Bydlení na vesnici je čím dál víc žádoucí. Jaké výhody z něj plynou?
Bydlení na vesnici je konkrétně Čechy velmi vyhledávané. A není divu. Vidina přírody, většího klidu i soukromí tomu rozhodně nahrává. Městský ruch zkrátka nevyhovuje každému, a krom jiného může představovat i jistý druh stresoru. I psychologické výzkumy hovoří jasně – život na vsi je přínosem pro lidskou psychiku. Pojďme si tedy představit všechny výhody, které z tohoto plynou.
V dřívějších dobách nebývaly oblasti v tuzemsku tak moc zastavěné a lidé tak žili v podstatě více v kontaktu s přírodou, i když bydleli uprostřed města. Dnes se infrastruktura ve velkoměstech rozvinula natolik, že může představovat zátěž v podobě hluku, smogu a jiných rušivých elementů. Možná také proto se v poslední době zvedl zájem o bydlení na vesnici – mnoho z nás se chce opět navrátit k přírodě, k lidské podstatě.
Bydlení na vesnici je pro lidský organismus obecně zdravější
Každý letitý vesničan by vám jistě vyjmenoval desítky pozitivních faktorů, které se pojí s bydlením na vesnici. A nikdo by mu to určitě nerozporoval. Výhody jsou totiž jednoznačné a podepisují se blaze zejména na zdraví, protože:
Zahrada jako hobby! Avšak zahradničení také posiluje zdraví a pomáhá tělu bojovat s nemocemi
- Na vesnici bývá mnohem čistší ovzduší. To je zcela logicky dané větší koncentrací zeleně a minimálním smogem. Není nic lepšího než se na vsi ráno probudit, sednout si na terasu nebo zahradu a zhluboka se nadechnout. Ranní káva i jídlo pak chutná o to lépe.
- Bydlení na vesnici přispívá k lepšímu fyzickému zdraví – zkrátka, pokud bydlíte na chalupě nebo v rodinném domě, prostě si máknete. Zahrada ani údržba nemovitosti nepočká, proto se musíte přinutit k většímu pohybu.
- Na vsi najdete více duševního klidu. Okolní stresory typické pro město jsou v podstatě eliminovány, a tak se každý den stane radostí (pokud pomineme typické všední starosti, které má každý). Kdo by nechtěl vstávat s úsměvem každý den?
- Můžete si vypěstovat vlastní plodiny, které jsou o moc chutnější a zdravější než ty kupované. Čerstvá a voňavá rajčata, okurky, mrkve, brambory, petržele, ředkvičky, dýně, cukety, meruňky, jablka, hrušky, třešně… Ať se rozhodnete pěstovat cokoliv, přinesete do svého života plnohodnotné bio suroviny, zdravější stravování a mnoho gurmánských zážitků.
Bydlení na vesnici a pevnější mezilidské vztahy
Pokud toužíte po větší anonymitě, může být pro vás tou pravou volbou spíše město. Bydlení na vesnici má však své kouzlo v tom, že si vybudujete přátelské vztahy se sousedy – když si samozřejmě jako lidé sednete. Ledasjací starousedlíci znají zejména na menších vesnicích v podstatě každého a navzájem si pomáhají v případě nouze. To během života ve městě nezažijete. Je jasné, že i na vesnicích mohou nastat nějaké ty konflikty, obecně je jich ale velmi málo – záleží zkrátka na lidských povahách.
Bydlení na vesnici skýtá mnoho výhod i pro děti!
Máte doma malé rarášky anebo akční teenagery a zvažujete bydlení na vesnici? Pak neváhejte ani minutu! Dětem tak vytvoříte daleko lepší podmínky pro žití. Za prvé budou mít větší příležitosti užít si volnou hru venku, která podporuje sociální dovednosti a kreativitu, buduje sebevědomí, snižuje stres či učí řešit problémy. Za druhé pak vesnický životní styl podpoří i dětskou imunitu! Skýtá ovšem i další benefity, jako např. dobrý vliv na psychiku, více fyzické aktivity a dýchání čerstvého vzduchu, které se rovná zdravějším plicím, eliminaci alergií i menší pravděpodobnosti rozvoje astmatu.
Bydlení na vesnici může představovat finanční výhody
Mnoho českých vesničanů má v osobním vlastnictví nemovitost, kterou si buďto sami vybudovali anebo ji zdědili po svých rodičích či jiných příbuzných. S tímto vlastnictvím se samozřejmě pojí nepočet poplatků, avšak ve výsledku tito lidé mnohem více ušetří za bydlení – obzvlášť tehdy, pokud nemusí denně dojíždět do města za prací. Zapovězené ovšem nemusí být bydlení v domku, chatce nebo na chalupě ani lidem, kteří nemají dostatečné prostředky k pořízení si vlastní nemovitosti (a řekněme si upřímně, podmínky jsou pro mladé lidi čím dál složitější). Lze si totiž vyhlédnout také nemovitost k pronájmu dle svých finančních možností. Bydlení na vesnici vás tak ve výsledku může stát o dost méně – opět za předpokladu, že se nechystáte denně dojíždět automobilem do zaměstnání (pohonné hmoty ostatně také něco stojí). Možnosti ale beze všeho jsou, když chcete. Jde jen o to, udělat onen rozhodující krok...
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku