Zasaďte si vlastní eukalyptus, zázrak proti nemocem z nachlazení. A vyrobte si z něj domácí eukalyptový med
Eukalyptus je stálezelený strom či keř a je díky svým blahodárným účinkům je hojně využíván alternativní medicínou. Původem je sice z Austrálie, ale dnes se už pěstuje v mnoha oblastech světa. A zasadit si jej můžete i vy. Z eukalyptových listů si pak můžete doma připravit třeba čaj, olej nebo med.
Eukalyptus je bylinou, která si umí poradit s mnoha zdravotními obtížemi. A také dokonale čistí vzduch a odpuzuje hmyz. Tedy pěstování eukalyptu se rozhodně vyplatí. Pojďme se na tuto rostlinu podívat pod drobnohledem. Co všechno nám tedy nabízí?
Eukalyptus má vysoký obsah antioxidantů
Eukalyptové listy jsou skvělým zdrojem mnoha cenných látek. Zejména tedy flavonoidů, které chrání naše tělo před oxidativním stresem a před poškozením volnými radikály. Účinné látky, které v sobě eukalyptus ukrývá, mohou chránit před určitými druhy rakoviny, srdečními chorobami či demencí. Skvělým zdrojem těchto antioxidantů je právě eukalyptový čaj. Je však nutné poznamenat, že eukalyptus je vhodný pouze pro dospělé, nikoliv pro děti. Eukalyptové listy jsou v surovém stavu toxické, pro děti však není vhodný ani čaj či jiná zpracovaná forma eukalyptu.
Proč by manukový med neměl chybět ve vaší kuchyni?
MED je elixír mládí a silné přírodní antibiotikum
Eukalyptus je nazýván strom zázraků. Pomáhá proti depresím a hojí
Eukalyptus proti nachlazení
Eukalyptus je hojně využíván jako přírodní lék na nachlazení a je poměrně běžnou složkou v produktech na kašel a nachlazení. Z výzkumů jasně vyplývá, že je eukalyptus schopen eliminovat hlen a rozšířit průdušky. Rovněž jde o silně protizánětlivou látku. Některé výzkumy rovněž prokázaly, že eukalyptus je schopen léčit kašel, ucpaný nos a bolesti hlavy. Především tím, že snižuje zánět a snižuje tvorbu hlenu. Inhalace eukalyptu nebo popíjení eukalyptového čaje může snižovat i bolesti. A také je údajně schopen pomáhat při astmatu. Ovšem v případě, že byste jej chtěli na astma vyzkoušet, rozhodně se nejprve poraďte s farmaceutem nebo odborným fytoterapeutem.
Eukalyptus pro suchou pokožku
Máte-li neustále suchou pleť, pak pro vás může být eukalyptus zajímavou alternativou k promašťujícím krémům. Eukalyptus totiž prokazatelně pomáhá zlepšit stav suché pokožky zvýšením obsahu ceramidů. Což jsou vlastně mastné kyseliny v pokožce, které mají za úkol udržovat její ochrannou bariéru a vlhkost.
Eukalyptus proti špatné náladě a depresím
Podle průzkumů je eukalyptus schopen snižovat symptomy stresu a napomáhá tělu k lepší relaxaci. Navíc inhalace eukalyptového oleje po dobu 30 minut je spojena se snížením krevního tlaku. Zároveň se experti domnívají, že eukalyptus snižuje aktivitu sympatického nervového systému, který řídí stresové reakce. A zároveň eukalyptus zvyšuje aktivitu parasympatického nervového systému, který podporuje relaxaci.
Eukalyptus pro zdravé zuby
Extrakt z listů eukalyptu může zlepšovat zdraví zubů. Eukalyptové listy totiž obsahují vysoké množství polyfenolů, které jsou spojeny s nižšími hladinami bakterií, které mohou způsobit kazy a onemocnění dásní. Je to i důvod, proč se eukalyptus často přidává do žvýkaček nebo do ústních vod.
Eukalyptus jako odpuzovač hmyzu
Eukalyptové listy a především pak eukalyptový olej působí jako přírodní odpuzovač hmyzu a repelent. Po natření se eukalyptovým olejem by měla účinná ochrana vydržet až osm hodin. Eukalyptový olej si sami můžete vyrobit i doma. Jednoduše tak, že podrtíte eukalyptové listy a naložíte je do mandlového oleje. Následně je pak louhujete 6-8 týdnů na okenním parapetu. Poté scedíte a můžete používat. Případně do mandlového oleje nakapete několik kapek eukalyptového oleje a důkladně promícháte.
Eukalyptus: Pěstování rostliny
Pěstování eukalyptu není nijak náročné ani v našich podmínkách. Je možné pěstovat jej v nádobě jako klasickou pokojovou rostlinu. V létě je pak možné přemístit jej na balkón nebo na terasu. Vzhledem k tomu, že se eukalyptus rád rozrůstá, je nutné pravidelně jej zastřihávat. Dokonce můžete zkusit eukalyptus zasadit i ven a přikrýt jej hustým mulčem. Eukalyptus je totiž schopen přežít i teploty až mínus 17 stupňů. Větve přes zimu sice zmrznou, ale kořeny by měly přežít a rostlina na jaře zase obrazí. Nicméně vždy se raději zeptejte v zahradnictví, jak se o konkrétní druh eukalyptu starat.
Eukalyptus a domácí eukalyptový med
Přísady:
- 500 g medu
- 10 listů eukalyptu
Příprava:
Med rozehřejeme ve vodní lázni. Eukalyptové listy lehce podrtíme a přidáme jej k medu. Promícháme a necháme zcela zchladnout. Pak znovu zahřejeme. Celý proces několikrát zopakujeme. Nakonec med zahřejeme na vyšší teplotu a přefiltrujeme jej do čisté lahve nebo zavařovací sklenice. Uchováváme při pokojové teplotě.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku