Zazimování chalupy: Na co nezapomenout?
Zazimování chalupy je často velmi smutnou, avšak i nezbytnou činností, která je jakýmsi zakončením příjemné letní sezóny. Aby vaše nemovitost nebyla ohrožena počátečními mrazíky i tuhými zimními mrazy, je potřeba se o ni postarat velmi zodpovědně. Zkušení chalupáři jistě vědí, jak si počínat, avšak začátečníci mohou poněkud tápat. Poradíme jak na to.
K zazimování chalupy lidé přistupují obvykle již koncem září, kdy venkovní teploty značně klesají a hrozí i přízemní mrazíky. Jsou ale i takové rodiny, které jezdí na chalupu až do pozdního podzimu. Tak jako tak je potřeba učinit určitá opatření, aby váš rekreační objekt ustál nepřízeň zimního počasí. Udělejte si například přehledný seznam, který zajistí, že na nic nezapomenete.
Zazimování chalupy: Jak začít?
V první řadě se při zazimování chalupy zaměřte na přívod elektrické energie a vody. Dodávku elektřiny vypněte hlavním jističem a také zavřete přívod vody do objektu. Nutné je odstranit veškerou tekutinu z topení i bojleru. V zimě by totiž mohla voda zmrznout a trubky by vám snadno popraskaly. Neopomeňte také všechny elektrické spotřebiče vyjmout ze zásuvek. Jedná se o preventivní opatření, i přesto že máte přívod elektřiny vyřešený.
Zazimování chalupy: Odstraňte veškeré potraviny z kuchyně a uskladněte lůžkoviny
Pokud přistoupíte k zazimování chalupy, rozhodně s sebou zabalte i zbytky jídla a potravin, které se nachází v lednici. Ve špajzu můžete ponechat samozřejmě konzervy, které vydrží i nemožné. Ostatní suroviny musíte zlikvidovat, nebo odvézt, aby nezačaly plesnivět. Vhodné je také mrazák i lednici před odjezdem řádně umýt a dezinfikovat. Na jaře se tak vrátíte do čistého a ubude vám práce s úklidem. V další fázi myslete i na uskladnění lůžkovin, tj. povlečení, ručníků, dek a přehozů. Ideálně byste je měli uložit do pytle. Tak je ochráníte před nežádoucím prachem, případnými roztoči, či nečistotami. Stejným způsobem zabalte i peřiny a polštáře. Co můžete, odvezte nejlépe z chalupy do bytu.
Zazimování chalupy: Pozornost si zaslouží i kůlna se zahradnickou technikou a exteriér rekreačního objektu
Věnujte se i údržbě zahradnické techniky, jestliže jí disponujete. K zazimování chalupy patří například i to, že z motorové pily, sekačky na trávu, nebo křovinořezu vylijete veškerý benzín. Vhodné je olejem namazat i části motoru jednotlivých technických prostředků. Vaši pozornost zasluhují i okapy, které byste měli pečlivě vyčistit od listí. V případě, že je to jen trochu možné, na zimu je raději odmontujte, aby v důsledku zmrzlé vody nedošlo k jejich poškození. Vaším věrným pomocníkem se stane i silikonový sprej, kterým ošetřete všechny venkovní zámky u dveří. Zabráníte tak jejich zamrznutí.
Zazimování chalupy nedávejte na obdiv přátelům a známým na internetu
Jakousi „zhoubou“ moderní doby dokáže být Instagram, Facebook, nebo Twitter. Někteří chalupáři totiž mají potřebu se po zazimování chalupy podělit o zážitky s okolím na internetu. To se však může snadno vymstít. Nikdy nevíte, kdo váš příspěvek může zaregistrovat. Myslete na bezpečnost své nemovitosti a nikde ji zbytečně nevystavujte, když je opuštěná. Okna a dveře dobře zavřete, případně opatřete zámky. A pokud máte dobrosrdečné sousedy, kteří obývají svou chatu celoročně, požádejte je o pomoc. Mohou vaši chalupu čas od času zkontrolovat a případně vám nahlásit jakékoliv problémy. Užijte si počátek podzimu bezstarostně.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku