Šrucha zelná: Chutný plevel, který by na zahradě ani na talíři neměl chybět
Někdy není třeba nakupovat draze zeleninu. Některé druhy nám totiž rostou doslova přímo pod nosem. I když právě šrucha zelná je považována spíše za plevel, jedná se vlastně o velmi výživnou zeleninu. A hlavně chutnou!
Šrucha zelná je doslova přímo nabitá cennými látkami, včetně omega-3 mastných kyselin. Jestli jste kolem ní vždy chodili jen jako kolem plevelu, tak tentokrát se zastavte. Může pomoci s mnoha zdravotními obtížemi a je rovněž vhodným doplňkem odtučňovacích kúr.
Šrucha zelná na talíři
Šrucha patří mezi listovou zeleninu. Jíst se dá jen tak, za syrova. Případně je možné přidávat ji do vařených nebo pečených pokrmů. Vzhledem k tomu, že je šrucha zelná vlastně i sukulentní rostlina, ukrývá se v ní asi 93 procent vody. Její chuť je mírně kyselá a mírně slaná. Přirovnat by se dala snad ke špenátu nebo řeřiše. A stejně jako špenát, řeřichu nebo dokonce hlávkový salát je možné ji připravovat. Hodí se ale i do polévek, sendvičů, na těstoviny a podobně. Možností využití je rozhodně spousta.
Superzdravá zelenina: Jak cuketa prospívá našemu zdraví?
Ačokča neboli mexická okurka: Žádný mutant, ale chutná a zdravá zelenina
Nenáročná šrucha na zahradě
Šrucha zelná patří mezi šťavnatou zeleninu s velkými výnosy. Rozhodně se vyplatí pěstovat ji na zahradě. Dařit se jí bude prakticky v jakýchkoliv podmínkách. Bez potíží se o ni zvládnou postarat i začínající zahrádkáři. Jednoduše vysejte semínka šruchy přímo na záhon, přikryjte je tenkou vrstvou zeminy a jen pravidelně zalévejte. Jakmile se objeví první lístečky, veškerá péče končí. Dokonce už není třeba ji pak ani pravidelně zalévat. Poradí si sama. Bez problémů zvládne i drsnější podmínky, jako je sucho nebo půda s nedostatkem živin. Její dužnaté stonky navíc vodu zadržují, takže si vždycky naberou i do zásoby. Šrucha zelná vám pak na záhonku vydrží po celou sezónu.
Šrucha zelná v alternativní medicíně
Šrucha má bezesporu mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Ostatně, sama v sobě ukrývá mnoho látek, které nám mohou jen prospívat. Patří mezi ně například vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B, z minerálních látek pak nechybí hořčík, vápník, draslík nebo železo, fosfor či měď. Navíc má neuvěřitelně málo kalorií, tudíž je vhodná pro redukční dietu. Velkou výhodou je i to, že šrucha zelná v sobě ukrývá omega-3 mastné kyseliny, které si lidské tělo samo neumí vyrobit. Právě omega-3 mastné kyseliny mají obrovský význam pro paměť i správnou činnost mozku. Rovněž jsou schopny výrazně snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění a eliminují i vznik či zhoršování chronických chorob (například diabetu).
V neposlední řadě pak omega-3 mastné kyseliny, které šrucha ukrývá, podporují a urychlují hubnutí. Šrucha zelná v sobě ukrývá i další zajímavé látky, jako například glutathion. Tedy antioxidant, který chrání buňky před poškozením. Dále pak betalain, ten zase pečuje o správnou hladinu “dobrého” cholesterolu. Rovněž je to silný antioxidant s protizánětlivými a antimykotickými účinky. A nechybí ani melatonin. Hormon, který nám pomáhá usnout.
Šrucha zelná má i nežádoucí účinky
I když se může zdát, že je šrucha téměř dokonalou zeleninou, jednu vadu na kráse přeci jen má. Obsahuje totiž šťavelany neboli oxaláty. Což je problém pro jedince, kteří trpí na ledvinové kameny. Šrucha může přispívat k jejich tvorbě. Navíc mají šťavelany antinutriční vlastnosti. To znamená, že mohou narušovat vstřebávání některých minerálních látek, jako je například vápník nebo hořčík. Vyšší hladiny šťavelanů bude mít šrucha, která se pěstuje ve stínu. Ta, kterou budeme pěstovat na slunci, bude mít jejich obsah výrazně nižší.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku