Nejstarší jeskynní malbu objevili archeologové v Indonésii
Jedná se o vyobrazení divokého prasete v jeskyni na ostrově Sulawesi podle odborníků pravěký umělec namaloval nejméně před 45.500 lety.
Objevená malba prasete celebského je v barvě červeného okru, v životní velikosti a nejspíš jei součástí větší scény. Namalované prase měří 136 na 54 centimetrů a nad ním jsou dva obrysy lidských rukou. Podle vědců jsou na stejné stěně dvě další prasata, ta se však zachovala jen částečně.
Archeologové výjev nalezli v jeskyni Leang Tedongnge v odlehlém údolí jihozápadního Sulawesi. Jde zároveň o nejstarší důkaz, že oblast už od pradávna obývali lidé.
Aby pravěcí umělci vytvořili obrysy dlaní, museli je přiložit na stěnu jeskyně a pak na ně plivat pigment. Výzkumníci proto doufají, že se jim ze stěny podaří odebrat vzorky slin a z nich zjistit DNA.
Ačkoli je prase ze Sulawesi dosud nejstarším nalezeným figurálním uměním, nejedná se o nejstarší lidmi vytvořené výtvarné dílo. Za to archeologové považují malůvku, kterou nalezli na malém úlomku kamene v Jihoafrické republice. Odhadují, že je zhruba 73.000 let stará.
Diskuse k článku