Den vzniku samostatného československého státu

Den vzniku samostatného československého státu

Téměř před sto lety se několik osobností v čele s Tomášem Garriguem Masarykem zasloužilo o vznik autonomního Československa. V Den vzniku samostatného československého státu jsou udělována prezidentem státní vyznamenání a na mnohých místech se 28. října tradičně pokládají věnce.

Čtěte také:

Státní svátek 17. listopadu aneb Den boje za svobodu a demokracii

Samostatný stát se dnes mnohým může jevit jako samozřejmost a je sotva představitelné, že by tomu mělo být jinak. Den vzniku samostatného československého státu však připomíná intenzivní snahu Československa o posílení národní identity, která až po těžkých bojích našich předků během první světové války vyústila ve vznik samostatného Československa.

Cesta za samostatným Československem vedla přes Paříž

Den vzniku samostatného československého státu je považován za jeden z klíčových momentů pro český národ. Cesta k osamostatnění Československa nebyla jednoduchá a za jeho autonomií stálo nemalé úsilí. I přesto, že touha po posílení vlastní národní identity byla silná, šance na úplné osamostatnění Československa s sebou přinesla až první světová válka, která vznik Československa značně urychlila.

O to, že dnes můžeme oslavovat den vzniku samostatného československého státu, se zapříčinilo několik významných československých osobností v čele s Tomášem Garriguem Masarykem, Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem. Ti založili 14. října 1918 v Paříži prozatímní exilovou vládu Československa a dohodli uznání nezávislosti ze strany států Dohody.

Z území Československa podporoval Masaryka s partnery vnitrostátní protirakouský odboj Mafie, jehož hlavními představiteli byli Karel Kramář a Alois Rašín. Svůj podíl na formování Československa měli i přes značnou cenzuru také spisovatelé, novináři a herci.

Po generální stávce zavlály trikolory

Zásobování rakouských vojáků ze strany Československa bylo při snaze o osamostatnění Československa jednou z palčivých otázek, kterou se zabývala zemská hospodářská rada pod vedením Antonína Švehly. Jako reakce na vznikající krizovou situaci byla 14. října 1918 vyhlášena generální stávka. Tu doprovázelo v Písku rozšíření letáku, který oznamoval vznik Československa. Revoluční dav při převratu strhal rakouskouherské symboly a město se zbarvilo do odstínů trikolory. I přes bouřlivé nadšení veřejnosti se monarchie u moci udržela ještě následující dva týdny a do Písku byl pro pořádek přiřazen oddíl uherských vojáků.

Den „D“, kdy vznikl samostatný stát

Nótu pro amerického prezidenta Wilsona poslal rakouskouherský ministr zahraničí Gyula Andrássy 27. října 1918. Andrássyho sdělení obsahovalo požadavek na autonomii pro státy monarchie a podmínky k uzavření míru. Text Andrássyho nóty byl následující den zveřejněn a česká veřejnost si jej vyložila jako kapitulaci Rakousko-Uherska.

Zatímco veřejnost oslavovala prohru monarchie, vyjednávala delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem 28. října 1918 v Ženevě s exilovou vládou vytvoření Československa v jeho následné podobě. Oficiálně byla samostatnost vyhlášená téhož dne večer na Václavském náměstí v Praze.  

Mocenskou funkci plnil Národní výbor v čele s „muži 28. října“ - a to Antonínem Švehlou, Aloisem Rašínem, Václavem Klofáčem, Jiřím Stříbrným a Vavro Šrobárem. První zákon, který večer 28. října 1918 Národní výbor vydal, byl zákon o zřízení samostatného státu československého. O dva dny později se k Čechům připojili také Slováci se svou Martinskou deklarací. Následující rok se Československo rozrostlo o Podkarpatskou Rus a tato podoba První republiky setrvala až do německé okupace v roce 1938.

Prvním prezidentem Československa byl Tomáš Garrigue Masaryk a prvním předsedou vlády, která vznikla v listopadu téhož roku, byl Karel Kramář.

Zdroj fotky: mzv.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?