Topná sezóna začíná. Jak ušetřit co nejvíce peněz?
Topná sezóna je v řadě domácností již v plném proudu. S jejím nástupem však mnoho lidí řeší i to, jak co nejvíce ušetřit. Dle průzkumů činí náklady za „teplo“ v průměru 50 procent všech spotřebovaných energií. Není tedy divu, že se spotřebitelé snaží hledat způsoby, jak topení v bytě co nejvíce zefektivnit. Existuje však několik způsobů, jak toho docílíte.
Aby vám topná sezóna nepřidělala více vrásek na čele, obzvlášť v momentu, kdy dostanete vyúčtování, je potřeba se zaměřit na několik náležitostí. Rozhodně nemusíte ve svém obydlí, jak se říká lidově „klepat kosu“, pokud chcete ušetřit. Jde to i jinak. Inspirujte se následujícími tipy.
Topná sezóna začíná: Odvzdušněte radiátory
Ještě, než venku značně přituhne a vy poprvé zapnete topení, je potřeba důkladně všechny radiátory odvzdušnit. To by vám poradil zcela určitě i kdejaký topenář a instalatér. Topná sezóna se tak pro vás nestane noční můrou, co se týká vynaložených nákladů. Pokud byste radiátory nezbavili vzduchu, nemusely by fungovat tak jak mají, což se může samozřejmě také projevit na výpisu vyúčtování. Kontrolu topení v bytě provedete tak, že po zapnutí jej na všech místech osaháte. Objevili jste snad studenou oblast? Váš radiátor tedy potřebuje odvzdušnit. A jak tento proces zvládnout? Potřebujete k němu zpravidla jen nějaký hrníček na vodu (která vyteče z trubek), hadr na podlahu a odvzdušňovací klíč (lze sehnat v železářství). Pak postupujte dle následujících kroků:
- V první fázi otočte regulující kohoutek radiátoru na nejvyšší stupeň a vyčkejte asi půl hodiny. Pokud bydlíte v domě, ideálně předtím vypněte oběhové čerpadlo.
- Pak hadr omotejte kolem ventilu, který slouží k odvzdušnění (nejčastěji je umístěn ve spodní části, hned pod regulačním kohoutkem).
- Na řadu přichází odvzdušňovací klíč, který přiložte na ventil a mírně jej otočte (určitě ho neuvolňujte úplně). Z okolí bude vyházet horká voda, proto buďte opatrní. Hrníček držte ideálně pod ventilem, kdyby náhodou voda začala unikat ve větším množství.
- Až „syčení“ a únik vody ustane, je váš radiátor odvzdušněný. Topná sezóna tak pro vás bude ve znamení efektivní dodávky tepla.
- Ventil nakonec uzavřete a máte hotovo.
Topná sezóna začíná: Teplo vpusťte do bytu jen tehdy, pokud jste doma
I když už započala topná sezóna, není nutné mít radiátory zapnuté naplno permanentně. Pro regulaci vhodné teploty jsou vhodné takzvané termostatické hlavice, které umožňují korigovat stupně výhřevnosti podle potřeby. Pakliže jedete do práce, ponechte radiátor zapnutý pouze na 16 až 17 stupňů Celsia, či jej nastavte na nižší stupeň (asi 1 až 2). Odborníci praví, že v momentu, kdy topení nastavíte i kdyby o jeden jediný stupínek navíc, spotřeba energie stoupne zhruba o pět až šest procent. V tuhých zimách je však vhodné „temperovat“ i neobývané místnosti minimálními stupni (cca 6 až 7 stupňů Celsia).
Topná sezóna začíná: Myslete na správnou těsnost oken a nebraňte proudění tepla
V případě, že dobře neutěsníte okenice, mohou se tepelné ztráty vyšplhat do závratných výšin. Okna opatřete těsněním ideálně ještě předtím, než začne topná sezóna. Tímto krokem můžete ušetřit ročně až tři tisíce korun, a to už se projeví v rodinném rozpočtu znatelně. V okolí radiátorů by se rovněž neměly nacházet žádné předměty, textilie, nebo nábytek, který by bránil sálajícímu teplu proudit do bytu.
Topná sezóna začíná: Neopomeňte pravidelné, avšak krátké větrání a zauvažujte o výměně starého kotle
Chladné a zamračené počasí evokuje potřebu pobývat v teplém prostředí domova. Důležité je ale i pravidelné větrání místností. A to hned z několika důvodů. Za prvé zabráníte tomu, že se v interiéru vytvoří suchý „nedýchatelný“ vzduch a za druhé tak preventivně zapůsobíte proti vzniku plísní na stěnách. V zimním období, kdy je topná sezóna tématem číslo jedna, postačí i kdyby jen pět minut. Samozřejmě je dobré topení během větrání vypnout. A v neposlední řadě můžete také zauvažovat o výměně starého kotle (pokud jste majitelem nemovitosti). Ten nový dle odhadů ušetří až třicet procent celkových nákladů.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku