Energie stromů pomáhá uzdravovat tělo i duši
Historie stromů na naší planetě
Bez rostlin a stromů by život na naší planetě Zemi byl jen těžko možný. Fotosyntéza, probíhající hojně právě díky stromům, je zdrojem veškerého vzdušného kyslíku. Dřeviny jsou rostliny, jejichž stonky dřevnatí. Stonky dřevin rostou na rozdíl od ostatních rostlin nejen do délky, ale i do šířky, směrem dovnitř se vytváří dřevo a směrem ven lýko. Vznikající letokruhy jsou důsledkem činnosti kambia, na řezu stromem se střídají vrstvy starého lýka a starého dřeva a vytváří tak barevné kontrasty. Z letokruhů, z jejich barev, počtu, tvaru a hustoty lze vyčíst klima minulých let, teploty a podobně. Stromy mají úžasné kořenové systémy, které u mnoha z nich dosahují stejné mohutnosti pod zemí, jako je viditelná nadzemní koruna.
První stromy, v obdobné formě jak je známe dnes, se objevovaly v pravěku v podobě velkých přesliček, kapradin a plavuní.
Maximální výšky, které stromy dorůstají, jsou do 120 metrů, k takovýmto velikostem se přibližuje jen několik druhů stromů, jako jsou např. sekvoje. Sekvojovce obrovské se navíc řadí ke stromům, které se mohou dožívat až 4000 let.
Jak čerpat energii ze stromů
Než k stromu přistoupíme a obejmeme celým tělem kmen, nejprve strom poprosíme, zda z něj energii můžeme odčerpat. Můžeme si také strom nejprve prohlédnout, zda je bez puklin a suchých větví. Energii stromů budeme lépe vnímat, nebude-li kolem nás hluk. Pokud má kmen menší průměr, pak spojíme ruce a propleteme prsty a na kmen položíme i hlavu. Pokud to okolnosti dovolí, pak je dobré být na boso. Soustřeďte se na energii stromu a zhluboka dýchejte. Pro doplnění energie setrvejte pět až deset minut. Vaše tělo si vezme tolik energie, kolik potřebuje. Poté, co se od stromu odpoutáte, nezapomeňte mu za předanou energii poděkovat.
Uzdravující síla stromů
V dnešních dnech opětovně objevujeme uzdravující sílu stromů. Naši předkové však o ní velmi dobře věděli a uměli ji také využívat. Existovaly velké posvátné háje dubů, buků i kaštanů. Do těchto hájů přicházeli nemocní pro podporu svého zdraví a lidé v těžké situaci uléhali pod mohutnými větvemi ke spánku, aby dostali ve snu odpovědi na svoje otázky a rady pro řešení problému.
Blahodárně na tělo i duši již působí samotný pobyt v lese. Staří Keltové si celkově velmi vážili přírody a stromy uznávali, měli k nim posvátnou úctu. Na základě vlastností stromů vypracovali a používali stromoskop, obdobu našeho horoskopu.
Abychom mohli energie stromů správně využívat, je dobré také vědět, jaké vlastnosti a energie jednotlivé stromy předávají, co od nich můžeme očekávat a k čemu jsou vhodné.
BOROVICE (Pinus)
Borovice je uctívaným stromem již od středověku, zejména v Číně a v Japonsku je borovice považována za strom posilující živé bytosti i duše zemřelých předků. I v rámci Evropy byla borovice vždy symbolem síly, dlouhověkosti, plodnosti a zdraví. Borovice má hojivé účinky, a to zejména její pryskyřice neboli smůla. Léčivé jsou i pupeny, odvar z čerstvých či sušených pupenů se užívá při bronchitidách, neurózách a revmatismu.
Energii z borovice či v okolí borovic čerpejte, když potřebujete navrátit emocionální rovnováhu, posílit paměť a vyostřit svůj intelekt. V blízkosti borovic se snadněji zbavíte rýmy, nachlazení a infekcí.
BŘÍZA (Betula pendula)
Bříza má štíhlé bílé kmeny a jemné větve, už pohled na ni způsobuje uklidnění. Je stromem vhodným pro melancholiky, navozuje dobrou náladu a zahání chmury. Spánek pod břízou se doporučuje lidem, kteří pociťují vyčerpání, ať už nemocí nebo těžkou prací. Čaj z listů břízy je močopudný a pomáhá rozpouštět močové kameny, působí také protizánětlivě.
Objímání kmene břízy přináší harmonii a klid, celkové posílení. Bříza rozvíjí intuici a vnímavost.
BUK (Fagus sylvatica)
Staří Slované věřili, že tam, kde rostou buky, tam je člověk chráněn před všemi kouzly a magií. Buk je považován za strom plodnosti. Bukvice sbírané na podzim se jedly pro očistu organismu. Čerstvé bukové listí se žvýká při vyrážce v ústech, odvar z bukového listí se užívá k léčení vyrážek.
Pobyt u buku ulevuje stresům, od bolestí hlavy, léčí potíže s krevním tlakem. Buk posiluje schopnost nadhledu a tolerance. Chcete-li porozumět svému okolí a najít s ním společnou řeč, pak obejměte buk, který pomáhá najít kompromis.
DUB ZIMNÍ A DUB LETNÍ (Quercus petraea, robur)
Z šumění listů těchto posvátných stromů uměli kněží starověkého Řecka rozpoznávat božská znamení. Keltové a Slované uctívali duby a přinášeli jim dokonce i obětní dary. Spánek ve stínu dubu přináší prorocké sny. Dubová kůra má protizánětlivé účinky, využívá se při špatném trávení, při hemoroidech, kožních zánětech, špatně hojících se ranách a při pocení nohou.
Energie dubu dodává zdraví, sílu a vitalitu. Trápí-li Vás nějaké zdánlivě neřešitelné problémy, pak navštivte dub, dodá Vám sílu, podpoří myšlenkové procesy a rozhodování - napoví to nejlepší řešení.
JABLOŇ (Malus)
Jabloň domácí je typickým stromem českých a moravských zahrad, pravlastí jabloně je Turkmenistán a Kavkaz. V mytologii má jablko velmi významné postavení. Symbolizuje ženskou sexuální přitažlivost, lásku a plodnost. V lidovém léčitelství se jablka doporučovala k povzbuzení lásky a k milostným věštbám. V křesťanství je jablko symbolem svodů pozemské žádostivosti, jímž podlehl Adam a Eva. Lidé v minulosti věřili v magickou moc jabloně. Pronášeli pod nimi nejrůznější zaříkadla a přání. Děvčata si dávala na Silvestra pod polštář jablka, protože věřila, že o půlnoci spatří ve snu tvář svého budoucího muže.
Jabloň pomáhá navracet životní odvahu, dobrou náladu, je symbolem plodnosti, života, lásky.
JEDLE (Abies)
Jedle napomáhá i při uzdravování těžkých nemocí. Symbolizuje trpělivost, majestátnost a stálost. V době zimního slunovratu Keltové jedli zdobili pentlemi a přinášeli pod ni dary určené bohům. Jedlové větve se přidávaly také do první koupele novorozeněte, aby dítě bylo silné a duch jedle od něj odháněl zlo. Silice získávaná z mladých výhonků a jehličí slouží jako součást zevních přípravků proti revmatismu, inhaluje se při těžkých dýchacích obtížích a je uklidňující a posilující přísadou do koupelí.
Jste-li zavaleni prací, obejměte jedli. Tento strom a jeho energie pomáhá při potížích s nízkým sebevědomím, lidem ve spěchu a lidem s problémy v sexuálním životě. Jedle zklidňuje člověka a posiluje jeho vitalitu.
KAŠTAN – JÍROVEC (Aesculus hippocastanum)
Kůra z jírovce je léčivá a užívá se k léčbě hemeroidů a křečových žil. Výluh z květů nebo plodů se používá k léčbě a zmírnění revmatických obtíží, podporuje lepší prokrvení daného místa.
Nošení plodu kaštanu v kapse prý od revmatu rovněž vypomůže. Chcete-li spát klidně a pokojně, pak uložte pár kaštanů do svojí postele pod matraci. Věřilo se, že kaštany člověka také ochrání před nečistými silami.
Kaštan je nápomocný ve chvílích stresu, strachu a napětí, pomáhá léčit duši a znovu nacházet ztracené sebevědomí a jistotu.
LÍPA malolistá/velkolistá (Tilia cordata/platyphyllos)
Lípa je vnímána jako strom smíření. Již v dávných časech se v rámci smíření dvou znepřátelených rodů vysadila lípa, jako ochránce míru a pokoje. Lípa je strom lásky urovnávající mezilidské vztahy a konflikty.
Květ lípy se užívá jakožto prostředek při nachlazení, zahlenění dýchacích cest a při horečkách. Energie lípy přivolává zdravý odpočinek a přináší vstřícnou atmosféru ve vztahu dvou a více osob. Doporučuje se lidem a přehnanými obavami z budoucnosti a „škarohlídům".
Lípa je strom romantiků, stimuluje srdeční činnost, podporuje lásku, mírní strasti duše, smutek, soužení a zesiluje odpočinek.
MODŘÍN OPADAVÝ (Larix decidua)
Modřín je stromem posilujícím sebejistotu a dodává potřebnou energii. Z pryskyřice se vyrábí modřínová mast na revma, ale mast se může užívat i pro mazání při nachlazeních a bronchitidách. Je symbolem nového začátku, obnovy a lepšího života. Omlazuje psychicky i fyzicky. Modřínová kůra se používá pro koupele proti pocení a zápachu nohou.
Pobyt pod modřínem se vřele doporučuje pesimistům, dodává totiž dobrou náladu a napomáhá v řešení komplikovaných záležitostí. Povzbuzuje trpělivost a vytrvalost.
OŘEŠÁK (Juglans)
Je velice vhodný ke zklidnění, uvolnění a meditaci. Umožňuje člověku propojit se se svým vyšším já, podporuje nezávislost.
SMRK (Picea)
Smrky mají ochrannou moc a bývají vysazovány u domů. Mají chránit před zlem, nemocemi, nepřízní osudu a podobně. Je stromem ženství a mateřství. Léčivou složkou smrku je jeho silice, získávaná z mladých jarních výhonků. Výhonky je možné usušit, používat k inhalacím nebo jako doplněk bylinkových čajů. Smrky krásně pročišťují vzduch. Energie smrku je laskavá a konejšivá.
STROMY PODLE ZNAMENÍ
- Kozoroh – buk, jabloň, bříza, jilm
- Vodnář – borovice, javor, topol
- Ryby – lípa, vrba, javor, jasan
- Skopec – dub, akát, olše
- Býk – jilm, ořešák, topol
- Blíženci – jasan, kaštan, borovice, habr
- Rak – bříza, jabloň, olše
- Lev – topol, švestka, borovice, jilm
- Panna – vrba, lípa, smrk, olše
- Váhy – ořešák, olše, modřín, jilm
- Štír – kaštan, hrušeň, ořešák, třešeň
- Střelec – jasan, buk, modřín, habr
Jak funguje energie stromů
Rozvíjet vnímání energie stromů je cestou harmonie a míru. Zemskou energii do sebe nasávají svými kořeny, tu vesmírnou skrze svoje listy. Obě energie se mísí v kmeni, společně se samotnou unikátní energií stromu.
Energie stromu je ovlivněna samozřejmě i tím, v jakém prostředí strom roste, kde se nachází. Energie a síla stromů jsou mohutné a velmi prospěšné. Se stromem jednejte citlivě a vlídně, vždy o energii požádejte a také za ni poděkujte. Při předávání energie lze pociťovat chvění, brnění, vánek, přísun pozitivna.
Diskuse k článku
Jana Šimoníková
Martin