Kalisie vonná neboli zlatý vlas - jak ji pěstovat a s čím nám pomáhá?

Kalisie vonná neboli zlatý vlas - jak ji pěstovat a s čím nám pomáhá?

Rostlina pochází z Mexika a tropických oblastí Ameriky. Zde roste kalisie vonná ve stínu zdejších vysokých stromů a keřů. Ke svému životu potřebuje hlavně tři věci: vlhko, teplo a nepřímý sluneční svit. Prudké slunce listy často spálí. Tato silná, vytrvalá rostlina má dva typy výhonů: vertikální a horizontální. Vertikální výhony mají tmavě zelené masité listy o délce zhruba 30 centimetrů a šířce cca 5 centimetrů, které se na výhonu střídají ve dvou řadách. Výhon dorůstá až metrové výšky a je podobný kukuřici. V dospělosti rostliny vyrůstají z hlavního výhonu výhony horizontální. Jsou to liánovité, nafialovělé oddenky, které jsou složeny z kolínek, ukončených listovou rosetou. Podle léčitelů jsou nejúčinnější právě tyto výhony, pokud rostou na oddencích s aspoň devíti kolínky hnědofialové barvy. Listy kalisie jsou naproti tomu o něco méně účinné.

Kalisie vonná: pěstování

Umístění kalisie vonné

V našich podmínkách se kalisie vonná pěstuje většinou jako pokojová rostlina. Snáší nicméně i pokles teploty, takže je možné ji přes léto vysadit i na zahrádce anebo ji pěstovat na balkóně. Ven ji vyneseme až teprve tehdy, když již nehrozí přízemní mrazíky a schováváme ji na podzim do interiéru tehdy, když se očekává pokles teploty pod 10-12°C. Vždy je třeba dávat pozor na to, aby přímé sluneční světlo nepoškodilo její listy. Pokud rostlinu přesto chceme pěstovat celoročně mimo byt, je vhodné její pěstování ve skleníku. 

Sázení kalisie

Kalisie vonná se snadno rozmnožuje. Vezmeme vrcholovou listovou růžici se dvěma kolínky a vložíme do vody. Ideálním obdobím pro množení nových rostlin je březen a duben. Zde se z jeho spodní části vytvoří přibližně během dvou až tří týdnů kořínky. Potom se kalisie vonná přesazuje do většího květináče. Jako zeminu použijeme běžný zahradnický substrát anebo namícháme směs kvalitního kompostu se zhruba 30% písku. Ke kořenům přidáme hnojivo Symbivit. 

Hnojení a zalévání kalisie

Kalisie vonná se hnojí jednou týdně. V obchodech je k dostání hnojivo Symbivit s mykorhizními houbami, které napodobují domácí tropické prostředí kalisie vonné. V létě rostlinu zaléváme dle potřeby: substrát by měl být stále vlhký. V zimě pak postačí zálivka dvakrát týdně. Kalisie vonná se nám za péči odmění: pokud je o ni správně pečováno, roste rychle a velmi bujně. 

Kalisie vonná: léčivé účinky

Výčet léčebných účinků kalisie vonné je neobyčejně široký a zcela právem je označována doslova za zázračnou. Pro své neobyčejné vlastnosti je kalisie vonná předmětem intenzívního výzkumu v různých zemích světa. Podle nich se ukazuje, že šťáva, kterou kalisie voňavá obsahuje, brání bujení rakovinných buněk. Znamená to novou naději pro onkologické pacienty. 

Co kalisie vonná obsahuje?

Účinné látky v rostlině jsou velmi koncentrované, takže je nutné dbát na správné dávkování. Jak již bylo řečeno, vždy je třeba používat listy i oddenky ze starších rostlin, které mají nejméně 9 kolínek v horizontálním oddenku. Mladší rostliny nemají dostatek biologicky aktivních látek. Kalisie vonná obsahuje zejména vitamíny řady B, vitamín C, bór, selen, železo, chrom a měď. Dále je zdrojem fytosterolů, glykosidů, polysacharidů, alkaloidů, gamalinolenové kyseliny a flavonoidů, zejména lu a kvercetinu. 

Co kalisie vonná léčí?

Seznam nemocí a zdravotních problémů, které má kalisie vonná být schopná pozitivně ovlivnit, je neuvěřitelně rozsáhlý. Posuďte sami... 

neurologické poruchy:

  • Parkinsonova choroba, Alzheimerova nemoc, roztroušená skleróza 

trávicí systém:

  • Crohnova nemoc, průjmy, zácpy, hemoroidy a další problémy v oblasti konečníku, polypy ve střevech, žlučníkové problémy, žaludek, slinivku, dvanácterník, pálení žáhy 

hlava:

  • bolesti hlavy, migrény, ušní záněty a bolesti, záněty mandlí, bolesti zubů, záněty dásní, nosní polypy 

horní a dolní cesty dýchací:

  • bolesti v krku, kašel, chřipka, angína, horečky, zánět průdušek

ženské a mužské pohlavní orgány a související oblasti:

  • problémy a cysty v oblasti prostaty, vaječníků, dělohy, varlat, prsů, mykózy 

další léčivé účinky na:

  • alergie, artrózu, cukrovku, spáleniny, ledviny, srdce a oběhový systém, cévy a žíly, detoxikuje organismus, léčí záněty a vředy, zpomaluje stárnutí, stimuluje imunitu 

Jestliže budeme dodržovat správné léčebné dávky kalisie vonné, pak se podle léčitelů neobjevují žádné vedlejší účinky. Pouze u některých citlivějších osob se může vyskytnout alergie, tak, jako při užívání kterékoliv jiné byliny. V takovém případě je nutné užívání kalisie vonné ukončit a zvolit jinou léčbu. 

kalisie

Jak se kalisie vonná používá?

Můžeme si připravit přírodní léčiva z kalisie vonné na různé druhy obtíží, aniž bychom byli zkušení bylináři. Listy vaříme zásadně ve skleněných nebo smaltovaných nádobách. Nesmějí přijít do styku s kovem! Připravit si můžeme několik typů léčivých prostředků. Předtím však rostliny uložíme v chladničce v mikroténovém sáčku na dobu dvou týdnů. Listy vydrží maximálně čtyři dny, oddenky až dva týdny. Zvyšuje se tak léčivá síla rostliny. 

Lihový výluh z kalisie vonné

Z oddenků nakrájíme potřebný počet kolínek, který se liší podle toho, na jaký neduh se výluh používá. Různé nemoci potřebují různou sílu výluhu! Mírně podrcená kolínka vložíme do půl litru alkoholu (nejlépe vodky či pálenky) a necháme louhovat dva týdny. Poté výluh přecedíme a v uzavřených nádobách skladujeme na tmavém a chladném místě. Tento výluh má poměrně dlouhou trvanlivost.

Odvar z kalisie vonné

Vezmeme jeden velký list kalisie vonné a povaříme na mírném ohni v litru vody nejméně čtvrt hodiny. Potom list vyjmeme a odvar necháme vychladnout. Poté uchováváme v chladničce a je nutné ho spotřebovat během několika dnů. 

Olej z kalisie vonné

Rozmixované oddenky kalisie vonné zalijeme olivovým, řepkovým nebo slunečnicovým olejem při zachování poměru 1 díl oddenků : 2 díly oleje. Zahříváme při teplotě 30-40°C zhruba 10 hodin. Olej má trvanlivost přibližně jeden rok. 

Několik příkladů, jak se kalisie vonná užívá: 

Kalisie vonná při astmatu:

Potřebujeme 40 kolínek kalisie vonné. Vložíme do lihového základu ( můžeme použít i pálenku ) o objemu 1,5 litru a 10 dnů necháme louhovat. Ideální je chladné a tmavé místo. Scedíme a užíváme 1 kávovou lžičku zhruba 45 minut před jídlem a to po dobu 10 dnů. Pak uděláme přestávku 10 dnů a znovu dalších 10 dnů užíváme. Výluh se ničím nezapíjí a neužívá při jídle. Celou kúru opakujeme pětkrát. 

Bolesti zubů, záněty dásní a kalisie

Opět potřebujeme výluh z kalisie vonné, vyrobený dle předchozího receptu. Natíráme jím dásně 3-5x denně. Můžeme i žvýkat oddenky po malých částech, nejvíce však 3x denně. 

Kalisie při cukrovce (diabetes melitus)

Dva nejstarší spodní listy utrhneme a necháme 4 dny v ledničce. Pak je natrháme a vaříme 15 minut v 1,5 litru vody. Tekutinu přelijeme do termosky i s listy a necháme do druhého dne vychladnout. Můžeme použít i jiný způsob a sice, že nádobu s odvarem zabalíme do deky a necháme zvolna vychládat. Listy druhý den vyjmeme. Odvar užíváme od druhého dne v množství půl litru. Pijeme ho ohřátý asi 45 minut před jídlem 3x denně. Po 10 dnech přestaneme, uděláme přestávku 14 dnů a znovu opakujeme. Takto pokračujeme do té doby, než se krevní cukr sníží na přijatelnou hranici, tedy 5 -6 mmol/l. 

Kalisie a bakteriální a virová onemocnění

Vyrobíme odvar podle návodu v předchozím receptu. Užíváme ve stejném množství a frekvenci jako u cukrovky. 

Kalisie na hojení ran

Různá poranění včetně poškrábání od kočky, říznutí, škrábnutí hřebíkem, otlaky, proleženiny apod. léčíme lihovým výluhem podle dříve uvedeného receptu. Lihovým výluhem mažeme do vymizení obtíží 3x denně.

Zánět průdušek

Připravíme si z oddenků kalisie vonné 20 kolínek a necháme uležet v chladničce. Potom uvaříme ve 0,5 litru vody a necháme zvolna vychladnout do druhého dne. Přecedíme, přidáme 3 polévkové lžíce medu. Užíváme 3x denně zhruba půl hodiny před jídlem 1 polévkovou lžíci po dobu 14 dnů. Pokud zánět do té doby nepřejde, uděláme 5 dnů přestávku a opakujeme kúru. 

Kalisie proti mykózám

Postižená místa potíráme 3-5 denně extraktem, vyrobeným z 5 kolínek kalisie vonné, louhované minimálně týden v lihu či alkoholu. V léčbě vytrváme 10 dnů a po pětidenní přestávce opět pokračujeme, dokud potíže neodstraníme.



Diskuse k článku

  • kalhoty

    12:34 19. 6. 2021 +6
    Dobrý den muže Kalisie vonná pomoci při chronické pankreatitidě cysty na ledvinách, játrech, se zvětšenou prostatou s prostatolinem děkuji jirka
  • Evka

    08:27 19. 3. 2021 +7
    Dobrý den, mohu se zeptat jak Kalisii používat při roztroušené skleroze a onkologickem onemocnění? A nevide zda by pomohla na panicke poruchy? Děkuji moc za odpověď
  • buffalo

    11:53 15. 3. 2021 +8
    dá se lihový přípravek z kalísie také použít na bércové vředy ? nebo lépe, při chronickém zánětu žil používat vnitřně výluh ? od lékaře mám třeba Aquacel Extra Ag+ a HydroClean ale zdá se že léčení po předchozím výrazném zlepšení, začíná stagnovat...předtím než jsem přešel k nynější lékařce se primářka z kožního z cca 2 m letmo podívala a přikázala zase Ichtoxyl bez viditelného zlepšení...zinkovou mast + ichtoxyl...o nějakém krytí s Ag ani slyšet ! snad nějaká snaha o šetření výdajů směrem k pojišťovně...
  • knihovnice

    17:42 15. 10. 2020 +1
    Dobrý den,
    reaguji přímo na oslovení mladé paní, která si neví rady s hnědými skvrnami na listech Kalisie.
    Nejsem nějaký speciální pěstitelka, ale měla jsem je tam v zimě a na jaře také. Na jaře jsem rostlinu přesadila. Přímo ke kořenům jsem jí nasypala hnojivo Symbiom a nechala ji letnit na stinném místě. Do dnešního dne se neobjevila ani jedna hnědá skvrna, tak uvidím, jak to bude dále.
    Takže moje rada - pohnojit, přesadit, nyní přes zimu mírnější zálivka a trochu chladnější prostředí, ale stále světlo a v létě ven do stínu.
    Přeji hodně štěstí V.
  • knihovnice

    20:37 11. 10. 2020 +3
    Paní Galatová,
    přes zimu mám rostlinu poměrně v chladném prostředí. Zjistila jsem, že jí to prospívá lépe, něž velké teplo. Přes léto letním a využívám děšťovou vodu. Hojím jen trochu a přesto velmi dobře prospívá a má hodně oddenků, vysoký a silný vzrůst, tmavé, dlouhé, široké a pěkně zelené listy.
    Jinak souhlasím s panem Sechovcem. Také používám za syrova, nebo prostě natrhám do skleničky s vodou a piji výluh za studena. Pomáhá velmi dobře.
    • buffalo

      14:40 25. 1. 2021 +3
      a na co pomáhá velmi dobře ?
    • Elzbieta

      08:53 15. 10. 2020 +9
      dobry den, mám doma i v prací kalisi ale všechny tři kytičky mají hnědé skvrny, všechny kytičky mají velkou spoustu výhonku, už i z malými rostlinkami, ale nevím proč listy mají na sobě dost hnědých skvrn, zalévám 2x týdně ( nejsou přelité) i když roste mlady list tak už i na něm se dělají hnědé skvrny, ptám se vás proto že vy píšete jak mate rostlinu silnou a pěknou, třeba mi poradíte?
      děkuji předem
      Jenšovská
  • pavel

    16:54 15. 9. 2020 +3
    To mne velmi těší,zejména dlouhodobé zkušenosti.
  • Lucie Galatová

    17:26 30. 5. 2020 +1
    mám rostlinu už nějaký ten pátek doma, ale vůbec mi nechce růst, něco asi je špatně,ale nevím co, teplo i vlhko má. poradí mi někdo prosím jak na ni? děkuji


    • buffalo

      12:04 15. 3. 2021 0
      to je nějak divné s tím růstem...mnohdy přílišná péče i škodí. mi dala známá kus již v kelímku zakořeněného stonku který jsem doma posléze přesadil do kompostu z listí a posekané trávy co mi známí z technických služeb přivezli před cca 2 roky pár vleček na zahradu a nyní již je z toho zcela o.k. kompost. akorát je třeba občas postříhat či vytrhat klíčící plevel z kompostu když jsou klíčky cca 3 - 5 cm které pak nechávám ležet na povrchu aby samy zetlely...přinesla mi ji před cca 4 měsíci a nyní povyrostla o cca 30 - 40 cm a vyrašilo i dost postranních šlahounů cca 20 cm. nemám ji na přímém slunci ale spíše tak akorát v polostínu u okna kde slunce moc ani přímo nesvítí.
    • Renda

      13:59 14. 1. 2021 +1
      potřebuje určitě víc lásky od Vás :-)
  • Nadja P

    20:20 15. 4. 2020 +10
    Nevím, jak mám rozumět následujícímu textu:
    "Připravit si můžeme několik typů léčivých prostředků. Předtím však rostliny uložíme v chladničce v mikroténovém sáčku na dobu dvou týdnů. Listy vydrží maximálně čtyři dny, oddenky až dva týdny. "
    Když listy vydrží max.4 dny, proč je mám dát do lednice na 2 týdny?
    • sámo

      11:15 14. 1. 2021 +2
      Je tam napsané, že se používají výhonky, ve kterých je větší množství léčivých látek a listy, kde je těch látek podstatně méně. Výhonky se dávají do ledničky v mikroténovém sáčku na dva týdny a listy maximálně na 4 dny. Dávají se do ledničky proto, aby se z nich následně uvolnilo co nejvíce léčivých látek, které obsahují. Nevím, co je pro Vás nepochopitelné.
  • Martin

    16:39 8. 6. 2019 0
    na hnisavou ránu zkuste nepasterizovany med. primo na ranu, na chvili zabalit do potravinarske folie, klidne 3x denně.
  • Karel Sechovec

    19:51 24. 5. 2019 +11
    Tak já mám několik větších rostlin s oddenky, začínám trhat od spodních listů a ukousnu kousek, to dělám ráno, odpoledne i večer, neřeším jestli jsem někdy zapomněl, také klidně několik dnů vynechám.List mám na dva, někdy tři dny, někdy menší sním za den.Oddenky taktéž jím, utrhnu ho a dám do pytlíku a uskladním v ledničce, odříznu jeden článek a rozkoušu, oddenky jsou tvrdší a nedaji se rozkousat, proto zbytek vyplivnu.
    Zkoušel jsem podle různých receptů výluh, odvar, i nakládat do vodky, všechno jsem časem zavrhl protože jsem přesvědčen jen o konzumaci za syrova, případně během týdne postupně z ledničky odebírat.
    Nezaznamenal jsem žádné negativní účinky i po větších konzumacích, naopak jen samé klady, ale chce to dlouhodobou kůru, žádná nemoc se z těla nevyžene za měsíc, když si ji pěstujeme roky.......nepočítám, že bych se kalísie někdy vzdal......
    • Pavel VAŇOUT

      09:09 7. 3. 2021 0
      Kalisie je opravdu zázrak. Od nepaměti se používá v oblasti Ruska a jsou místa, kde není rodiny, která by tuto nenáročnou rostlinu po nespočet generací nepoužívala.
      Co vím, stejně tak ji používali a používají společenství v oblasti Mexika,tedy historicky řečeno - Indiáni,původní obyvatelé teplé střední Ameriky.
      Všechny způsoby užití Kalisie jsou popsány.Ano, kombinace alkohol a nemoci zažívání jistě NE!
      Pak je zde ještě pohled do Osudovosti každého trpícího. Ale vždy má tato rostlina svůj kladný účinek. Hluboce se před ní pokloňme! Pavel
  • František Bavlnka

    08:59 24. 5. 2019 +8
    Prosím o radu jak používat kalisiu za sírova jsem začátečník. Děkuji
  • Karel Sechovec

    10:29 14. 5. 2019 +20
    Kalísii používám už čtvrtým rokem a je to moje jednička, díky jí jsem se vyhl skoro plánované operaci s cistou a jelikož vidím účinky na jiných místech těla, bude mě doprovázet stále.Používám syrové listy nebo oddenky.
    • Elis

      20:09 31. 3. 2021 0
      Zdravím vás pane Karle, chci poradit ? Mám kalisii kratkou dobu a skoro žádné zkušenosti, líbí se mi vás příspěvek, jsem dost líná na vyrobu odvaru, čajů atd. I když se uvádí že na každý problém se používá kalisii jinak upravenou,vy ji používáte tak jak se mi nejvíc zamlouvá, tudíž, utrhnout, ukousnot,spolknout , a můj dotaz zní , opravdu to funguje? Jen tak jednoduše , nevadí to něčemu? Možná se ptám hloupě, ale máte dlouhé a rozsáhlé zkušenosti , tak víte víc než já , děkují za radu.
  • Pavel Nemec

    19:08 23. 3. 2019 +7
    Dobry den,
    Jakym zpusobem se pouziva kalisie na nosni polypy?

    Dekuji
  • Redakce Spektrum Zdraví

    12:18 11. 3. 2019 0
    Dobrý den, doporučujeme, abyste se o tomto problému poradila s lékařem nebo alespoň lékárníkem. Případně je Vám k dipozici naše poradna na Academy spektrumzdravi.cz/academy, kde Vám jistě ráda odpoví naše paní lékařka.

    Pěkný den přeje Redakce
  • Marie Kozubkova

    15:01 9. 3. 2019 +7
    Dobry den ,když bych použila kalisii na cukrovku ,da se zároveň použít současně na ještě jiný problem?trapi ho noha ,rána otevřená ,v současné době v nem.. kvůli špatně daných leku na cukr ,je otekly,až toto vymizí daji se dát obklady na nohu a k tomu vyluh nebo uvarit čaj ??moc DĚKUJI za informace
  • Marie Kozubkova

    15:01 9. 3. 2019 -2
    Dobry den ,když bych použila kalisii na cukrovku ,da se zároveň použít současně na ještě jiný problem?trapi ho noha ,rána otevřená ,v současné době v nem.. kvůli špatně daných leku na cukr ,je otekly,až toto vymizí daji se dát obklady na nohu a k tomu vyluh nebo uvarit čaj ??moc DĚKUJI za informace
  • Jana Vavřačová

    07:10 8. 9. 2018 +27
    Dobrý den, jak se dá použít Kalísie na hemoroidy. Děkuji
  • Bohdana Nováková

    11:21 2. 2. 2018 +35
    Dobrý den, lze kalisii používat na rakovinu plic?

    Děkuji za odpověď.
  • jancevova@propeople.cz

    10:02 2. 1. 2018 +7
    Dobrý den pane Dufku,
    s dotazem se můžete obrátit na odborníky v naší poradně Spektra Zdraví. Se zdravím Vám tam ráda pomůže MUDr. Petra Uríková, která se zabývá terapií podle tradiční čínské medicíny. S homeopatií potom Ing. Iva Vladíková.

    Více najdete v odkazu níže. Pěkný den, Anička, Spektrum Zdraví

    https://www.spektrumzdravi.cz/poradna
  • Pavel Dufek

    13:39 25. 12. 2017 +19
    Jak se má kalisie používat na parkinsonovu nemoc???
    Poradíte? Děkuji
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!