Den matek je oslavou mateřské lásky. V Československu se poprvé slavil v roce 1923
Jaká je historie tohoto svátku? Za novodobou tradici slavení Dne matek vděčíme dvěma Američankám, Julii Ward Howeové a Anně Marii Jarvisové. Kdo byly tyto dvě ženy? Julia Ward Howeová se věnovala psaní knih, divadelních her a básní a také politickým aktivitám, kdy bojovala zejména za práva žen. Byla příslušnicí vyšší třídy a dostalo se jí dobrého vzdělání. Ve svých dílech kritizovala například rasovou nesnášenlivost, bojovala za zrušení otroctví a zlepšení postavení žen ve společnosti, protože byly považovány především za hospodyně, jejichž povinností je poslouchat svého muže a nemít vlastní cíle. Sama ve svém manželství spokojená nebyla a svou frustraci vkládala do psaní. Není divu, že její spisovatelská činnost dělala z těchto důvodů jejímu manželovi, Samuelu Howardovi vrásky na čele. On sám měl politické ambice a kromě jiného přesně v duchu tehdejších zásad převzal kontrolu veškerých manželčiných příjmů. Teprve po jeho smrti zjistila, že kvůli sérii jeho špatných rozhodnutí o spoustu peněz přišla. Během občanské války stála i se svým manželem na straně Unie a stala se autorkou nového textu k jedné z nejznámějších válečných písní. Ve svém provolání ke dni matek z roku 1870 vyzývala ke sjednocení žen proti válkám a zasazovala se o stanovení pevného data Dne matek. Neúspěšně.
Bílé karafiáty pro Den matek
Co se nepodařilo Julii Ward Howeové, to dovedla ke zdárnému konci sociální aktivistka Anna Marie Jarvisová. Přátelila se s Julií Ward Howeovou a přemýšlela, jakou formu dát Dni matek. Dne 10. května 1908, tři roky po smrti její matky, uspořádala vzpomínkovou slavnost na počest své matky a všech matek z kostela episkopální církve v Graftonu v Západní Virginii, kde učila v nedělní škole. Původní květinou tohoto dne se staly bílé karafiáty, které byly oblíbené květiny její matky. Navíc měl bílý karafiát symbolizovat čistotu mateřského srdce a charakterizovat také lásku matek k dětem tím, že okvětní lístky uvadajícího karafiátu neklesají jako u jiných květin, ale naopak se jakoby uzavírají směrem do středu. Tak, jako matky chrání ve svém srdci lásku k dětem až do smrti. V roce 1910 se již slavil svátek veřejně za přispění guvernéra Západní Virginie a o čtyři roky později jej schválil i prezident Spojených států Woodrow Wilson. Matky v tento den nemusely pracovat, jen odpočívaly a užívaly si péči dětí. Občané Spojených států se navíc zdobili květinami. Bílou ten, kdo už matku neměl a červenou ti, jejichž maminky byly ještě naživu. Následující komercionalizace tohoto svátku ležela jeho zakladatelce tak v žaludku a natolik ji trápila, že mnohdy podle svých slov litovala, že jej kdy ustanovila. V roce 1943 dokonce organizovala petici na to, aby byl zrušen.
Den matek a prezidentova dcera
V Československu se slavil Svátek matek podle amerického vzoru také druhou květnovou neděli od roku 1923. První oslavy Svátku matek u nás proběhly v Brně. V následujícím roce se konala oslava Dne matek v pražské Stromovce a noviny České slovo na ni zvaly takto:
„Maminku máme každý jen jednu a je jediná, která nás nesobecky milovala. Dětmi se cítíme ve dvou stejně, jako ve čtyřiceti letech, proto půjdeme slavit pod heslem Hold matkám.“
Po druhé světové válce ho pomalu, ale jistě vytlačuje Mezinárodní den žen, ale přesto si někteří lidé raději najdou čas na oslavu tohoto svátku. Po roce 1989 se opět začíná slavit oficiálně. Horlivou propagátorkou byla u nás dcera prvního československého prezidenta Alice Masaryková. Stejně jako předchozí dvě aktivistky byla i ona zajímavou osobností. Po maturitě strávila jeden rok na stáži na lékařské fakultě Univerzity Karlovy, v té době totiž ještě medicínu ženy studovat nemohly. Poté přešla na filozofickou fakultu na studium filozofie, sociologie a historie a v roce 1903 promovala jako čtvrtá doktorka vůbec. Své znalosti si rozšířila na německých univerzitách v Berlíně a Lipsku a také v USA v Chicagu. Kvůli tomu, že se její otec politicky angažoval v zahraničí, strávila dokonce v letech 1915-16 nějaký čas ve vězení. Propuštěna byla až díky intervenci amerického velvyslance ve Vídni. Sama byla také politicky činná po vzniku Československa. Založila Československý červený kříž, dvacet let strávila v jeho čele a podílela se na vzniku první tuzemské školy pro ošetřovatelky a také Vyšší sociální školy, kde se vzdělávali sociální pracovníci. Změna politických poměrů ji zahnala na konci roku 1948 do emigrace a od roku 1950 žila v USA.
Na které datum připadne Den matek 2017?
Svátek matek nebo také Den matek se slavil už dříve, jen v jiných podobách. Například staří Římané slavili svátek s názvem Matronalia, který byl zasvěcen Juno, bohyni rodiček, mateřství a žen všeobecně. Slavil se tak, že ženy dostávaly od svých mužů a dcer dárky, manželé se za své ženy modlili a ty připravily jídlo pro otroky, kteří ten den dostali volno. V 16. století se v Anglii slavil svátek zvaný Mateřská neděle anebo také Neděle matek. Připadal vždy na postní období před Velikonocemi. Lidé, sloužící v bohatých domácnostech daleko od domova dostávali volno, aby se mohli vrátit domů anebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a příbuzní. V mnoha státech se Den matek slaví podle americké tradice, v jiných zemích a kulturách je spojen s dalšími náboženskými, legendárními nebo historickými událostmi a oslavují ho v jiných termínech. A kolikátého května budeme slavit letos Den matek? Datum, které si pro rok 2017 vyznačte v kalendáři, je 14. května 2017.
Diskuse k článku