Pronájem bytu můžete hledat několika cestami. Inspirujte se tipy, jak postupovat
Hledáte pronájem bytu? Pak se připravte na dlouhou cestu, při které si budete muset vytříbit konkrétní představy o budoucím příbytku. Obzvlášť dnešní doba příliš nenahrává snadnému výsledku, neboť zájemců o nájmy je čím dál více. Proto si s námi pojďte projít několik bodů, kterými si v tomto procesu musíte projít.
Aktuálně se má situace na trhu s nemovitostmi tak, že na jeden inzerát týkající se pronájmu bytu reagují zpravidla desítky až stovky lidí. Konkurence zájemců je tedy poměrně veliká. Proto se obrňte značnou mírou trpělivosti, sdělte o sobě maximum informací a rozhoďte sítě na více frontách.
Než začnete hledat pronájem bytu
V první řadě je důležité vyjasnit si, jaký pronájem bytu budete preferovat. Položte si několik zásadních otázek, díky nimž můžete zacílit na nabídky:
- Chci dát přednost pronájmu bytu v rodinném anebo panelovém domě? Tohle je jedna z nejzásadnějších otázek, na kterou je nutné si odpovědět. Každý typ bydlení má totiž svá pro a proti. V bytě, který je součástí rodinného domku, můžete sdílet nějaké prostory s majitelem, kdežto v klasickém panelovém domě se zas setkáte pravděpodobně s vyšší kumulací sousedů i případným hlukem. Zvažte pozitiva i negativa preferovaného bydlení v nájmu.
- Jaké dispozice by měl mít byt k pronájmu? Zde záleží na tom, zda jste jednotlivec, pár anebo rodina. Obecně lze říct, že největší zájem je dlouhodobě o byty menších rozměrů, tedy garsonky, 1+kk anebo 1+1.
- Jaká lokalita je pro mě žádoucí? Je zcela logické, že pronájem bytu ve velkých městech bude o dost nákladnější než ten v menším městě anebo na vesnici. Podívejte se sami na cenovou mapu nájemného. V tomto případě zvažte své priority, tj. jste ochotni za cenu levnějšího bydlení dojíždět za prací MHD, meziměstskými spoji anebo automobilem? V případě vozu je nutné připočíst samozřejmě náklady za pohonné hmoty a pokud zvolíte veřejnou dopravu, musíte počítat s jízdným. Podstatným faktorem je také to, jakou infrastrukturu kolem sebe potřebujete – zmapujte tedy, zda je v dané oblasti k dispozici škola, školka, vlaková či autobusová doprava, obchod s potravinami, pošta, restaurace atd.
- Jaká je moje mobilita? Tato otázka může být pro někoho úsměvná, avšak i to je důležitý faktor při rozhodování, jaký pronájem bytu zvolíte. Starší a méně mobilní lidé anebo třeba maminky s kočárky jistě ocení panelový dům nebo bytovku s výtahem. Za to mladí, zdraví a bezdětní lidé si asi nebudou dělat nijak zvláštní starosti s tím, že musí vyšlapat několik pater do svého domova.
- Potřebuji byt s vybavením anebo bez? Mnoho pronájmů bytů je nabízeno již s nábytkem. Pakliže máte vlastní, může to být problém. Zacilte tedy na nabídky, kde je možné v případě potřeby vybavení odvézt, anebo si vybírejte nevybavené byty.
- Jaký je můj finanční rozpočet? Jistě máte jakousi představu, kolik můžete do nového pronájmu bytu investovat. Stanovte si pevný rozpočet, přes který nepůjdete – uvědomte si své reálné finanční možnosti a nepřeceňujte se, abyste neměli v budoucnu problémy s placením nájemného. Abyste dokázali reálně vyčíslit částku za nájem včetně poplatků a stanovit ji příp. ve svém inzerátu, zmapujte trh s pronájmy. Bude vám hned jasnější, na kolik tak nájmy v dané lokalitě vyjdou.
Hledání pronájmu bytu a několik cest, jak na to
Jakmile si ujasníte, jaký pronájem bytu chcete, můžete se pustit do reálného hledání na trhu s nemovitostmi. Mějte také na paměti, že čím dříve začnete hledat, tím lépe – nic nenechávejte na poslední chvíli. Proces hledání může klidně trvat i několik měsíců. Vydat se tedy můžete hned několika cestami:
- Využijete internet (bez realitní kanceláře): pokud chcete ušetřit nějaký ten peníz za provizi realitnímu makléři a máte vyčleněné finance pouze na první nájem a kauci, poohlédněte se na webových portálech, kde nabízí pronájmy bytů přímí majitelé. Stačí do internetového vyhledávače zadat jen „pronájem bytu bez realitní kanceláře“ nebo „pronájem bytu bez realitky“. Nastavit si na těchto webech můžete (obvykle po registraci) i tzv. hlídacího psa, který vám bude do e-mailu generovat nabídky pronájmů dle nastavených parametrů.
- Využijete internet (s realitní kanceláří): nutno podotknout, že pokud zvolíte tento způsob hledání, může počítat s větší nabídkou bytů k pronájmu. Realitních kanceláří je totiž na českém trhu nespočet – služby makléřů si však po většinou také zaplatíte formou provize, která bývá obvykle ve výši jednoho nájmu (nebo o něco nižší).
- Vsadíte na sociální sítě: v dnešní moderní době se naskýtá také možnost, dát si například bezplatný inzerát ohledně hledání pronájmu bytu na sociálních sítích. Najít lze ovšem i skupiny cílené na pronájmy v určité lokalitě.
- Zeptáte se kamarádů a známých: rozhodit sítě můžete i ve svém blízkém okolí. Pokud budete mít trochu štěstí, přijde vám do cesty zajímavé bydlení přes někoho blízkého.
S jakými úskalími se můžete setkat při hledání pronájmu bytu?
Hledání pronájmu bytu občas skýtá i několik trnitých cest. Obzvlášť pak tehdy, pakliže například vlastníte nějakého mazlíčka (obvykle psa nebo kočku). Občanský zákoník sice hovoří o tom, že nájemník má právo na to, chovat v bytě zvíře – pokud nijak nepoškozuje prostory, avšak realita bývá o dost složitější. Mnoho majitelů nemovitostí si totiž psa nebo kočku ve svém bytě nepřeje, a tak již předem do inzerátu týkajícího se pronájmu reflektuje, že hledá zájemce bez mazlíčků. Takového člověka pak jen těžko přesvědčíte o opaku. Podobnou obtíž pak můžete řešit v případě, že jste kuřák/kuřačka. Nespočet lidí totiž hledá do pronájmu jen nekuřáky – a skutečně mají právo si svobodně vybrat, kdo jejich nemovitost bude obývat. RADA NA ZÁVĚR: Jakékoliv nesrovnalosti ohledně těchto záležitostí konzultujte ideálně s právním poradcem.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku