Podrobný návod, jak na letní řez meruněk, jabloní a dalších ovocných stromů
Léto je v plném proudu a na zahradě se daří všem ovocným stromům. Jabloně se ohýbají pod tíhou svého dobrého nákladu, stejně jako třešně nebo meruňky. Je ale potřeba ovocné stromy pravidelně prořezávat, abyste měli větší a lepší úrodu a mohli se těšit na chutné ovoce.
Poradíme, jak správně provést letní řez meruněk, třešní i jabloní, abyste se mohli z ovocných stromů na zahradě jen radovat.
Proč provádíme letní řez ovocných stromů?
Každý správný zahrádkář, který má ovocné stromy, ví, že pravidelné řezání je naprosto nezbytné proto, aby mohly stromy dobře plodit. Jestli ponecháte stromy samovolnému růstu a nebudete do něj zasahovat, po čase budou mít nadměrné množství větví, což není vůbec dobré. Plodonosný obnos předčasně zasychá a vytváří se pouze po obvodu.
"Cílem letního řezu ovocných stromů jako jsou třeba meruňky, třešně nebo jabloně je tedy kvalitní a hojná úroda".
Letní řez jabloní přinese lepší úrodu stromu
Letní řez jabloní je poměrně důležitý zásah, který se vám vyplatí. Musíte ho ale provést správně a pečlivě. Jen tak docílíte toho, že se na konci sezóny budete těšit velké kopě krásných a zdravých jablek. Zvyšuje se tím totiž vaše šance na bohatou úrodu.
Návod, jak na letní řez jabloní
A jak na to? Nejprve musíme odstranit zahušťující a křižující větve. Pak větve zkracujeme. Ale pouze ty, které chceme přivést k větší plodnosti. Nemá cenu zkracovat větve všechny. Boční obrost řežeme na patku anebo na čípek, kdežto prodlužující větve na šest až osm pupenů.
Letní řez třešní
Hezky velké, sladké a červené třešně. A rovnou plné košíky. To je sen každého, kdo pěstuje a zbožňuje třešně. Aby se vaší třešni tak dobře vedlo, stejně jako meruňkám nebo jabloním, letní řez třešní je základem. Třešně je dobré řezat taktéž od června či července. Třešně nemají řezy příliš v oblibě, a proto když se udělá v nevhodnou dobu, rány se hůře hojí.
Návod, jak na letní řez třešní
Je potřeba sklidit těžce dosažitelné větve i s plody a v bezpečí je otrhat až na zemi. Jestli je koruna příliš hustá, prosvětlete ji. Tenké větve odřízneme pilkou nebo nůžkami ve větevním kroužku. Jestli chcete, můžete převést růst na postranní větev a zbavit se silnější. Přečtěte si, jaké další práce vyžaduje zahrada v srpnu?
Větev, kterou chceme odstranit, sice uřízneme, ale ponecháme delší čípek (oslabeně aktivní čípek). Je to kus větve s drobným obrostem, protože jinak by zaschnul. Čípek bude živořit dál, ale svou aktivitu, tedy proudění mízy, přebere postupně zvolená větev.
Letní řez meruněk a dalších ovocných stromů
Řez se provádí 2x ročně. Ten první na jaře od začátku rašení do konce května. Při tomto řezu se odstraňují poškozené, suché i nemocné výhony anebo můžete zakládat korunky. Tento řez se dělá hlavně u nově vysazených stromků a poté pak každý rok udržujeme strom v dobré kondici. Díky řezům totiž k letorostům proniká dostatek potřebného slunečního světla.
Návod, jak na letní řez meruněk
Letní řez meruněk i dalších ovocných stromů se dělá asi od poloviny června. Cílem je vyvolání nových přírůstků a oddálení kvetení, aby pozdní mrazíky minuly květy. O třetinu až polovinu zkrátíme větve a tím podpoříme tvorbu mladých letorostů. Konkurenční výhonky směřující do koruny a vyrůstající kolmo vzhůru odstraníme.
K řezu potřebujeme dobré nářadí
Nyní už víte, jak na letní řez meruněk a dalších ovocných stromů. Ještě před tím, než začneme, musíme se ujistit, že máme vše potřebné. Na mysli máme stabilní žebřík, kvalitní zahradnické nůžky, pilku, rukavice a stromový balzám. Nástroje musejí být dobře naostřené, aby byly veškeré řezy hladké. Mnoho specialistů pak doporučuje, aby zahrádkáři používali pro začišťování ran po odřezaných větviček speciální zahnutý nůž, kterému se říká žabka.
Zdravotní ořez provádíme ze začátku častěji
U mladých stromků, které jsme vysadili na jaře, provádíme řez častěji. Ihned po výsadbě začínáme s prvním řezem. Na stromku ponecháme 3 až 5 základních větví po dvou až šesti očkách. Větve musíme ořezat tak, aby poslední očko směřovalo ven.
Jestli toužíte po vyšším stromku, pak boční větve stromu na jaře ořežeme a necháme vyrůst větve z vrcholu terminálu. Vyrostou dobře a rychle stejně jako z větví, které jsme ořezali. Až je strom starší, provádíme řez třeba každé 2 roky. Vždy se ale řídíme podle toho, jak ovocné stromy vypadají. Musíme je kontrolovat a všímat si, kdy je nutné zasáhnout.
Stromový balzám je pro letní řez meruněk nezbytný
Řezání stromů však není vše a práce tím nekončí. Nezapomínejte na to, že řezem vlastně způsobíte stromu ránu. Je proto nutné tyto rány ošetřit, aby se ovocným stromkům dobře dařilo. Aby nedošlo k napadení dřevin infekcí nebo k vysychání, potíráme řezné rány větší než 1 cm stromovým balzámem.
- Nanesené vrstvička takového balzámu zaschne asi za 1 až dvě hodiny a skvěle se hodí i pro případy, kdy je strom poškozen třeba ohryzáváním od zvěře.
- Po zaschnutí se vytvoří nelepivý film, který ochrání ránu stromu před nadměrným vysycháním.
- Navíc umožňuje balzám rychlé vytvoření kalusu a zacelení ran. Práce na zahradě nikdy nekončí! Podívejte se, jakou údržbu vyžaduje zahrada na podzim.
Tipy a rady na závěr
Na závěr poradíme jednu praktickou věc. Vyvarujte se tomu dávat umělá hnojiva nebo vápno do jámy, pokud ovocné stromy zasazujete. Ani je nedávejte na povrch. Může totiž dojít k úhynu stromů. V zemině, kde je přidané hnojivo, totiž strom většinou dosti těžko koření a v létě poté usychá. Umělá hnojiva lze použít tedy až začátkem června, kdy strom hezky zakoření.
Dále nezapomínejte na pravidelné zalévání. Není nutné je ale přelévat, na nadměrné zalívání jsou citlivější třeba právě třešně a višně. Málokdo také ví, že v trávníku rostou ovocné stromy, hlavně ty s drobným ovocem, podstatně méně. Proto se snažte udržovat okolí stromu v nezatravněném stavu.
Diskuse k článku