Nervozitu a trému je možné potlačit správnými návyky
Nervozita obtěžuje život nejen toho, koho se přímo týká, ale i ostatních. Nervózní člověk může být podrážděný a své negativní nálady promítat do okolí nepříliš vhodným chováním. Proto je třeba nahlížet na tyto stavy jako na komplexní problém, jehož příčiny je třeba hledat nejen v povaze, ale také životním stylu. Mnohdy si totiž lidé sklony k trémě a nervózním náladám z velké části způsobují sami.
Co je nervozita a tréma
Nervozita je vlastně stavem neklidu a nepříjemných pocitů napětí, které se odráží do celkového chování či fyziologických pochodů v těle. Téměř každý z nás někdy zažil svíravý pocit kolem žaludku před důležitou situací nebo trémou roztřesené ruce. Tréma je často s nervozitou úzce spjata, dotýká se přímo emocí a prožitků s nimi spojených. Oba stavy však mají společného jmenovatele – stres, který je vyvolává. U některých lidí je nervozita přechodnou záležitostí, u jiných se může promítnout do osobnostní charakteristiky, a stává se tak jednou z vlastností. Trvale nervózní člověk je pak pohromou pro lidi ve svém okolí, kteří tak musí snášet jeho věčný negativismus, nespokojenost a špatnou náladu. Ve velmi vážných případech se nervozita může překlenout do komplikovaných psychických potíží – neuróz a úzkostí vyžadujících léčbu.
Jak se s těmito stavy vypořádat?
I když se lidem, které nervozita či tréma sužuje, zdá, že s ní budou muset bojovat celý život, trpělivostí a vůlí lze negativní projevy významně potlačit. Někdy je možné pomoci si sám, jindy je vhodné poradit se o nejlepším postupu s psychologem, který je schopen odhalit, proč daný člověk nervozitu zažívá. Existují různé cesty, jimiž je možné se vydat v boji za klidnějším životem. Některé jsou vhodné, jiné méně, jejich společným cílem je ale uvolnění. Proto někteří sahají po sklenici alkoholu a jiným stačí poslech oblíbené hudby. Základem je však umět relaxovat, mírnit hektický způsob života a umět motivovat sama sebe. U prevence vzniku nervozity a trémy proto platí zásady jako u jakékoliv jiné komplikace vycházející z psychiky, která je denně tvrdě zkoušena. Chcete-li si v tomto ohledu pomoci, soustřeďte se na to, abyste:
- měli dostatek vydatného spánku
- měli dostatek volného času pro odpočinek a uvolnění (sport, zábava, koníčky)
- dodávali tělu potřebné látky pestrou životosprávou
Trápí-li vás tréma nebo nervozita pravidelně, například před důležitou zkouškou nebo návštěvou úřadů, zkuste nalézt rituál, co vás uklidní. Zastavte se, uvolněte se, zhluboka se nadechněte a vydechněte a řekněte si, že to zvládnete a není důvod mít strach nebo se stresovat.
Přírodou proti nervozitě
Snahu zbavit se otravné nervozity mohou podpořit různé přípravky, vždy je samozřejmě lepší využít ty, které pochází z přírody. Jaké bylinky tedy mohou pomoci a vyplatí se je konzumovat, ať už v podobě tinktur, čajů či extraktů v tabletách apod?
- levandule
- šalvěj
- třezalka
- máta
- meduňka
- kozlík
- heřmánek
I když se nervozita nebo tréma mohou zdát něčím, co život zbytečně komplikuje, lze se je naučit využívat ku svému prospěchu. Tréma je strachem ze selhání, soustřeďte se proto na odvedení co nejlepšího výkonu, čímž se vyburcujete k tomu, abyste danou záležitost zpracovali v co nejvyšší možné kvalitě. Nebojte se s nervozitou a trémou pracovat, stres ve zdravé míře může mít v konečném důsledku pozitivní vliv na život, ač se to na první pohled může zdát velmi bláznivé.
Diskuse k článku