Vyměňte neekologický kotel za nový. Víme, jak ušetřit na pořízení i vytápění
K většímu ohledu na životní prostředí nás vede nejen naše uvážení, ale také legislativní požadavky. Proto se postupně zpřísňují také podmínky pro používání znečišťujících způsobů vytápění. Už jen několik měsíců zbývá na výměnu starých kotlů, které nevyhovují podmínkám zákona 201/2012 sb. o ochraně ovzduší.
Jakých kotlů se zákaz týká?
Zákaz provozu se vztahuje na všechny kotle 1. nebo 2. emisní třídy a také kotle, které nemají svoji emisní třídu stanovenou. To se mohlo stát u kotlů vyrobených před rokem 2000 nebo u starých podomácku vyrobených zařízení.
Zařazení do nejnižších emisních tříd znamená, že tyto kotle mají malou účinnost, která nedosahuje ani 70 procent. Při spalování paliva se tak třetina vkládané energie vytratí a dochází ke zbytečným ztrátám. Staré kotle mají také nežádoucí objem vypouštěných škodlivin a prachových částic.
Jaké novinky ve vytápění vzít v úvahu?
Nad volbou nového způsobu vytápění je potřeba se dobře zamyslet a zvážit celkové náklady na výměnu, průběžné výdaje na vytápění i servis. Nabídka je široká a vybírat lze ověřené zplynovací kotle na dřevo i hypermoderní tepelná čerpadla s vrty do hlubin země.
Dále je dobré promyslet zvyklosti rodiny a situaci v místě, kde žijete. Například zda je obec plynofikovaná, v jakém stavu je váš dům, zda máte prostor na skladování paliva nebo kolik času trávíte mimo domov. Jiné podmínky má dobře izolovaná novostavba s plastovými okny a jinak přistupujeme ke staršímu domku se sklepem.
Jaký nový kotel mám vybrat?
Vzhledem k situaci kolem dostupnosti i cen energií (plyn a elektřina), zůstává řada lidí u kotle na tuhá paliva a vytápí dřevem nebo dřevěnými peletami. Automatický peletový kotel i kotel na dřevo spadají do nejvyšší emisní třídy, takže jsou ideální náhradou za starý kotel. Navíc jsou dostupné i v malých rozměrech, takže nebývá problém s instalací ve stávající kotelně. Na trhu jsou kotle, které dosahují účinnosti přes 90 procent, takže spotřebují méně paliva a splňují nejnáročnější ekologické požadavky.
Jaké dotace lze čerpat?
Na výměnu starého kotle je možné využít jeden ze dvou dotačních programů. Aktuálně už běží Nová zelená úsporám a brzy se spustí další kolo Kotlíkových dotací, které se tentokrát zaměřují na nízkopříjmové domácnosti. Oba programy podporují pořízení a instalaci kotle na pelety nebo na dřevo (s akumulační nádrží), případně dalšího ekologického zdroje vytápění.
Jaké nové palivo se vyplatí?
Dřevo i pelety jsou oproti uhlí obnovitelné zdroje energie, které neznečišťují životní prostředí. Pelety vycházejí cenově dráž než kusové dřevo, ale zase s nimi není žádná starost navíc. Stačí naplnit zásobník automatického kotle několika sáčky pelet a majitel má až na pět dní vystaráno.
Oproti tomu příprava dřeva zabere nějaký čas a pravidelné přikládání do kotle nejde nahradit. Čím víc práce s nasekáním a poskládáním dřeva udělá člověk sám, tím menší cenu za palivo vynaloží. Pak se zplynovací kotel na dřevo opravdu vyplatí.
Do kdy musím starý kotel vyměnit?
Zákon ukládá vyřadit neekologický kotel z provozu do 1. září 2022. Poté hrozí za používání pokuta až 50 tisíc korun. Podle odborníků i kapacit instalačních firem se schyluje k situaci, že výměna všech kotlů, které aktuálně zbývají v českých domácnostech, se do uvedeného termínu nestihne zrealizovat.
Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP
Diskuse k článku