Vyzrajte na chlazení. Jak správně uchovávat potraviny?
Chlazení výrazně prodlužuje trvanlivost čerstvých potravin. Lednička a mrazák jsou v každé kuchyni nepostradatelní společníci. I uchovávání surovin je ale věda, všechno má totiž své místo. Chaos v lednici vede k přemnožení plísní, bakterií a potraviny jsou znehodnocovány. Víte, jak potraviny v lednici správně zorganizovat?
Lednici je teprve zhruba sto let starý vynález na chlazení, které dnes neodmyslitelně patří do každé domácnosti. Často ale nákup do lednice naskládáme bezmyšlenkovitě. Jak nám to přijde pod ruku. Ukládání jídla v lednici by ale mělo mít systém. Různé potraviny mají totiž odlišné nároky na skladování. Hlavní roli hraje vlhkost a teplota, které nejsou v chladničce ve všech místech stejné. Proto mají jednotlivé boxy a poličky v lednici svůj význam.Pravidelně bychom do úklidu měli zařadit i vyčištění lednice. Tím se nám taky podaří lépe sledovat trvanlivost potravin.
Jak správně používat lednici?
Teplota
Klíčová pro potraviny je správně nastavená teplota chlazení. Teplota by měla být optimálně 4 °C, jinak se potraviny rychleji kazí. Do chladničky bychom neměli dávat jídlo, které je ještě horké. To může totiž teplotu v lednici zvýšit, stejně tak pokud necháme lednici dlouho otevřenou.
Naplnění
Pokud lednici přeplníme, nemůže v ní správně cirkulovat vzduch. Aby chlazení bylo správné, musí být lednice naplněná maximálně ze tří čtvrtin. Potraviny bychom v žádném případě neměli tlačit k zadní stěně chladničky, kde nám mohou namrznout.
Organizace
Všechny potraviny by v naší lednici měly mít své místo, abychom měli neustále přehled, kde jaké druhy potravin najdeme. Jinak na jídlo uchované v lednici často zapomeneme a musíme jej pak vyhodit. Nejčerstvější potraviny bychom měly dávat do zadních částí polic, aby se nám déle uchovávané potraviny dostaly na oči.
Co kam patří?
Na dně lednice
V boxu na úplném dnu lednice se nejlépe uchovávají potraviny jako jsou ovoce a zelenina. Zejména kořenová zelenina, bylinky, saláty, peckové a bobulové ovoce. Exotické ovoce chlazení moc rádo nemá. Zeleninu ani ovoce bychom před uskladněním v lednici měli vybalit z obalu, aby mohly dýchat.
Na boxem
Nad zeleninou a ovocem je vyšší vlhkost, proto je toto místo vhodné na chlazení ryb a masa. Tyto potraviny by naopak v obalu měly při uchování zůstat.
Uprostřed lednice
V této části lednici uskladníme masné potraviny jako šunky, salámy. Taky zde ukládáme hotová jídla a moučníky. Jídlo bychom přitom neměli skládat na sebe.
Horní poličky
Horní část lednici by měla patři mléčným výrobkům jako sýrů, jogurtů a mléka. Jejich chlazení je ideální, co nejdále od masa.
Ve dveřích lednice
Ve dveřích lednice je relativně nevyšší teplota, která se může pohybovat až kolem 10 °C. Dvířka jsou proto vhodná k chlazení másla, nápojů a ve speciálních přihrádkách vajíčka. Před uložením vajíček do lednice je neumývejte, mohla by tak ztratit svůj ochranný film. Do dveří můžou přijít i otevřené potraviny, které je dobré, po otevření co nejrychleji sníst. Jsou jimi džemy a konzervy nebo některá dochucovadla, například sirupy nebo dresingy.
Jaké potraviny v lednici uchovávat nemusíme?
- hořčici, kečup, křen
- marmelády
- banán, meloun, mango, zázvor
- konzervy ovoce a zeleniny
- konzervy ryb v oleji
- káva
- pečivo
- česnek, cibuli a brambory (tyto potraviny mají rády suché a tmavé místo)
Autor článku: Klára Hanačíková
Diskuse k článku