Kóša: Energetické vrstvy těla, které vás dovedou k absolutní blaženosti
Kóša je označení energetických vrstev těla, které obklopují naši duši. V doslovném překladu lze termín kóša přeložit jako obal, skořápka nebo plášť. Jóga pak termín kóša označuje jako jistý prostředek našeho vědomí. Podle této teorie existuje pět obalů, které obalují naše věčné Já.
Kóša má pět obalů, které se vzájemně prolínají jeden do druhého. Vnější vrstvu tvoří fyzické tělo (annamajakóša) a nejvnitřnější vrstvou je pak naše duše (ánandamajakóša). Mezi nimi je pak pránamajakóša, tedy vitální nebo éterický obal. Dále pak manómajakóša, což je obal myšlení. A následuje obal vyššího intelektu neboli vidžňánamajakóša.
Kóša jako starověké učení
Poprvé byl termín kóša popsán ve starověkém jógovém textu Taittirija upanišad, což je sanskrtský text z védské éry. Uvádí se, že byl tento text, který dává pokyny k duchovnímu osvobození, byl sepsán v šestém století před naším letopočtem. Mezi některými lidmi panuje přesvědčení, že kóša je klíčem k posílení uvědomění si svého vnitřního světa a k rozvoji mezi myslí, tělem a duchem. Jestliže budeme učení kóša věnovat více pozornosti, měli bychom být schopni probudit v sobě hlubší stavy vědomí na naší cestě k seberealizaci.
Třetí oko má mimořádné schopnosti. Umíte ho aktivovat?
Jóga rozvíjí lidský život na mnoha úrovních
Kóša a jejích pět vrstev
Kóša obklopující naši duši je vlastně něco jako cibule. Má vrstvy nebo slupky. Začneme-li je postupně odkrývat, budeme schopni postupně proniknout hluboko do středu svého vlastního Já. Čili přímo k naší duši. To nám může pomoci posunout se nejen v životě, ale především v naší duchovní praxi na vyšší úroveň. Díky tomu pak budeme schopni provádět cílené změny v našem životě.
Kóša a první vrstva annamajakóša
První vrstvou je fyzický vnější plášť. V něm se mohou odrážet naše neduhy nebo obavy. A rovněž také alergie, citlivosti, nesnášenlivosti (například potravin) a podobně.
Kóša a druhá vrstva pránamajakóša
Druhá vrstva značí obal naší životní energie, dechu nebo také životní síly. Slovo “prána” je označení životní síly a je výrazem pro dech. Pokud je tato kóša v našem centru pozornosti a uvědomujeme si ji, pak jsme schopni rozpohybovat stagnující energii. A budeme-li na sobě pracovat, můžeme postupně získat větší vitalitu i energetické spojení se sebou samými nebo i s ostatními kolem nás. Dokonce i s přírodou.
Kóša a třetí vrstva manómajakóša
Manómajakóša je obsažena i předchozích dvou bodech. Funguje jako posel a do naší intuice přenáší zkušenosti a vjemy z vnějšího světa. Třetí vrstva je vlastně jakýmsi mentálním pláštěm, který odráží naši mysl, emoce i vnitřní svět. Jsou to i myšlenky, mentální aktivita a uvědomování si našich vlastních myšlenech. Jestliže jsme s touto vrstvou v kontaktu, podvědomě jsme schopni zkoumat naše vnímání i naše mentální vzorce.
Kóša a čtvrtá vrstva vidžňánamajakóša
Jde o astrální nebo psychické tělo, které je přímo sídlem naší intuice. Často bývá označováno jako plášť vědomí nebo moudrosti a umožňuje rozvíjet hlubší vědomí a vidět realitu takovou, jaká skutečně je. Tato čtvrtá kóša je považována za mysl naší mysli. Je přímo propojena s našimi hlubšími a jemnějšími vrstvami myšlení. Vidžňánamajakóša nám pomáhá rozvíjet jasnou mysl i vnitřní sebereflexi. Pomáhá nám odpoutat se od svých myšlenek, ega nebo neustálého uvědomování si vlastního já. Pokud se v tomto bodu dokážeme probudit a uvědomit si jej, jsme schopni učit se žít přítomností a uvědomovat si každý okamžik našeho života.
Kóša a pátá vrstva annamajakóša
Zjednodušeně řečeno, jde o “tělo blaženosti”. Tato pátá kóša je nejhlubší a nejjemnější ze všech vrstev. A to natolik, že ji často nelze ani popsat slovy. Podle těch, kteří se k ní dopracovali, je úžasné ji cítit a prožívat. Ovšem, aby se annamajakóša mohla dokonale rozvíjet, vyžaduje to disciplínu a pravidelnou dlouhodobou vnitřní práci sám na sobě. Tato kóša se totiž vztahuje k podstatě našeho pravého čili přirozenosti, kterou je dokonalost.
Kóša versus čakra
Jestliže se nám podaří překonat všech pět vrstev, budeme schopni dosáhnout jednoty mezi individuálním a univerzálním vědomím. Výsledkem je stav blaženosti či ryzí radosti. Tedy narozdíl od čaker, které fungují jinak. Kóša existuje v několika vrstvách, přičemž uvnitř je tělo blaženosti. Čakry jsou zase body duchovní energie podél páteře. Jestliže se rozhodnete oblasti kóša důsledně věnovat, výsledkem může být prohloubení vaší duchovní praxe, dokážete provádět pozitivní změny ve svém životě a lépe pochopíte sami sebe.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku