalety: 6–10 W
- nástěnná a stropní svítidla: 10–15 W
- intenzivní osvětlení do větších prostor určených k práci nebo jiné aktivní činnosti: 20–30 W
Typ závitu a velikost žárovky
Nikdy nezapomínejte zjistit, jaký typ závitu musí LED žárovka mít, abyste ji mohli našroubovat přesně tam, kam potřebujete. Používají se jak staré závity, na které jsme byli zvyklí s wolframovými žárovkami, tak i nové typy závitů, na které se daří přecházet díky tomu, že LED žárovky vyžadují jen minimální přísun elektrického proudu. Velikost žárovky a její tvar je při výběru samozřejmostí – nemá smysl kupovat velkou žárovku do malé lampičky…
Krytí (odolnost) žárovky
Krytí se označuje jako IP a dvě číslice. První číslice značí odolnost proti prachu a pevným částicím, ta druhá odolnost vodě. Čím vyšší číslice, tím vyšší odolnost. Proto do interiéru stačí krytí IP22, neboť s velkou vlhkostí a ani proudy písku se tu nepočítá.
Do koupelny, kde je vlhko, volte vždy alespoň IP44. Jinak žárovka brzy dosvítí. Ven vždy vyberte minimálně IP65. A pokud si chcete posvítit na vodu v bazénu, volte svítidlo s krytím IP68. Ano, opravdu vydrží i pod vodou. Okolo bazénu stačí na stříkající vodu i jen IP67.
Správný výběr pro podporu zdraví
Snad jsme vám tímto stručným přehledem vlastností LED žárovek pomohli získat v nich lepší orientaci, ať už je potřebujete pořídit kamkoliv. Správný výběr LED žárovky významně ovlivňuje naši pocitovou spokojenost a ve výsledku i zdraví.
Jestliže vás zajímají i jiné než základní LED žárovky, například ty s ovládáním z mobilu nebo speciální edice retro LED žárovek, můžete si o nich více přečíst třeba na stránkách Obydlíčko.cz.
Diskuse k článku