Vlastníte zahradní nábytek ze dřeva? Pak se nevyhnete jeho pravidelné údržbě. Poradíme, jak na to!
Zahradní nábytek ze dřeva je dozajista velmi atraktivní, neboť skvěle zapadne do jakéhokoliv zelenajícího se exteriéru. Přírodní materiál je zkrátka jedinečný a bezkonkurenční! S dřevěnou konstrukcí se však pojí i nutná údržba, kterou byste měli provádět pravidelně – pakliže tedy chcete zachovat dobrý vzhled nábytku na své zahradě. Stačí si vyhradit jen pár hodin času a váš zahradní nábytek bude jako nový.
Skvělou vlastností zahradního nábytku ze dřeva je to, že získává v průběhu let unikátní patinu. Ta může být sice atraktivní, občas ale potřebuje trochu té péče. Vsadit můžete na postupy k umocnění přirozené barvy dřeva pomocí čirých olejů nebo dokonce na zásadní změnu barvy. Vždy je to na vašich preferencích.
Koupili jste nový zahradní nábytek ze dřeva? Věnujte mu pár minut péče navíc
Mnozí prodejci zahradního nábytku ze dřeva doporučují jednu zásadní věc – jakmile nový nábytek ze dřeva vybalíte, přetřete jej ihned čirým olejem speciálně určeným na dřevěný nábytek. Vaše zbrusu nové židle a stůl sice někdo předtím povrchově ošetřil, od té doby ale mohl uplynout dlouhý čas. Proto je nutné nátěr zopakovat, abyste dřevěný materiál udrželi v kondici. Než začnete olej natírat, ujistěte se, že je povrch nábytku čistý a hlavně suchý.
Obecně je doporučeno zahradní nábytek ze dřeva natírat čirým olejem dvakrát až třikrát během sezóny a těsně před odložením nábytku na zimní období.
Jak revitalizovat starý zahradní nábytek ze dřeva
Pokud již u domu nebo chalupy máte starší zahradní nábytek ze dřeva, můžete se u něj potýkat s různými nečistotami, a dokonce i plísněmi. V takovém případě je nutné plochy důkladně omýt buď mýdlovou vodou nebo čistidlem speciálně určeným na dřevo, které je snadno dostupné na trhu. Plísně pak dobře odstraní postřik vyrobený v domácích podmínkách – tedy smícháte si klasický ocet s horkou vodou v poměru jedna ku jedné a dřevěný nábytek očistíte od plísně kartáčem. Po několika minutách působení octa nábytek opláchněte čistou teplou vodou a nechte vyschnout. Dobré protiplísňové účinky pak mívá i roztok chlornanu sodného.
Pokud je váš zahradní nábytek vyrobený z teakového nebo jiného tvrdého dřeva (kromě eukalyptu), můžete jej vyčistit od nečistot myčkou, která pracuje pod vysokotlakem.
Čím vším lze zahradní nábytek ze dřeva natírat?
Kromě čirého oleje, jenž umožňuje dřevu odpařování přebytečné vlhkosti, můžete na dřevěný zahradní nábytek použít i jiné prostředky, které umocní nebo změní jeho odstín. Dřevěné plochy lze například:
- Nalakovat: lak poskytuje ochranu dřeva před vlhkostí a mechanickým poškozením – odstranit ho ale můžete jedině broušením
- Namořit: mořidlo mění zabarvení zahradního nábytku ze dřeva (vhodné jsou dvě vrstvy), nechrání ovšem před vlhkostí a mechanickým poškozením, proto je vhodné takový povrch zalakovat – odstranit mořidlo ze dřeva můžete jedině broušením
- Navoskovat: vosk neproniká do hlubokých struktur dřeva, ochraňuje jej ale před vlhkostí a nečistotami – nutné je voskovou vrstvu obnovovat (jako olej)
Zimní skladování zahradního nábytku ze dřeva
Životnost zahradního nábytku ze dřeva také můžete prodloužit, když jej přes zimu správně uskladníte. Dřevěné židle či stoly byste například neměli dávat do suché a teplé místnosti, protože hrozí vysušení jejich povrchu. Daleko vhodnější je tedy garáž nebo kůlna – zde je nábytek chráněn před povětrnostními vlivy, jako je déšť, vítr, sníh a též má možnost větrat/odpařovat přebytečnou vlhkost. Dřevěný nábytek pak nikdy nezakrývejte plasty nebo podobnými materiály, protože by se na něm mohla rozvinout hniloba či vyrůst dřevokazná houba.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku