Ačokča neboli mexická okurka: Žádný mutant, ale chutná a zdravá zelenina

Ačokča neboli mexická okurka: Žádný mutant, ale chutná a zdravá zelenina

Paprikookurka neboli ačokča a účinky na zdraví

Začneme tedy tématem ačokča a účinky na zdraví - ty jsou totiž překvapivě blahodárné. Tato rostlina pomáhá při úpravě metabolismu tuků. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zbavuje cévy usazenin a snižuje krevní tlak. Působí díku schopnosti regulace hladiny krevního cukru jako prevence diabetu. Pokud si uvaříme odvar ze semínek, získáme skvělý močopudný nápoj. Podle receptů lidové medicíny má její šťáva vyléčit i zánět ucha a protizánětlivé účinky mají mít prý i listy. Pokud se přiloží na zanícenou část těla, údajně máme mít po starostech. Je bohatá na vlákninu, minerály a vitamíny, zejména beta karoten, vitamíny řady B a vitamín C. Indiáni používají sušená drcená semena jako prostředek proti střevním parazitům, pomáhají také při obtížích s trávícím traktem. Plody vařené v mléce mají zase pomoci při angínách. Kořeny se používají na čištění zubů.

Ačokča: návod na pěstování

Ačokča - předpěstování 

I když se ačokča nazývá také paprikookurka anebo papriková okurka, nejedná se o žádného křížence. Ačokča (Cyclanthera pedata) je středoamerická a jihoamerická liána. Pěstovat se dá bez problémů i v našich podmínkách. Předpěstujeme si ji ve fóliovníku anebo na okenním parapetu například v kelímcích od jogurtů s drenážním otvorem ve dně. Ven rostlinky vysazujeme až teprve tehdy, když už nehrozí přízemní mrazíky, tedy nejlépe po 15. květnu.

Ačokča - umístění

Ideálním místem pro vysazení této rostliny je jižní strana. Protože ačokča potřebuje během růstu oporu, vhodné je vysadit ji u plotu anebo k jiné opoře, jako například drátěnce, síti, kůlu a podobně. Po nich se ačokča může pnout. Pokud k opoře navedeme již mladé rostlinky, nemusíme se starat o jejich vyvazování, jejich spirálové úponky, jaké má například vinná réva, se o vše postarají. Ačokča je teplomilná, pěstujeme ji na místech s dostatkem slunce.

Ačokča - pěstování ve fóliovníku

Ačokča se může pěstovat i ve fóliovníku nebo ve skleníku podobně, jako okurky nebo paprika. Zkušení zahrádkáři však tvrdí, že při správně zvoleném umístění a péči jsou pro ni stejně vhodná venkovní stanoviště.

Ačokča - péče

Ačokča neboli mexická okurka se nemusí stříhat, jen navádíme vrcholky, které se plazí v trávě, směrem nahoru, aby plody na zemi neshnily. Rostlina potřebuje vydatnou zálivku, do které můžeme přidat hnojivo, určené pro přihnojování zeleniny. Zalévat ačokču je vhodné nejlépe večer.

Ačokča - sklizeň

Obvykle roste velmi bujně a dosahuje výšky 3 až 5 metrů. Rostlina je jednoletá, oboupohlavní s drobnými světlými květy. Plody, podobné malým zeleným papričkám dozrávají od konce července a poslední můžeme sbírat s prvními mrazíky, tedy přibližně do října. Konzumují se tehdy, pokud dosáhnou velikosti 4 – 10 centimetrů. Uvnitř se nacházejí tvrdá černá nejedlá semena. Denně se dá z jedné rostliny sklidit až 12 plodů. Jejich chuť je sladkokyselá, podobná chuti okurky nebo papriky.

Ačokča - skladování

Čerstvě sklizenou ačokču můžeme skladovat v chladnu, nejlépe v ledničce. V takovém případě je dobré ji překrýt potravinářskou fólií nebo mikroténovým sáčkem. Takto uskladněná vydrží ačokča přibližně dva týdny.

Zavařená ačokča

Ačokča a její využití v kuchyni

Záleží na tom, jak chceme v kuchyni mexickou okurku zpracovat. Podle toho zvolíme zralost a velikost plodů.

Nakládání ačokči

Jestliže máme v úmyslu ačokču zavařovat podobně jako například okurky nebo papriku, je ideální sbírat plody o velikosti okolo 5 centimetrů. V takových jsou světlá, poživatelná semena. Tyto plody jsou pro zavařování vhodné, i když budou při doteku působit tvrdě a může se nám zdát, že jsou málo nalité. Nakládáme je nejlépe do klasického sladkokyselého nálevu.

Ačokča v teplé kuchyni

Naproti tomu nafouklé plody ačokči o velikosti 8 až 10 centimetrů, které jsou měkké a mají uvnitř tvrdá černá semena, jsou vhodná pro použití v teplé kuchyni. Semena vydlabeme a schováme. Můžeme je využít další rok pro naklíčení a výsadbu. Takto vyzrálou ačokču je možné například naplnit jako papriku, použít do leča, zapéct se sýrem a šunkou a vůbec využívat všude tam, kde bychom použili papriku nebo lilek či cuketu.

Ačokča ve studené kuchyni

Saláty z ačokči jsou chutné na mnoho způsobů. Vynikající je marinovaná v olivovém oleji a balzamikovém krému, se zakysanou smetanou a česnekem, s klasickou octovou zálivkou jako okurkový salát anebo zkrátka a dobře jen tak nakrájená například ke chlebu s máslem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jan Chaloupka: výkup palet a boxů, Pardubice
Máte k dispozici dřevěné palety,…
Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
Bezpečnostní agentura Usir Security, Praha 4
Bezpečnostní služby pro soukromé…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...